Pokud se chcete do boje proti plýtvání jídlem zapojit i mimo svou domácnost, můžete vyzkoušet také dumpster diving – vybírání kontejnerů s (většinou stále jedlými) potravinami u supermarketů. Skvělá je také aplikace Nesnězeno, prostřednictvím které můžete od restaurací se slevou odkoupit jídla, která se ten den neprodala a skončila by jinak v popelnici.
Stále více lidí v dnešní době omezuje živočišné produkty, ať už z ekologických, etických či zdravotních důvodů. Ne každý však chce přejít na čistě veganskou či vegetariánskou stravu, proto se poměrně často můžete setkat s pojmem „flexitariánství“. Pojďme se společně podívat na důvody, které zastánce tohoto životního stylu přivedly k omezení živočišných produktů.
Rostlinná strava je šetrnější k planetě
Pokud jsou vám blízká témata ekologie a života bez odpadu, hlavním důvodem, proč omezit konzumaci masa, pro vás může být negativní vliv živočišné výroby na životní prostředí. Kvůli vysoké spotřebě a poptávce po mase a živočišných produktech za nízkou cenu roste i množství velkochovů, které mají vysoké nároky na zdroje a jsou zodpovědné za vysoké množství skleníkových plynů.
Živočišná výroba totiž:
- využívá 83 % zemědělské půdy.
- produkuje 60 % skleníkových plynů z celého zemědělství.
- způsobuje 80 % světového odlesňování kvůli pěstování krmiv a vytváření nových pastvin pro zvířata.
- má vysokou spotřebu vody – na 1 kg hovězího je to více než 15 litrů vody.
(Zdroj: Greenpeace)
TIP: Více si o této problematice můžete přečíst v našem článku o živočišných produktech a skleníkových plynech.
Pozitivní vliv na zdraví
Nadměrná konzumace především červeného masa a vysoce zpracovaných masných produktů má negativní vliv na zdraví. Pokud tyto potraviny omezíte nebo úplně vyloučíte z jídelníčku, můžete tím snížit hladinu cholesterolu a snížit riziko onemocnění srdce, cukrovky nebo některých druhů rakoviny.
Rostlinné potraviny jsou navíc nabité živinami a jejich častější konzumací na úkor živočišných produktů obohatíte svůj jídelníček o cenné vitamíny a minerály. Kromě toho je rostlinná strava bohatá na vlákninu, která spoustě běžně se stravujícím lidem v jídelníčku chybí.
A nebojte se, bezmasá strava nejsou jen saláty. Jídelníček flexitariánů může být naopak velmi pestrý! Inspirujte se třeba těmito recepty na našem blogu:
Etické důvody
Pro mnoho lidí jsou rozhodující etické důvody, jako je nesouhlas s tím, v jakých podmínkách žijí zvířata ve velkochovech – bez možnosti pohybu, denního světla a ve špatných hygienických podmínkách. Kromě úplného vyřazení masa může být řešením i nákup u malých farmářů, u kterých máte jistotu, že zvíře zbytečně netrpělo a prožilo důstojný život.
Flexitariánství je tedy ideální pro každého, kdo chce odlehčit planetě i svému zdraví, ale zároveň se nechce masa, mléka a vajec vzdát úplně. Výhodou tohoto stravování je, že máte naprostou svobodu v tom, jak si svůj jídelníček poskládáte. Můžete například dodržovat jeden bezmasý den v týdnu (třeba celosvětově známý Meatless Monday), někdo si maso dá rád jen o víkendu... zkrátka si můžete vybrat to, co vám osobně nejvíce vyhovuje.
Autor: Markéta Žůrková
Jakožto milovnice přírody a zvířat se snažím chovat k naší planetě co nejohleduplněji – jíst rostlinnou stravu, omezovat plastový odpad a upřednostňovat nákup oblečení z druhé ruky před fast fashion řetězci. A protože ráda píšu, moc mě těší, že můžu prostřednictvím článků tady na blogu Zero Waste Life sdílet zajímavé informace ze světa zero waste a udržitelnosti.