Chcete, aby vaše děti měli k zero waste blízko už od malička? Jde to, stačí jim jít příkladem, inspirovat je a udělat z udržitelnosti zábavu. Jak? Máme pro vás dávku inspirace.
Není hračka jako hračka
V reklamách i letácích to doslova přetéká pestrobarevnými třpytivými a blikajícími hračkami. Většinou jsou vyrobené z plastu, jejich kvalita je chatrná a putují k nám přes půl zeměkoule. Dopřejte svým dětem raději hračky vyrobené z ekologických materiálů a bez škodlivých látek. Díky tomu nijak neohrožují zdraví dětí, stimulují jejich mozek a jsou šetrné i k životnímu prostředí.
Nechejte taky své děti objevovat přírodu a rozvíjet jejich kreativitu a fantazii.
Zdroj: Canva gallery
Udržitelnost, kam se podíváte
Když budete doma používat zero waste produkty, děti si k nim vytvoří vztah a budou je brát jako přirozenou součást života, které se budou držet i nadále. K takovým základním výrobkům patří například:
- nerezová brčka a příbory
- znovupoužitelné houbičky na nádobí
- síťovky a látkové tašky na nákup
- skleněné lahve na pití s sebou, stejně jako boxy na jídlo a dobroty
- látkové pytlíky na svačinu nebo povoskované ubrousky
- látkové kapesníky
- tuhá mýdla a lokální přírodní kosmetika
Recyklovat je fajn, ale nevytvářet odpad ještě lepší
Už od školky se dětí učí, jak správně třídit odpad, a co patří do které barevné popelnice. Jenže – ještě lepší je žádný odpad vůbec nevytvářet. Proč? Například u vytříděných plastů se jich k dalšímu zpracování dostane jen 20, maximálně 30 %. Zbytek skončí na skládce nebo ve spalovně.
Udělejte si proto doma s dětmi malý pokus. Zkuste jeden týden fungovat bez ohledu na udržitelnost a vyprodukovaný odpad si postupně ukládejte. Druhý týden to vyzkoušejte v duchu zero waste a opět – odpad vyprodukovaný v tomto týdnu si také uskladněte. Budete tak mít krásný praktický příklad a porovnání. Zároveň je dobré dětem říct, že i když vyprodukovaný odpad nevidíme, pravidelně ho přeci odváží popeláři, neznamená to, že jen tak zmizí.
Zdroj: Canva gallery
Společné vaření z lokálních potravin
Nechejte děti vymyslet například víkendové menu, včetně upečení moučníku, a vyrazte společně na nákup. A to pěkně na trh s ovocem a zeleninou, stejně jako do malých krámků a bezobalových odpadů.
Doma si také popovídejte o tom, jaká byla cesta každé položky z vašeho nákupu od výrobce, přes zpracovatele, až do vaší tašky. Doma si na pomoc k ruce vezměte i mapu nebo globus, na kterém si ukážete rozdíl v tom, kdy k nám cibuli putuje například až z Egypta vs. od místního zemědělce.
Ze surovin potom nechejte děti uvařit oběd, za případné drobné asistence, a potom správně uskladněte zbytky, které potom samozřejmě zpracujte. Nezapomeňte ani na bio odpad, který můžete dát na kompost. Ten můžete mít klidně i v paneláku s pomocí vermikompostéru.
Inspiraci najdete i v našem článku Zbytky z kuchyně a zero waste.
Zdroj: Canva gallery
Upcycling pro šikovné ručičky
Textilní průmysl je jedním z největších znečišťovatelů životního prostředí. Podívejte se s dětmi o na téma slow fashion a fast fashion a ukažte jim, že krásné oblečení nemusí pocházet jen z obchodů ve velkých centrech. Jděte jednou na nákup do lokálního krámku s oblečením, potom zase do second handu a naučte je základní ruční práce, díky kterým si mohou drobně poškozené oblečení opravit nebo upcyklovat a ne je hned vyhazovat. S kousky, které jsou už opravdu na odpis si udělejte výlet ke kontejneru na textil.
Nezapomeňte děti oblečení naučit i správně třídit a prát, aby jim co nejdéle vydrželo. Dejte jim třeba za úkol správně roztřídit špinavé prádlo podle barev a případně i podle materiálu.
Podívejte se i na články:
- 5 tipů, kam se starým a vyřazeným oblečením
- Proč nakupovat v sekáči + 5 tipů, jak na to
- Ekologické problémy rychlé módy
Zero waste hrou
Připravte pro své děti sérii výzev, za které budou sbírat body a hezké odměny. Doma si můžete také připravit ceduli pro průběžné zaznamenávání výsledků, poznatků a inspirací, a udělat si z výzev ještě větší zábavu. A do jakých výzev se pustit? Záleží na vaší fantazii. Může jít například o:
- výrobu vlastní přírodní kosmetiky
- výrobu domácího osvěžovače vzduchu, repelentu nebo dezinfekce
- úklid koupelny nebo kuchyně s pomocí přírodních pomocníků
- zašití díry v tepláčcích nebo tričku
- sestavit si úsporný jídelníček na celý týden
- vyrobit si dekorace pouze z přírodních materiálů nebo “odpadu”
- výrobu recyklovaného papíru
- výroba rukavic ze starých ponožek
- zašívání drobných dírek na oblečení
- vytvoření veselých záplat na venkovní oblečení
- jednoduché výšivky křížkovým stehem
Inspiraci pro některé výzvy můžete najít v článcích:
- Výroba domácí kosmetiky
- Výroba zubní pasty snadno a rychle
- Domácí prostředky pro ekologický úklid
- Upcycling výšivkou
Autor: Bára Kocmánková