Zero waste blog, Strana 11

Recyklace: proč planetě nestačí?

Často se setkáváme s představou, že recyklace je zero waste. Tedy že pokud chcete žít život bez produkování odpadu, tak třídění je váš nejlepší kamarád. Když se produkt pošle do továrny, kde z něj uělají nový, tak se přeci žádný odpad nevytvoří, ne? Kdyby recyckolvání takto fungovalo, bylo by to vážně super. Ve většině případů se ale toto přesvědční nesetkává s realitou. Je pravda, že některé materiály lze recyklovat téměř do nekonečna, ale kolik odpadu se skutečně dostane k recyklaci, to je něco jiného.

Proč jsou plasty nepřítel číslo jedna?

Začneneme s pravděpodobně největším problémem, kvůli kterému recyklování nemůže fungovat jako dlouhodobé řešení: plasty. Věděli jste, že jen 9% plastu se zrecykluje? Mnoho plastových obalů a výrobků se skládá z více různých materiálů, a proto je recyklace nemožná. Příklad? Třeba jednorázové kelímky na kávu, které jsou zevnitř potaženy vrstvou plastu (takže ať vám kavárna tvrdí, že je recykluje jakkoli zarputile, dost rádi bychom viděli, jak toho hodlají dosáhnout).

plastove-vicka-recyklace

Další problémem je také barva: aby se recyklace vyplatila, musí se nejdřív nahromadit dostatek plastových výrobků stejné barvy, proto se například skoro nikdy nerecyklují brčka. Vyrábí se v tolika různých barvách a hromadit je by se nevyplatilo – vždyť továrny, kde se odpad recykluje, jsou taky byznys motivovaný výdělkem.

No a kolikrát jde takový plastový výrobek přeměnit na nový, než se stane nerecyklovatelným? Sedm až devětkrát. A ač je plast rozhodně nejhroším případem, když přijde na recyklování, nejedná se tento problém jen jej.

Papír: ne tak ekologický, jak jste si možná mysleli

Papír je ale daleko lepší, ne? Pokud berete v potaz, jak škodlivý je přírodě po tom, co skončí ve spalovně, na skládce, či v moři, pak rozhodně ano. Jeho rozložení totiž nedává přírodě zabrat tolik, jako plast. Co se ale týče recyklace, není papír uplně výhrou. Lze ho totiž recyklovat pouze pět až sedm krát, než se stane nepoužitelným. Je tedy možná ekologičtější, než plast, když skončí na skládce, ale recykluje se ještě hůř. Zanedbatelný taky není ani počet stromů, který na všechen papír, který používáme, padne. A když má jen pět až sedm životů, opravdu si musíme psát poznámku na papír, když na to máme prostor na elektronických zařízeních?

Trocha dobrých zpráv...

Ale teď už nějaké veselejší zprávy, ať vám pořád jen nediktujeme, co je s čím špatně. Věděli jste, že sklo a kovy lze recyklovat skoro nekonečně? Pokud máte možnost, proč raději nevybrat produkty ve sklenicích, či plechových dózách a plechovkách? Mnoho z nich také nemusíte posílat do kontejneru, ale můžete využít na domácí zero waste kosmetiku, či čistící produkty, nebo si je nechat naplnit novými potravinami či kosmetikou v bezobalových obchodech.

...které ale mají své mouchy

Když už jsme ale u kovu, kolik z vás má poblíž domu tu možnost ho recyklovat? V některých městech a obcích jsou totiž kontejnery na kov velmi vzácné a pokud jej chcete recyklovat, musíte do sběrných dvorů. Řešení se tu nabízí tři. Buď se v místě svého bydliště zasadíte o zavedení recyklačního kontejneru na kov, což určitě pomůže nejen vám a planetě, ale i spoustě sousedů. Také můžete absolovovat pravidelné výlety do sběrných dvorů, berte ale na vědomí nejen všechen čas, který něco takového zabere, ale také palivo, které po cestě spálíte (pokud tedy nevezete plechovky v batohu na kole). Poslední možností, kterou volíme my, je vyhýbání se používání kovu. Pokud máte dostupnou možnost bezobalových alternativ, tak je tato varianta rozhodně nejjednodušší a ušetří vám spoustu času a energie.

A co tedy naší planetě pomůže, když ne recyklování? To je jednoduché: vy a vaše volba. Až půjdete příště nakupovat, zvolte si varianty, které jsou co nejméně zabalené, nebo si ještě lépe přineste pytlíky a karabičky vlastní. Nepoužívejte recyklaci jako výmluvu k tomu, kupovat obaly. Pojďte s námi dělat víc, než recyklovat! Že nevíte, jak nato? Co třeba začít s naším článkem pro zero waste začátečníky.


 

Autor: Lucie Štěpánková

Makroproblém s mikroplasty: kde se berou, co je s nimi špatně a jak se jich zbavit?

Jak se nám pomalu blíží Americký strašidelný svátek Halloween, rozhodli jsme se v dnešním blogovém příspěvku věnovat opravdu děsivému tématu: mikroplasty. Pro ty z vás, kteří s touto nepříjemností ještě nemají zkušenosti: jedná se o plastové částice menší než 5mm. Nachází se nejen v mořích, ale dokonce i v naší pitné vodě a nedají se vyfiltrovat v čističkách vody.

Odkud se mikroplasty berou?

Některé vznikají rozpadem větších plastových částic: to je problémem například v oceánu, ve kterém končí mnoho našich odvržených igelitek, brček, obalů, a tak dále. Zvyšující se koncentrace mikroplastu ohrožuje mnohé druhy mořských živočichů, kteří žijí v prostředí tímto odpadem zamořeným. Tyto mikročástice jsou zkonzuovány planktonem, který je potravou mnoha větších ryb. Tak se mohou dostat nejen do jídelníčku mnoha chráněných mořských živočichů, ale třeba až na váš talíř.

A teď už k té naší pitné vodě: jak se objevují v ní? Mnoho produktů, které denně používáme, tyto částečky obsahují: zubní pasty, peelingy, šampony, sprchové gely... Což není žádná novinka: environmentální program OSN potvrdil, že mikroplasty se v naší kosmetice vyskytaly už před padesáti lety a jejich množství se od té doby zvyšovalo, jak jimi postupně byly nahrazovány přírodní složky.

Mikroplasty v domácnosti ale najdeme i jinde, než v koupeně, a to v našich skříních. Kolik vašeho oblečení je vyrobeno ze syntetických látek jako polyester, nebo nylon? Ty totiž při každém praní uvolňují malé částečky plastu, které pak končí nejen v mořích a oceánech, ale také v té naší pitné vodě. Více než polovina oblečení je dnes vyráběna ze syntetických materiálů, které si oblíbily především značky “rychlé módy“, a to kvůli jejich nízké výrobní ceně. A aby toho nebylo dost, předpokládá se, že tento podíl do budoucna už jen poroste.

Co je s nimi špatně?

Jeden z hlavních problémů mikroplastů je, že se jich tak těžko zbavuje. Nejen že filtry v čističkách je nevychytají, ale například v oceánech by podobná technologie nebyla řešením, ani kdyby existovala. Jelikož tato problematika se stala předmětem výzkumů relativně nedávno, není úplně jasné, jaký efekt má konzumace mikroplastu na naše těla, či těla mořských živočichů. My sice nevíme, co vy na to, ale nám příjde, že plastové částečky nebudou patřit k těm nejvýživnějším složkám naší stravy.

Jak se jich zbavit?

Jak již tedy bylo řečeno, zbavovat se existujících mikroplastů bude neskutešně těžké. Víte, co je ale daleko jednodušší? Snažit se k tomuto problému dále nepřispívat a chránit naši planetu dřív, než bude pozdě.

Prvním krokem by bylo omezit používání veškerého plastu na minimum, nebo ho nejlépe úplně eliminovat: plastové tašky, brčka, i veškeré obaly, už mají svoje ekologické protějšky (mnoho z nich najdete třeba u nás na e-shopu). Příjde vám to nemožné? Tak nezapomeňte pravidelně sledovat náš blog pro tipy na to, jak žít život bez odpadu! Máte vaši produkci plastu pod kontrolou? Super! Další na řadě je pak přejít na kosmetiku bez mikroplastů. Je dost velká šance, že jakmile se vykašlete na používání plastu, pak bude tento krok automatický. To proto, že valná většina konvenční kosmetiky, která k tomuto problému přispívá, nejen obsahuje plast, ale také je v něm balená. A v neposlední řadě, čtěte složení oblečení, které kupujete a řekněte ne syntetickým látkám: vyměňte je raději za starou dobrou bio bavlnu, či len.

Současného znečištění už se pravděpodobně nezbavíme, ale společně můžeme vytvořit lepší zítřky!


 

Autor: Lucie Štěpánková

Zero waste? Začněte tady!

Takže vy prý chcete začít žít bez odpadu - zero waste. Gratulujeme! Ten nejtěžší krok: rozhodnutí, je totiž už za vámi. Určitě teď ale máte spoustu otázek a nevíte, s čím dřív začít. To si mám v bytě 2+kk vykopat kompost? Kam teď budu chodit nakupovat? Co jsou to sakra menstruační houby? Musím si rovnou na podpaží sypat jedlou sodu místo deodorantu? A čím mám jako nahradit toaleťák?

IMG_0098

Nic nevyhazujte

Je dost vysoká šance, že pokud jste se právě rozhodli začít se zero waste, ještě se vám doma povalují prázdné igelitky, čističe v plastových obalech, odličovací tamponky, uchošťoury na lastových tyčinkách, sušenky balené v plastu, a tak dále. Asi máte nutkání se všech těch neekologických věcí, co produkují zbytečný odpad, zbavit, ale tím už planetě nijak nepomůžete. Ta nejhorší věc, co můžete s nějakým jednorázovým produktem/obalem, který už vám leží doma, udělat, je ho bez použití vyhodit. Co tedy s tím? Neotevřené můžete darovat, či prodat na online bazarech, ostatní buď s klidným srdcem dopotřebujte, nebo věnujte přátelům, kteří pro ně najdou využití, a napřiklad igelitové tašky klidně noste s sebou na nákupy, dokud se nerozpadnou.

Nahraďte, bez čeho se neobejdete

Nejen nezbytnosti jako zubní kartáčky, kapesníky či prášek na praní – také to, co k životu nutně nepotřebujete, ale prostě jen rádi používáte: třeba brčka, nebo make-up. Všechny tyto věci mají své ekologičtější protějšky, které jsou v dnešní době velmi dobře dostupné – najdete je třeba na našem e-shopu!

Vyřaďte, co nepotřebujete

Bez spousty produktů se totiž s největší pravděpodobnstí obejdete. Samozřejmě, dnes se na trhu nabízí tolik alternativních produktů, že technicky vzato můžete tento krok přeskočit a nahradit i to, co většinu času jen leží ve skříni. Proč ale zatěžovat peněženku a dům nahrazováním věcí, které vám nepřinášejí radost, ani užitek?

Zjistěte, kde nakupovat

Na zero waste nákupy existují dvě úžasná místa: farmářské trhy a bezobalové obchody. Vyhledejte si ty ve vašem okolí a vydejte se na průzkum – nezapomeňte si ale s sebou vzít látkovou tašku, a pytlíky, či sklenice. Většina ekologicky zaměřených stánků a obchůdků sice nabízí papírové alternativy k pytlíkům a ty jsou rozhodně lepší, než igelitové sáčky, ale pamatujte, že papír je také obal, který dříve nebo později poletí do koše.

Že poblíž vás nic takového nenajdete? Pak je asi nejlepší strategie nakupovat lokálně: raději v menší “sámošce“, pečivo v pekárně, ovoce u zelináře... však to znáte.

Tvořte!

Jedna skvělá věc na zero waste je, že se vám otevře možnost vytvářet si věci sami: tak jako to dělaly naše babičky. Ať si třeba zkusíte ušít sáčky na pečivo, nebo se naučíte péct vlastní chleba. Jasně, všechny tyto věci můžete koupit i v zero waste formě, pokud ale máte citlivou peněženku, pak DIY (do it yourself) projekty budou vaším nejlepším kamarádem! Na nic takového není čas? Nezoufejte, vše, co potřebujete, se totiž dá bez problému koupit (už jsme zmiňovali náš e-shop?).

Neviditelný odpad

U většiny produktů je tvorba odpadu nevyhnutelná. Pamatujte, že i to, co si domu nesete ve vlastním sáčku, se nějak muselo dostat do obchodu. Bezobalové obchody často používají ekologičtější způsoby přepravy, a stejně tak zelináři, ale co třeba pečivo v supermarketu? To je často balené po několika kusech v plastových obalech, na prodejně rozpečeno, a až poté se dostane k vám. Berte tedy v potaz i ten odpad, který nevidíte.

Vzdělávejte se

Knihy, blogy, YouTube kanály... poslední dobou se těch o zero waste objevuje čím dál tím víc, a všechny plné informací o tom, jak si usnadnit život bez odpadu a dělat tento svět hezčím (třeba i ten náš, abychom si trochu udělali reklamu!). Žít život bez odpadu nebylo nikdy snadnější!


 

Autor: Lucie Štěpánková

DUEL: Fi-bee’s wraps vs. plastové sáčky

Rozhodli jsme se pro Vás zpracovat novou sérii článků, tzv. DUEL, ve kterých se podíváme na zoubek jak zerowaste produktům, tak i těm „obyčejným“. No a dnes to bude snad nejrozšířenější předmět ve všech obchodech a většině domácností, který budeme srovnávat s jeho bezodpadovou alternativou.

Přestavení soupeřů

S plastovými sáčky Vás opravdu seznamovat nemusím. Ale jen pro připomenutí, jejich recyklace je téměř nemožná, vydrží toho opravdu málo, potraviny v nich často plesniví a mohli bychom pokračovat dál, jenže se tím nebudeme zdržovat.

A na řadu přichází náš favorit, Fi-bee’s wraps. Už z názvu vypovídá, že se budeme točit kolem včelek. Jedná se o Bio bavlněnou látku napuštěnou kvalitním včelím voskem, v našem případě od slovenského včelaře, s organickým jojobovým olejem. Slouží jako náhrada již zmiňovaných sáčků, ale i potravinových folií. Vydrží až několik měsíců používání, a poté je lze jednoduše zkompostovat. A opravdu to nejsou jen tak ledajaké sladké řečičky.

Ready, steady, FIRE!

A jdeme na to! Souboj začal. Kdo vyhraje a kdo odejde jako poražený? Budeme hodnotit 5 kritérií:
1. Materiál + Náročnost výroby
2. Kvalitu výrobku
3. Jak dlouho vydrží?
4. Likvidaci
5. Design

Fi-bee’s wraps
1. Materiál a náročnost výroby
Bio bavlna s kvalitním domácím voskem a jojobovým olejem; Náročnost výroby je nízká, jen včelky si musí trochu máknout, ale není to nic, co by neměly v popisu práce
2. Kvalita výrobku
Velmi vysoká, všechny materiály jsou 100% přírodní
3. Jak dlouho vydrží?
Několik měsíců, záleží na frekvenci používání. Lehká manipulace a čištění.
4. Likvidace
Obaly jsou kompostovatelné. Proto je můžete od včelek vzít a nakonec je dát žížalám a dalším půdotvorným kamarádům.
5. Design
Jsou vzorované, barevné, zkrátka udělají Vám radost i přesto, že jde pouze o obaly na potraviny.

Plastové sáčky
1. Materiál a náročnost výroby
Plast, jehož výroba je velmi levná a v podstatě i rychlá. Na druhou stranu velmi náročná na spotřebu vody.
2. Kvalita výrobku
Ne příliš kvalitní. Lehce se potrhají a potraviny v nich často plesniví.
3. Jak dlouho vydrží?
Můžete je používat velmi dlouho dobu (měsíce i roky), ale kvůli nízké kvalitě to často není možné.
4. Likvidace
Plasty se rozkládají až 100 let. Tyto malé sáčky je složité recyklovat, proto často končí na skládkách, plážích a v mořích. Je to jeden z nejnacházenějších plastových výrobků v přírodě.
5. Design
Jsou průhledné. To je vše, co o designu můžeme říci.

Výsledek?

Z našeho pohledu vyhrály na plné čáře Fi-bee’s wraps. Pokud se řídíte zásadami Zerowaste, pak ve všech kategoriích prospěly na výbornou. Proto volíme je, raději než sáčky.

A kdo zvítězil pro Vás a proč? Koho byste chtěli vidět příště?
Nebojte se nám napsat i Vaše nápady, my se jich chopíme a zpracujeme!

Hanka ❤

Průvodce zerowaste materiály: Proč se plast stává hrozbou a za co ho vyměnit

Plast je v dnešní době nejrozšířenějším materiálem na světě. Využívá se ve všech domácnostech, školách, pracích a mnoha dalších odvětvích života. Jeho největší výhodou je jeho levná výroba a distribuce. Je to velmi odolný materiál, ačkoliv záleží na typu plastu, který byl na určitý produkt použit.  Od toho se poté odvíjí i jeho kvalita a počet použití. Není plast jako plast. Ve skutečnosti máme kolem 8 typů plastů, každý na jiné účely a každý jinak (ne)škodlivý. Jejich dělení je však různorodé, proto se v různých literaturách můžete dočíst o méně či více typech.

Jistě jste se setkaly s označením BPA FREE, které ujišťuje zákazníka, že plast neobsahuje látku zvanou Bisfenol A, která je zdraví škodlivá. To však nezajišťuje celkovou nezávadnost plastového výrobku, který může obsahovat méně známé a méně škodlivé látky. Mějte však na paměti, tyto látky jsou stále škodlivé a měli byste se jim vyhýbat.

Jedním z největších problémů plastů je jejich (ne)odolnost. Samozřejmě je to také velká výhoda, do té doby, než se rozhodnete produkt vyhodit. Jistě jste se všichni setkali s tím, že jste si koupili plastovou láhev. Ta po pár měsících začala divně zapáchat a voda z ní měla divnou pachuť. Mnoho z Vás ji tedy vyhodilo, kdo by také chtěl pít „zkaženou” vodu. Pokud jste měli štěstí, Vaši láhev bylo možno recyklovat a našla další využití. Avšak tak tomu není ve všech případech.

Kam poté mizí ty nezreckylované výrobky, jako jsou kartáčky na zuby nebo igelitky? Nejčastěji do Číny a Tichého oceánu, kde tvoří ostrovy pouze z odpadu, z největší části právě toho plastového. A zde se jeho velká odolnost projevuje jako extrémní nevýhoda. Plast se rozkládá až 100 let, v mnoha zemích se ho zbavují pálením, což našemu životnímu prostředí opravdu nepomáhá. Dnes má mnoho především vodních živočichů a ptáků se životem v těchto podmínkách problémy. Kusy plastu si pletou s potravou, často se do nich zamotávají a umírají.

Stále není vše ztraceno, ale pomalu se dostáváme do bodu zlomu, kdy Země náš plýtvavý přístup k životu odmítne. Mám pro Vás krátkého průvodce materiály, které jsou udržitelné, kvalitnější než plast a mohou nás z této krize vyhrabat.

  • Svaté trojice – ocel, sklo a dřevo
    Můžeme je nazvat základními pilíři cesty k zerowaste. A proč zrovna tyto materiály? Jsou kvalitní, zdravotně nezávadné a lze je bezstarostně recyklovat v podstatě do nekonečna (dřevo je také možno recyklovat, ačkoliv některé druhy lze snadno rozložit na kompostu, což ušetří čas, peníze a energii)
  • Ocel, aneb královna kovu v potravinářství
    Nebavíme se jen tak o ledajaké oceli. Stejně jako u plastu existuje mnoho druhů s různým použitím. My zde budeme zmiňovat korozivzdornou ocel, také známou jako nerezovou ocel či pouze nerez. Pro úplné laiky je to slitina železa a uhlíku s přídavkem dalších kovů podle typu oceli, jako jsou mangan, křemík, hliník a další. Vyskytuje se v každé domácnosti, bohužel, stále nad ní převládají plastové výrobky. Přitom je nerez opravdu pevným materiálem, jak už zde zaznělo mnohokrát, zdravotně nezávadným a velmi šetrným. Výměnou plastových produktů za ocelové začnete opravdu šetřit. Samozřejmě, že náklady na nerezové výrobky jsou mnohonásobně vyšší než u plastových, ale pokud se podíváte na každodenní využití a třeba i budoucí recyklaci, bavíme se zde o velkém rozdílu. Vlastnosti oceli všichni známe. Pevná, kvalitní, dlouho vydrží, překvapivě nereziví, ale zaměřme se na její recyklaci. Nikdo neříká, že je ocel „nesmrtelná“, ačkoliv se k tomu velmi blíží. Její recyklací ušetříte velké množství energie. Je levnější vyrobit novou ocel z recyklované, než vytěžit železnou rudu a z ní ji vyrobit. Například recyklováním jedné tuny oceli se ušetří 1100 kg železné rudy, 630 kg uhlí a 55 kg vápence. A to je opravdu hodně materiálu.  Proto se můžete příště zamyslet, zda opravdu potřebujete daný produkt v plastu, nebo si ho vyhledáte v nerezové verzi.
  • Sklo, okno do našeho života
    Sklo je velmi zajímavým materiálem. Odolným, zároveň křehkým. Průhledným, v nejrůznějších tvarech a barvách.  A také ho můžeme zařadit více do našich životů. Nejenže se využívá ve stavebnictví, skleněná okna máme snad všichni, velká část jeho produktů patří do kuchyně. Díky jeho vysoké teplotě tání v něm můžeme zapékat. Výrobky jako varná skla, jsou nepostradatelnými pomocníky v každém domě. Už od starověku se ze skla vyrábějí číše, poháry a skleničky. Nejen kvůli tomu, že jsou elegantní a velmi zdobné, nápoje z nich chutnají „nejčistěji“. Proto si dnes mnoho lidí kupuje skleněné lahve a ohlasy na ně jsou jen a pouze pozitivní. I já raději piji ze skleniček, než z plastových kelímků, s pocitem větší čerstvosti vody.
  • Zpět ke kořenům
    Dřevo je čistě přírodní materiál. Kolem sebe vidíte stromy, doma máte dřevěný nábytek a všechny naše babičky měly dřevěné vařečky a pomůcky do kuchyně. Proč tedy vše začít zaměňovat za plast? Co je se dřevem špatně? Destičky na krájení, mnoho z Vás má samozřejmě dřevěné, ale také plastové že? Víte proč je dřevo tak skvělé? Protože jak jste ho z přírody vzali, tak ho tam lze vrátit. Spoustu dřevěných výrobků můžete zkompostovat. Dřevo není extrémně drahým materiálem. Dříve si děti hrály s dřevěnými hračkami, měli jsme dřevěné houpačky, chleba jsme dávali do dřevěného chlebníku. Myslíte, že tenkrát někdo plast potřeboval?
  • BONUS
    Bavíme se zde o materiálech každodenní potřeby a lehce se zde zaměřujeme na domácnost a pomocníky, které používáme. Zmíněné trio je opravdu základ, avšak existuje další spousta materiálů, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Ráda bych tedy zmínila i bavlnu, o které chystáme samostatný článek, ve kterém rozebereme, co s ní všechno můžeme dělat a jak ji využívat nejen při nákupech, ale i v hygieně. Stejně jako dřevo je přírodní, proto bychom se jí neměli bát, naopak ji využívat jak nejvíc to jde.

Pokusme se kolem sebe rozhlédnout a říct si, co můžu udělat pro to, abych měl/měla šetrnější domácnost? Až příště půjdete nakupovat, pokuste se vyhýbat plastovým věcem a nahradit je výše zmíněnými materiály. Pokud už plastové produkty vlastníte, nevyhazujte je! Používejte je, dokud Vám nevypoví službu. Až poté si pořiďte nové a lepší. Nebojte se experimentovat a vyrábět. Důležité je začít.

 

Autor: Hanka

5 začátečnických zero waste chyb, kterým se vyhnout

V Zero Waste Life vždy říkáme, že život bez odpadu je jednoduchý, a stejně tak s ním začít není těžké. Je ale několik chyb, které jsme sami na začátku našeho bezodpadového života udělali a kterým byste se vy měli vyhnout. Pokud jste tedy po novém roce novopečení ekologové, na těchto pět věcí si dejte pozor, nedělejte stejné zero waste chyby, jako my!

Vyhodit neekologické produkty a nahradit je ekologickými alternativami

S největší pravděpodobností v domácnosti najdete věci jako plastové krabičky, chemické čističe, nebo kosmetiku v plastových lahvičkách. Víte, co by ale bylo ještě horší, než je dále používat? Vyhodit je! Tyto věci už jednou byly vyrobeny, což se tím, že je hodíte do koše, rozhodně nevyřeší. A pokud plastové výrobky už nechcete používat kvůli chemikáliím, které by se z nich mohly uvolňovat do jídla, v kuchyni, zkuste je využít někde jinde v domácnosti, třeba jako pořadače na kabely. Stejně tak se nebojte strpět pár dalších týdnů s konvenčním šamponem či sprchovým gelem, ty by se do vody dostaly tak jako tak, a tímto způsobem Vám ještě můžou nějakou dobu sloužit.

Nakoupit pěkné skleničky kvůli fotkám na Instagram

Začnete chodit nakupovat do bezobalových obchodů a najednou máte neskutečnou potřebu si nakoupit dvacet předražených skleniček, které k sobě ladí. Vaše zero waste kuchyně přece musí vypadat alespoň tak esteticky, jako všechny ty, co vidíte na Instagramu, ne? Ne! Vykašlete se na zbytečné nakupování a prostě používejte sklenice, co se Vám nahromadí doma: od okurek, zelí, džemu… Že na nich nechcete ty ošklivé cedulky, protože si je jako já chcete vyfotit a všem přátelům se chlubit, jak jste strašně eko? Pak je namočte na hodinu do horké vody, sloupněte ručně co vše půjde a pak lepidlo se zbytky papíru potřete směsí oleje a jedlé sody (v poměru 1:1) a po půl hodině odrbejte kartáčkem. A tadá! Vaše sklenice od okurek už můžou na Instagram, nebo se Vám na ně alespoň bude lépe koukat!

Nepřemýšlet, odkud se vzal produkt, který kupujete

Jednou jsem vešla do obchodu se zdravou výživou, který prodává sušené ovoce a oříšky bez obalu, kde do těch velkých beden s potravinami zrovna doplňovali zásoby. A víte, jak? Po malých plastových pytlících, ne z vratných kýblů, nebo přepravek! Stejně tak pečivo v supermarketech mnohokrát bývá z rozmrazovaných polotovarů, které jsou převážené v jednorázových plastových pytlících. Přemýšlejte proto, odkud se vaše „bezobalové“ potraviny berou. Ve většině bezobalových obchodů si pravděpodobně nemusíte dělat starosti, ale jinde se zeptat neuškodí. Stejně tak se ale zamyslete nad tím, jak dlouhou cestu muselo Vaše jídlo urazit na Váš stůl. Volte si lokální produkty, bio a to, co je zrovna v sezóně a ovoce zamrazte na zimu, raději než si pak kupovat to dovážené přes polovinu světa.

Neinformovat se

Když přijde na vzdělávání sebe sama, nikdy bychom s ním neměli přestávat, a to se vztahuje na vše v životě, nejen život bez odpadu. Nelimitujte své porozumění ekologie na články sdílené na sociálních sítích! Vědecké články jsou možná trochu oříšek, zato obsahují spoustu důležitých poznatků a budete k vašim vědomostem mít věruhodnější zdroje. Takže až se s Vámi zase bude někdo chtít hádat o tom, že změna klimatu je skutečná, budete jim moct říct, že je, protože to dokázali na Oxfordu, ne proto, že to sdílela vaše kamarádka Maruška.

Udělat vše jedním skokem ze dne na den

K životu bez odpadu se dostanete i jinak než jedním dlouhým skokem. Právě naopak si své nové návyky jednodušeji vštípíte, pokud se do zero waste nevrhnete hned po hlavě. Místo okamžité výroby čistících prostředků po domácku, zkuste nejdřív vyzkoušet ekologické alternativy dostupné v bezobaláčích. Raději než ze dne na den vyřadit všechen odpad, se zkuste ze začátku zříct plastu a na to dále navazovat. Malé krůčky vás dostanou dále, než jeden velký skok.

Také jste při první zkušenosti se zero waste udělali nějaké chyby? Podělte se o ně se zero waste začátečníky v komentářích pod tímto příspěvkem!


 

Autor: Lucie Štěpánková

10 jednoduchých tipů, jak zredukovat odpad

Jak žít bez omezení, podle svých představ a neproduktovat zbytečný odpad? A proč to vůbec řešit?

Průměrná česká domácnost vyprodukuje za rok přibližně 1 tunu odpadu. Zredukovat toto množství však není vůbec složité. Můžete začít hned teď. Tady je 10 jednoduchých tipů, jejichž zavedení do života vám usnadní minimalizovat odpad.

1. Odmítejte

Jednoduše odmítejte všechny věci, které ve svém životě nepotřebujete. Nejspíš jich už teď máte již víc než dost. Mezi věci, které můžete bezbolestně odmítnout patří: letáky, nevyžádaná pošta, reklamní předměty jako propisky, trička, hrnky, svítítka nebo například plastové sáčky na pečivo a zeleninu v obchodě.

2. Noste tašku na nákup

Složená vlastní látková taška nezabere v kabelce, batohu ani kapse téměř žádné místo, ale snadno ušetří až 2 igelitky když jdete nakupovat. Látková taška je pevná, vypadá lépe než plastové sáčky a tašky a až doslouží, může jednoduše na kompost, kde se za pár týdnů rozloží.

3. Látkové pytlíky

Na nákup vyrazte i s látkovými pytlíky na sypké věci nebo ovoce a zeleninu. Vypadají dobře, neprotrhnou se a pokud se zašpiní, nemusí do koše, ale do pračky.

4. Vlastní brčko

Další jednoduchý způsob jak snížit množství plastového odpadu, které produkujete, je používat vlastní nerezové brčko. Prostě si objednejte koktejl “bez brčka” a pijte pomocí vlastního nerezového.

5. Nerezová lahev

Jedním z nejjednodušších způsobů jak minimalizovat plastový odpad je vlastní nerezová lahev. Nerezové lahve nahradí spoustu jednorázových plastových lahví, které byste si jinak museli kupovat. Lahve se dají pořídit v různých barvách i velikostech, takže si vybere každý. Možností je také nosit vlastní skleněnou lahev, ale ty jsou mnohem těžší než nerezové a mohou se snadno rozbít.

6. Opakovaně použitelné příbory

Velkým problémem jsou jednorázové příbory, které dostanete na většině festivalů a venkovních akcí. Řešením je přinést si vlastní malý cestovní příbor. Neváží téměř nic a skvěle poslouží ke svému účelu.

7. Kartáček na zuby

Jedním z uplně nejjednodušších způsobů, jak zredukovat odpad, je vyměnit klasický plastový kartáček za bambusový kartáček na zuby. Prostě dopoužívejte plastový, který máte, a nahraďte jej kompostovatelným.

8. Knihy

Pro spoustu lidí jsou papírové knihy téměř nutností. Pocit jemného papíru mezi prsty a šustění stránek elektronické čtečky knih nejspíš nikdy nepřekonají, ale pro většinu věcí bohatě stačí Váš smartphone, tablet nebo elektronická čtečka knih.

9. Látkové kapesníčky

Nahraďte jednorázové papírové kapesníčky jejich látkovou verzí. Nejen, že jsou příjemnější a vydrží celý den, ale můžete si vybrat z celé řady vzorů a stylů.

10. Nekupujte kávu “s sebou”

Káva z plastového kelímku v rychlosti vypitá při pochodování po městě nebo při stání v dopravní zácpě nikdy nebude chutnat tak skvěle, jako čerstvě umletá a voňavá káva ve vaší oblíbené kavárně. Pokud máte chuť na kávu, najděte si 10 minut čas a v klidu si ji vychutnejte.

Pokud vás článek zaujal a přesvědčil o tom, že zero waste životní styl je něco pro vás, můžete snadno začít pomocí našeho balíčku pro začátečníky. Ten obsahuje všechny důležité věci pro zero waste začátek jako je nerezová lahev, nerezové brčko, bambusový kartáček, cestovní příbor a další nezbytnosti.

 


 

Autor: Radim Kučera