Koupelna bez odpadu, Strana 2

Zero waste koupelna pro bezodpadový domov

Z koupelny často pochází mnoho odpadu v našich popelnicích – většina produktů je zabalena v plastu. Koupelna je tedy místem, na které je dobré myslet, když se snažíte limitovat svou produkci odpadu. Především bezobalová kosmetika je také skvělým dárkem, pokud máte ve svém okolí někoho, kdo se snaží žít ekologičtěji. Zero waste koupelna není žádný oříšek – stačí pozměnit, co kupujete!

Několik jednoduchých změn vám pomůže výrazně omezit váš dopad na životní prostředí. Některé z nich vám také zjednoduší život a přinese další výhody, jako třeba ušetřené peníze.

Bezobalová kosmetika

Jakoukoli kosmetiku, bez které se neobejdete, používáte, zajisté existuje bezodpadová alternativa.

Přírodní mýdla

Začněme od základu – vyměňte sprchové gely za přírodní mýdla, která nejsou balena ve zbytečném plastu a jsou šetrnější na vaši pokožku. Tato mýdla jsou také skvělými dárky pro ekologicky smýšlející přátele!

Péče o vlasy

Stejně jako sprchové gely, i mýdla můžete nahradit bezodpadovou variantou v tuhé formě. Pokud chcete vyzkoušet metodu “no-poo“, při které se nepoužívají žádné šampony, vlasový elixír na bázi jablečného octa je skvělou volbou. Ten také můžete použít jako přírodní kondicionér, či vyzkoušet jeden z tuhých kondicionérů pro různé typy vlasů.  

Péče o pleť

Jen proto, že jste na cestě k životu bez odpadu, ještě neznamená, že nemůžete hýčkat svou pleť – právě naopak, přírodní pleťová kosmetika je vyživující a zanechá vaši pokožku osvěženou a odpočatou. Přírodní pleťové masky, balzámy na rty, přírodní oleje či jemné pleťové vody jsou skvělým způsoben jak se potěšit a věnovat své pokožce trochu lásky.

Přírodní deodoranty

Ještě před několika lety byla jedinou možnou alternativou deodorantu jedlá soda – od té doby udělala zero waste kosmetika obrovský pokrok a nyní si můžete vybrat ze široké nabídky bezplastových deodorantů v plastových tubičkách!

Koupelové produkty

I koupelové produkty mají v bezodpadové koupelně místo! Stačí vybírat ty přírodní. Našimi současnými favority jsou přírodní sole do koupele a šumivé bomby – najdete u nás ale i skvělé revitalizující tělové peelingy.

Péče o zuby

Jak čistit zuby bez odpadu? Jednoduše – bambusovým kartáčkem a zero waste zubní pastou (ty najdete jako tablety, prášek, či v tuhé formě na dřevěné tyčce. Péči o zuby pak doplňte zubní nití bez plastu, která se po vyhození rozloží!

Nahraďte plastové předměty

Kromě plastových obalů a lahviček v koupelnách také často najdete plastové předměty a doplňky, které rovněž jednoduše nahradíte bezodpadovými, neplastovými alternativami. Je to jednoduchý způsob, jak omezit váš dopad na životní prostředí a vaše zero waste koupelna bude přírodě dělat jen radost.

Mýdlenky

Jelikož, jak jsme už zmiňovali, je jednou z nejdůležitějších součástí zero waste koupelny přírodní kostka mýdla, budete na ní potřebovat mýdlenku – abyste prodloužili jeho životnost. Co se týče materiálů, máte jich na výběr hned několik. Dřevěná mýdlenka je dobrý základ, který se hodí do každého domova. Kokosová mýdlenka zas napomáhá využít zbytky kokosových ořechů, které by jinak přišly na zmar. Pokud máte doma rádi spoustu bravy, pak by vás také mohla zaujmout keramická mýdlenka, která vypadá jako umělecké dílo!

Pokud potřebujete mýdlo zavěsit do sprchy, využijte lněnou síťku či sisálový sáček – ty vám také pomohou, pokud už z mýdla zbývají jen malé kousíčky, které by se vám těžko používaly. Alternativně je také můžete vzít s sebou na cesty, jako obal, do kterého přírodní mýdlo zabalit!

Vatové tyčinky

Před pár lety sociální sítě obletěla fotka mořského koníka držícího plastovou vatovou tyčinku a upozornila nato, jaký dopad mají maličkosti, které bezmyšlenkovitě používáme každý den, na životní prostředí.

Nahraďte plastové vatové tyčinky alternativou z bavlny a bambusu, které se po vyhození jednoduše rozloží a nebudou naši planetu znečišťovat ještě po stovky let!

Odličování

Jedním z nejlepších doplňků k odličování bez odpadu je konjaková houbička. Jedna vydrží až 3 měsíce, čímž ušetříte spoustu odpadu, který by vyprodukovaly jednorázové odličovací tamponky či ubrousky. Je 100% přírodní, rostlinná, a po vyhození se plně rozloží.

Pokud vám odličování bavlněnými tamponky vyhovuje a nechcete měnit metodu, pak jednoduše přejděte na znovupoužitelné pratelné tamponky.

Žiletky

Holení pro dámy i pány zvládnete jednoduše s kovovou žiletkou, ve které stačí měnit jednotlivé břity, které lze recyklovat. Kormě toho, že ušetříte spoustu odpadu, se s touto žiletkou také oholíte hladčeji než s plastovou žiletkou z drogerie – a ušetříte spoustu peněz!

Zero waste menstruace

Klasické jednorázové menstruační produkty jsou špatné nejen pro životné prostředí, ale také vaše tělo a peněženku. Nejen, že jich spoustu posíláme na skládky – i jejich výroba negativně ovlivňuje životní prostředí, například kvůli agresivnímu bělení bavlny. Tato bělidla také ovlivňují ženské intimní zdraví a nepřirozeně vysouší a iritují intimní partie. V neposlední řadě, nemůžeme zapomenout na tu finanční sumu, kterou za jednorázové menstruační produkty vyhodíme!

Menstruační kalíšky jsou jednoduchou alternativou, kterou ocení především uživatelky tamponů. Jeden kalíšek vydrží 7-15 let! Pro údržbu ho stačí pravidelně mýt přírodním mýdlem – nejlépe některým určeným na péči o intimní partie – a minimálně jednou za 3 měsíce vyvařit.

Zero waste koupelna není žádná věda – stačí neekologické produkty postupně nahrazovat zero waste alternativami. Zabráníte tak spoustě odpadu!


 

Autor: Lucie Štěpánková

Moje zero waste péče o vlasy

Zero waste péče o vlasy může být pro bezodpadové začátečníky pěkný oříšek. Často musíte vyměnit všechny své stávající produkty za nové, se kterými nemáte velkou zkušenost, a to může být matoucí. Jak vyprat tuhý šampon? Jak udržet vlasy lesklé a hebké? Bude to vůbec pro mě fungovat? To je jen pár otázek, které se Vám možná zrovna honí hlavou. Proto jsem na dnešní blogovou neděli dala dohromady všechny své tipy a triky, které používám ve vlastní zero waste péči o vlasy – třeba Vás inspiruji!

Než se na to ale vrhneme, nechte mě předem upozornit, že každému z nás mohou vyhovovat jiné produkty a triky a že každý máme vlasy trochu jiné. Berte proto v potaz, že to, co se svými vlasy dělám já, nemusí nutně být to nejlepší pro Vaši hřívu. Nezapomeňte se tedy v komentářích podělit o Vaše osobní zkušenosti!

Pokud Vás zajímá téma zero waste kosmetiky a hygieny, nenechte si utéct i tyto články z našeho blogu:

 

To ne já, to můj šampuk!

Pro náhradu konvenčních šamponů se Vám v zero waste světě nabízejí čtyři hlavní alternativy: tuhé šampony a šampuky, tekuté šampony kupované v bezobalových obchodech, a nebo metoda no-poo (mytí vlasů pouze vodou, bez šamponu). A ač jsem zkoušela metody všechny čtyři, rozhodla jsem se jít cestou šampuků. Narozdíl od no-poo a tuhých šamponů se mi po nich nelepí a nemastí vlasy, a oproti tekutým šaponům se s nimi jednodušeji cestuje. Často se mě lidé ptají, jaký rozdíl na svých vlasech po této změně pozoruji a já vždy říkám, že po cca 3 letech se šampukem se mi mé vlasy zdají daleko lesklejší a zdravější. Proto nezapomeňte omrknout šampuky na našem eshopu!

Vyživující péče

Pokud hledáte náhradu za kondicionér, Vaše volba bude jasná: tuhé kondicionéry. Ty jsou skvělé na cesty i do domácnosti, mě se ale osobně více ověřilo používání olejů. Cca hodinu před mytím si do spodní poloviny vlasů vmasíruji kokosový olej, který pak ve sprše vymyji. Pro každodenní péči pak do konečků vlasů aplikuji pár kapek arganového oleje.

A co úprava a styling?

Na úpravě vlasů pomocí tepla není nic, co by nebylo konkrétně zero waste, já se ji ale i tak snažím minimalizovat. Jednak tak snížíte spotřebu elektřiny, a zároveň jste ke svým vlasům šetrnější. Už si ani nepamatuji, kdy jsem si vlasy naposledy fénovala. A to berte v potaz, že mé vlasy jsou zhruba třikrát hustší a donedávna dvakrát delší, než vlasy průměrného smrtelníka mého věku a pohlaví. Takže když to zvládnu bez fénu já, tak na to máte i vy. Styling žehličkou a kulmou se povětšinou snažím nahrazovat úpravou bez tepla, třeba zapletením vlasů do francouzských copů přes noc, díky čemuž to ráno vypadá, jako bych strávila půl hodiny u zrcadla stylingem. Po nedávné změně účesu ale copy už nejsou tak jednoduché, a proto se občas ke kulmě uchýlím. Nezpomeňte, že i malé krůčky ke změně se počítají!

 

A to je vše ohledně mé minimalistické zero waste péče o vlasy. Sdílejte s námi Vaše top tipy v komentářích a nezapomeňte tento článek sdílet s přáteli, ať se také mohou inspirovat!


 

Autor: Lucie Štěpánková

Moje zero waste péče o pleť

Péče o Vaši pleť je nesmírně důležitá, avšak často podceňovaná, součást našich ran a večerů. Z čeho všeho by se ale zero waste péče o pleť měla sestávat?

Za prvé, není jeden jediný správný způsob, jak o Vaši pleť pečovat, a proto pro Vás možná nebude fungovat přesně to, co funguje pro ostatní. To je důležité brát v potaz nejen, když nakupujete produkty do Vaší zero waste koupelny, ale také když dáváte rady ostatním. Jednou jsem se třeba setkala v internetové diskusi s paní, která mi tvrdila, že pokud si nedokážu řasenku odlíčit mýdlem, je to tím, že jsem přecitlivělá. Berte proto, když se o zero waste péči o pleť bavíte s ostatními, v potaz jejich individuální potřeby, protože to, co funguje pro Vás, nebude fungovat pro všechny.

Za druhé, Vaše zero waste péče o pleť bude pravděpodobně zjednodušení oproti čemukoli, co jste používali dřív. Však to znáte: konvenční kosmetika a její čtyři krémíky na den a šest na noc. S tím se u bezodpadové péče nesetkáte.

A za třetí, jelikož se většina zero waste péče o pleť sestává z přírodních produktů s minimem ingrediencí, bude k Vaší pleti šetrnější a bude ji lépe hydratovat. Může se ale stát, že pokud jste léta zvyklí pouze na konvenční kosmetiku, bude několik dnů až týdnů trvat, než si Vaše pleť na přírodní produkty zvykne. Během těchto dnů se může Vaše pleť “zhoršit“, je ale důležité se nevrátit zpět ke konvenční kosmetice. Je to něco jako detox vaší pleti od chemických ingrediencí, na které byla zvyklá. Po uplynutí tohoto období uvidíte, že se Vám pleť rozjasní a vyčistí a bude zdravější než kdy dřív.

Ranní péče o pleť

Moje koupelna možná po ránu nevypadá takto fotogenicky, díky přírdoním produktům se ale cítím, jako by mohla.

První věc, na kterou nesmíte každé ráno zapomenout? Ne, není to ranní káva, je to opláchnutí obličeje. Já k tomu používám mé oblíbené mýdlo s aloe vera, to má antioxidační účinky a je ideální pro všechny typy pleti, včetně aknózní. Poté na pleť bavlněným tamponkem nanesu květovou vodu z pomerančového květu, která mé suché pokožce skvěle vyhovuje. Pokud máte ale naopak pleť mastnější, vyzkoušejte třeba vodu z máty peprné. Poslední krok mé ranní péče o pleť je tekuté zlato. Vážně, tak se přezdívá arganovému oleji, který si vmasíruji do pokožky obličeje i krku. Na krk s hydratací nezapomeňte, i ten potřebuje výživu!

Dekorativní kosmetika

Za experta na dekorativní kosmetiku se rozhodně nepovažuji. Naopak, většinu času se líčím minimálně nebo vůbec. Při občasných nákupech dekorativní kosmetiky se ale řídím tří pravidel: aby nebyla testována na zvířatech, neobsahovala alkohol a její obal byl co nejvíce zero waste – skleněný či kovový. Používám proto některé produkty z Lushe, některé od Soaphorie a jiné od různých malých firem, které jsem objevila třeba na různých eko festivalech. Žádné z nich ale nejsou 100% zero waste – toho je totiž s dekorativní kosmetikou velmi těžké dosáhnout.

Pokud jste entusiasti dekorativní kosmetiky, mrkněte na náš článek o tom, jak si ji můžete vyrobit sami doma. Ten jsme napsali spolu s Holkami bez silikonu, které se přírodní dekorativní kosmetice věnují intenzivně.

A poslední poznámka, co se týče dekorativní kosmetiky: nepoužívejte kukuřičný škrob místo průsvitného pudru. Když jsem na tento nápad narazila online, připadal mi jako to ideální zero waste řešení, jelikož kukuřičný škrob se dá jednoduše sehnat v bezobaláčích, nebo alespoň v papírovém obalu v supermarketu. Po rozsáhlejším průzkumu jsem ale zjistila, že to není nejlepší nápad a může Vaší pleti jen uškodit a způsobit akné. Raději se tomuto „lifehacku“ proto vyhněte.

Noční péče o pleť

Jak už jsem říkala, dekorativní kosmetiku nenosím každý den. Když se ale odlíčit potřebuji, používám k tomu kokosový olej a bavlněné odličovací tamponky. Odličovat se můžete ale i třeba jojobovým olejem, nebo přírodním mýdlem – s tím jen pozor na oči.

Jednou za týden pak také používám pleťovou masku – když už je o nich řeč: na eshopu Zero Waste Life právě probíhá super akce. Ke každé objednávce obsahující produkty od firmy Soaphoria v hodnotě nad 459Kč dostanete zdarma jednu z mých oblíbených pleťových masek – Matcha Mania. Tato akce platí jen do vyprodání zásob, tak si pospěšte, ať na Vás zbude!

Po opláchnutí masky na pleť, stejně jako ráno nanesu květovou vodu z pomerančového květu, ranní arganový olej ale vystřídám za avokádový. Ten se vstřebává déle, než arganový, a proto ho ráda používám jako intenzivnější noční péči.

 

To je vše z mé zero waste péče o pleť, doufám, že jsem Vás inspirovala k používání více přírodních a bezodpadových produktů na Vaši pleť. Jak už jsem říkala, berte v potaz individuální rozdíly a Váš vlastní typ pleti. Kouzlo přírodní kosmetiky je ale v tom, že na každý typ pokožky najdete něco, co jí bude vyhovovat. Napište nám do komentářů, jaké zero waste pleťové produkty používáte vy a podělte se s ostatními o Vaše tipy!


 

Autor: Lucie Štěpánková

Zero waste domácí lázně: hýčkejte se bez odpadu vol. 2

Zítra je tu zase svátek lásky Valentýn. Ale ať už máte na Valentýna u sebe svou drahou polovičku, nebo plánujete stereotypně koukat na romantické filmy, plakat a sníst kilo zmrzliny, měli nezapomeňte také nějakou tu lásku ukázat i sami sobě. Co třeba zrelaxovat v improvizovaných domácích lázních? A jasně, jde to i zero waste. Připravili jsme pro Vás nápady na několik kosmetických produktů, které si pro tuto příležitost můžete vyrobit sami doma, bez odpadu. A ty Vaše zero waste domácí lázně jsou na světě!

Koupelové bomby

Díky obchodům jako Lush jsou koupelové bomby dostupné i bez obalu. Problémem ale bývá jejich cena, která se může vyšplhat skoro na 200Kč za jednu koupel. Naštěstí je tu způsob, jak si je vyrobit doma za mnohem nižší cenu a stále zero waste.

Budete potřebovat:

  • 1 hrnek jedlé sody
  • ½ hrnku kyseliny citronové
  • 1 čajovou lžičku éterického oleje (pro správnou relaxaci doporučuji levandulový!)
  • 1 lžíci vody

Pokud chcete, aby Vaše koupelové bomby byly ještě lepší, můžete přidat i následující ingredience:

  • Sušené bylinky či květy
  • Citronovou kůru
  • ½ hrnku himalájské soli
  • Přírodní oleje, jako arganový nebo jojobový

Do mísy přidejte jedlou sodu a kyselinu citronovou (a bylinky i sůl, pokud používáte). Ve vedlejší nádobě smíchejte všechny tekuté ingredience a pomalu je vlijte do mísy se sodou a kyselinou. Nepřestávejte míchat, zatímco budou ingredience bublat. Pokud je třeba, můžete přidat více vody. Výslednou směs vložte do silikonových formiček na muffiny a nechte 24h zatuhnout při pokojové teplotě. Z tohoto množství směsi by jste měli vyrobit cca 6 bomb.

Obličejová maska

Nebyly by to zero waste domácí lázně bez doma vyrobené pleťové masky. Na internetu na ně najdete stovky a tisíce receptů, žádnou jsem si ale neoblíbila tolik, jako tuto masku z lněných semínek, která stahuje póry a sjednocuje tón pleti. Jednoduše smícháte lžíci rozemletých lněných semínek (to zvládnete i sami doma v mixéru) s třemi lžícemi vody a necháte 15-20 minut v ledničce. Až Vaše maska nabyde vajíčkovité konzistence, je čas ji nanést na obličej, nechat působit 20 minut smýt vlažnou vodou.

Tělový peeling

Scrub-Final

Káva se v kosmetických přípravcích používá spousty let, a tak na ni ani my nesmíme zapomenout: uděláme si kávový tělový peeling, který zjemní a zpevní Vaši pokožku.

Na cca 4 použití budete potřebovat:

  • ½ hrnku mleté zrnkové kávy
  • ½ hrnku třtinového cukru
  • ¼ hrnku kokosového oleje

Rozehřejte kokosový olej a všechny ingredience smíchejte dohromady. Jemně vmasírujte do pokožky po celém těle a opláchněte teplou vodou. Zbytek skladujte v uzavřené nádobě v lednici.

Peeling na rty

Peelingy na rty seženete i v obchodech, často ale nejsou zero waste a jsou oceňované stejně šíleně, jako koupelové bomby. A proto si pro naše domácí lázně vyrobíme vlastní.

Potřebujeme:

  • 1 lžičku mleté zrnkové kávy
  • 1 lžičku medu (ujistěte se, že je bio a ekologický, ne ze supermarketu)

Je to tak jednoduché: jen smícháme tyto dvě ingredience, směs můžete používat klidně každý den, jen ji napomeňte skladovat v ledničce!

Tak a šup relaxovat, to jsou všechny naše oblíbené recepty pro zero waste domácí lázně. Dejte nám vědět, jaké z nich vyzkoušíte a jak se Vám líbí!


 

Autor: Lucie Štěpánková

Jak na domácí makeup: bez odpadu

Makeup: někteří příznivci života bez odpadu se mu vyhýbají, ale to neznamená, že pokud se rádi líčíte, nemůžete být zero waste. Existuje totiž několik alternativ: nejen že se na trhu obevují přírodnější a ekologičtější alternativy k makeupu, ale také si sami vyrobit domácí makeup. Teď před Vánoci může být i skvělým dárkem pro vaše ekologicky smýšlející přátele!

A několik důvodů, proč vyzkoušet domácí makeup? Ten konvenční často obsahuje mnoho ošklivých chemikálií, které určitě nechcete v kontaktu s vaší pokožkou. Mnoho značek také stále podporuje testování na zvířatech, což se nám rozhodně nelíbí! A v neposlední řadě, obaly těchto produktů jsou ve valné většině nerecyklovatelné, a to není pro život bez odpadu dobrá zpráva.

Jelikož mé vlatní pokusy vyrobit si domácí makeup většinou skončí tristně, rozhodla jsem se obrátit na experty a napsala jsem holkám z Holky bez silikonů, které byly tak hodné, že pro vás i pro mě připravily návod na domácí oční stíny, balzám na rty a pudr.

Oční stíny

  • 15ml kelímek
  • 2,5 g bentonitu
  • 3,5 g škrobu (nejlépe arrowroot)
  • 3 lžičky ultramarínu
  • 0,5 lžičky zlaté micy
  • pár kapek jojobového oleje

hotové-stíny

Nejprve si vydezinfikujte kelímek a všechny pomůcky. Stačí k tomu nějaký vysokoprocentní alkohol, třeba vodka apod. Poté si v mističce připravte bázi z bentonitového jílu a škrobu a pečlivě rozmíchejte. Přidejte pár kapiček oleje a ještě jednou promíchejte. Pak už jen přidejte barvičku (fialový ultramarín) a potom zlatou micu. Samozřejmě, každý má jiný vkus, takže barvičky můžete obměňovat dle nálady. I jich lze přidat méně/více, podle toho, jak výrazné stíny chcete. Já většinou používám 3 lžičky fialové a půl lžičky zlaté.

Tónovací balzám na rty

  • 5ml kelímek
  • 1,8 g mangového másla
  • 0,5 g kakaového másla
  • 0,5 g včelího vosku
  • 1,5 g jojobového oleje
  • 2 kapičky éterického oleje
  • červený oxid, stříbrná mica

balzámek-600x450

Nejprve je opět čas na dezinfekci. Poté si do nějaké nádobky (plecháček, kádinka apod.) odměřte včelí vosk, mangové a kakaové máslo. Nádobku vložte do vodní lázně a nechte směs rozpustit. Poté do ní přidejte jojobový olej, 2 kapičky éterického oleje (doporučuji citrusový). Nakonec příjde řada na barvičky. Přidávejte je opravdu po špetkách, výsledný odstín si můžete vždy hned zkusit na ruce (naberte trochu špejlí a rozetřete na zápěstí). Pokud bude směs mezitím, co dolaďujete odstín tuhnout, stačí ji opět vložit do vodní lázně. Až budete s barvou spokojení, směs přelijte do kelímku a nechte ztuhnout v lednici.

Pudr

  • kelímek s víčkem
  • škrob (arrowroot)
  • oxid zinku
  • oxid žlutý, červený, hnědý
  • pár kapek jojobového oleje

pudr-600x453

Nejprve je opět čas na dezinfekci. Na pudr se vyrobí základ velmi jednoduše. Stačí smíchat škrob s oxidem zinku v poměru 10:1. Jde ho použít i takto, jako transparentní, ale kdo si rád hraje, může doladit odstín na míru. Já si základ vyrobila z 5 gramů škrobu a od oka jsem přidala oxid zinku. Poté přišel čas na barvičky. Nejprv žlutá, té se dává vždy nejvíc: přidala jsem asi čtvrtinu kávové lžičky. Poté špetku červené a hnědé. Vždy je lepší ze začátku použít méně, a pak přidávat. Pokud se vám pudr bude zdát moc žlutý, stačí zjemnit přidámím červené. Když se vám zas bude zdát moc růžový, vyvážíte to žlutou. Jestli bude stále moc světlý, hnědá ho ztmaví. Barevné oxidy je třeba rozmíchat opravdu důkladně, nejlépe to jde ve hmoždíři. Pokud nemáte, stačí lžička, ale buďte pečliví, ať neskončíte s červeným čelem a žlutou bradou! :-D

Většinu ingrediencí na všechny tři produkty můžete sehnat přímo na eshopu Holek bez silikonů! Dejte nám vědět, jestli si také vyrábíte svůj vlastní makeup, nebo jestli vás tento příspěvek inspiroval to vyzkoušet. A nezapomeňte nás i Holky bez silikonů označit na Instagramu ve fotkách výsledných produktů!


 

Autor: Lucie Štěpánková

Zero waste koupelna: 3 ekologické výměny pro život bez odpadu

Koupelna je místo, kde si často neuvědomujeme, že produkujeme zbytečný odpad, především plast. Dnes vám tedy představíme naše tři oblíbené výměny tradičních koupelnových produktů za ekologičztější alternativy. Určitě si je zamilujete, tak jako my: ať je vaším cílem žít úplně bez odpadu, nebo jen chcete být každý den o trochu ekologičtější.

IMG_4855

Mýdlo je nejlepší přítel zerowasťáka

Dříve, když jsem používala konvenční sprchové gely, šampony a kondicionéry, se mi v koši hromadila spousta plastových lahví, protože moje koupelna jich byla neustále plná. Některé navíc nešly otevřít a vypláchnout, a tudíž se nedaly recyklovat. Zní to povědomě? A přitom je tato změna tak jednoduchá. Přírodní mýdla, šampony a kondicionéry se staly v poslední době obrovským hitem, což výrazně přispělo k jejich dostupnosti.

Samozřejmě můžete používat úplně obyčejné mýdlo koupené v drogerii, což je dobrý začátek, ale často jsou i ta zabalená v plastu (ač výrazně míň, než sprchové gely). Když je ale nehradíte těmi přírodnějšími, budete ještě k tomu milejší k vaší pokožce a vlasům. Bojíte se, že jsou moc drahá? Dle mých absolutě neodborných, zato entusiastických výpočtů v ceně není skoro žádný rozdíl. Nezapomeňte ale, že třeba u šamponů a kondicionérů velmi záleží na tom, jak dlouhé máte vlasy – takže vaše spotřeba bude s největší pravděpodobností menší, než ta moje. Chcete peníze ušetřit ještě víc? Pak je tady ještě metoda „no-poo“, a to mytí vlasů pouze vodou, bez šamponu.

Bambusové kartáčky: nebojte se, pandy nezemřou hlady!

Kdybych měla vybrat jednu věc z tohoto seznamu, která nesmí chybět v žádné koupelně, pak je to bambusový kartáček. Za život spotřebujeme stovky kartáčků, což se u těch plastových pohybuje cca mezi 12 a 18 kily (samozřejmě pokud je měníte po třech měsících, jak je doporučeno lékaři). To je dost ošklivá cifra. Bambusové kartáčky vám opět ušetří peníze oproti těm platovým, což se také docela hodí, ne?

No jo, Lucko, ale co budou jíst pandy, když všechen bambus spotřebujeme na kartáčky? O pandy se bát nemusíte, my jim posíláme svačinové balíčky a stravenky. Ne, teď už vážne: jednou z vlastností bambusu je, že dorůstá neuvěřitelnou rychlostí: 0,9 až 1,5 metru za rok, především, jestli se jedná o starší rostlinu. Na světě je dle posledního sčítání World Wildlife Fund momentálně 1864 divoce žijících pand. Takže můžete čistit s čistým svědomím.

Žiletky: potože i ty mohou být zero waste

Už jste si taky někdy říkali, že jednorázové žiletky jsou naprosto nesmyslné a ty s vyměnitelnými hlavicemi předražené? Nehledě na to, kolik zbytečného odpadu produkují! Výměnou za nerezovou žiletku, ve které stačí měnit jen samotné břitvy, ulevíte planetě i penežence. Nejen že takto na holení nepoužíváte sebemenší kousek plastu, ale kovové břitvy se velmi jednoduše recyklují! A že se bojíte s touto žiletkou manipulovat? Nemusíte mít strach, jsou totiž navržené tak, aby byly 100% bezpečné. Víte, že v angličtině se jmenují „safety razors“, tedy bezpečnostní žiletky?

A když už máte v malíku žiletku, proč ještě nevyměnit pěnu na holení za ekologičtější variantu? Samozřejmě můžete sehnat tuhá mýdla se speciálním složením na holení, já osobně ale nedám dopustit na kokosový olej. Jen nezapomeňte kůži důkladně chvilku namočit, než jej budete nanášet, pro ještě snadnější holení.

 

A to jsou naše oblíbené zero waste produkty, bez kterých se neobejde žádná ekologická koupelna – všechny je také seženete na našem eshopu! Dejte nám v komentářích vědět, kdo jsou vaši oblíbenci.


 

Autor: Lucie Štěpánková