Kuchyně bez odpadu, Strana 2

Ocet, jedlá soda nebo staré tričko – šikovní pomocníci při úklidu kuchyně a její výbavy

Kuchyně bývá vnímána jako důležité místo domácnosti. Schází se zde k jídlu často celá rodina. Vzhledem ke specifickým podmínkám, které zde, díky vaření a přípravě pokrmů, panují, je potřeba ji často a pečlivě uklízet. Ne každý však chce používat chemické přípravky, které, kromě jiného, vytvářejí i odpad. A co si tak vystačit se surovinami, které máme doma? Některé z nich mají čistící a dezinfekční účinky. Kromě toho jsou praktické a používaly je již naše babičky.

Domácí dezinfekční ubrousky

Pro jejich přípravu využijeme staré bavlněné tričko, které krásně zrecyklujeme. Nastříháme jej na menší kousky a naskládáme do skleněné zavařovací lahve. Určitě nějakou doma nalezneme. Pro přípravu čistícího prostředku si připravíme 100 ml vody, 25 ml octa a 10 kapek éterického oleje (ideálně tea tree, citrusový nebo eukalyptový). Vytvoříme si směs, kterou nalijeme do nádoby s hadříky a necháme je nasáknout. Pokud je směsi málo, připravíme si další množství. Hadříky používáme pro utírání kuchyňských povrchů. Po použití je nevyhazujeme. Můžeme je totiž vyprat třeba s kuchyňskými látkovými utěrkami a použít je opakovaně.

Jedlá soda a ocet vyčistí starý a zašlý porcelán

Objevili jsme letitý porcelán, který je již zašlý a tak se nám nechce jej používat? Je to škoda, kromě toho, že je kvalitní, nadělá nám ještě parádu a ušetří peníze za nákup nového. Jeho zašlou krásu vzkřísí jedlá soda a ocet. Tyto dvě suroviny určitě máme doma. Nejprve jednotlivé kousky namočíme do horké vody, vyvarujeme se saponátům, mohly by poškodit jeho dekor. Odolné skvrny nebo hůře přístupná místa pomůže vyčistit jedlá soda a ocet. Malé množství jedlé sody nasypeme na potřebné místo, opatrně postříkáme octem a necháme nějakou dobu působit. Pak opláchneme v horké vodě a otřeme domácími dezinfekčními ubrousky, které jsme si připravili podle návodu uvedeného výše.


 

Autor: Marika Horáková

Eko grilovačka: veggie burger na pět způsobů

Léto, sezóna zahradního grilování. Možná grilujete zásadně vegetariánsky a mnohé rostlinné alternativy grilovaných pochoutek už máte v malíku. Anebo jste třeba zvyklí na výhradně masové grilovačky se steaky a burgery. Pokud jste ale v posledních letech četli novinky z výzkumu o dopadu nadměrné produkce masa na životní prostředí (pokud ne, shrnuli jsme ho pro Vás v článku o živočišných produktech a skleníkových plynech), budete svou konzumaci masa, především toho červeného, pravděpodobně chtít omezit. Vždyť hovězí maso produkuje 150x více skleníkových plynů než luštěniny, které ho, třeba v burgerech, jednoduše nahradí! Takže ať jste dlouholetí vegetariáni/vegani, na rostlinou stravu se snažíte přejít, a nebo jen obohatit Váš grilovací repertoár o ekologičtější varianty, z tohoto článku si určitě něco odnesete a každý veggie burger na našem seznamu oceníte.

Máme pro vás ne jeden, ne dva, ale rovnou pět receptů se zvyšující se úrovní obtížnosti a času potřebného na přípravu Vašeho veggie burgeru. S přístupem do bezobalového obchodu všechny varianty uvaříte jednoduše bezodpadově. Pokud ale ve svém okolí ještě žádný nemáte, minimálně tři z těchto receptů připravíte bez odpadu i při nákupu v supermarketu! Tak co, jste připraveni snížit svou uhlíkovou stopu a vychutnat si vynikající veggie burger? Jdeme na to!

Úroveň 1: Jednoduché portobello

portabella-burger-_MG_4573-1024x683

Ingredience:

  • 1 houba portobello
  • Olivový olej
  • Sůl a pepř

Přesně tak, tohle je ten nejjednodušší burger, který kdy připravíte. Houbu portobello důkladně očistěte, potřete olivovým olejem, osolte a opepřete. Pak ji položte na rozpálený gril a grilujte cca 3-4 minuty na každé straně, nebo do změknutí.

A jak portobello burger podávat? Buď můžete vyzkoušet americkou klasiku: kečup, hořčici, list salátu a plátek rajčete v bílé burgerové housce, nebo, trochu experimentálněji, s grilovanou paprikou, pestem a rukolou.

Úroveň 2: Veggie burger s grilovanou zeleninou

Roasted-Veggie-Sandwich-680

Ingredience:

  • 2 plátky cukety
  • 2 plátky lilku
  • 1/červené papriky
  • Plátek červené cibule
  • Olivový olej
  • Sůl, pepř
  • Tymián (případně další bylinky dle chuti)

Cuketa, lilek, paprika, cibule… to jsou ingredience, které dnes najdete na každé grilovačce, a my je dáme dohromady do burgeru. Cuketu, lilek a papriku předem naložte v oleji, soli pepři a tymiánu cca na hodinu. Poté je vyskládejte na gril společně s cibulí potřenou olejem a posypanou solí a grilujte do změknutí.

Zeleninu naskládejte do burgerové housky, servírováním s listem salátu a majonézou neuděláte chybu!

Úroveň 3: Dvojité portobello plněné sýrem

Ingredience:

  • 2 houby portobello
  • 30g sýra (pokud se Vám podaří sehnat, doporučujeme vyzkoušet i jeho rostlinné alternativy!)
  • Olivový olej
  • Směs bylinek (tymián, oregano, bazalka…)
  • Sůl, pepř

Portobello houby důkladně očistíme, potřeme olejem, osolíme a opepříme. Na grilu pečeme 3 minuty blánami dolů, a poté otočíme a obě naplníme strouhaným sýrem a posypeme bylinkami. Až houby změknou a sýr se rozteče, můžeme servírovat.

Obě půlky přiklopíme sýrem na sebe a podáváme v burgerové housce se salátem, pestem a rajčaty, či jinou oblohou.

Úroveň 4: Veggie burger z černých (ale i jiných) fazolí

blackbeanburgers7

Ingredience na 4 porce:

  • 250g černých fazolí (cca 140g v suchém stavu)
  • ¼ středně velké červené cibule
  • 3 stroužky česneku, nastrouhaného
  • 1 lžíce kukuřičného škrobu
  • 1 lžíce vody
  • 1 lžička mletého kmínu
  • 80g strouhanky
  • 90g mouky
  • Sůl, pepř a chilli dle chuti

Buger z červených fazolí: můj osobní veggie burger favorit. Fazole rozmačkejte vidličkou či zpracujte v mixéru na pastu. Přidejte na drobnou nakrájenou cibuli, česnek, strouhanku, mouku koření a kukuřičný škrob předem smíchaný se lžicí vody. Výslednou směs nechte pro nejlepší výsledky alespoň hodinu odpočinout v lednici. Vytvarujte burgery a grilujte po 5-10 minut na každé straně.

Podávejte, jako by jste servírovali klasický hamburger: s kečupem, majonézou nebo hořčicí, salátem a rajčetem v burgerové housce. Jednoduše z nich můžete udělat i cheeseburgery!

Úroveň 5: Veggie burger z quinoy a červené čočky

Quinoa-White-Bean-Burger

Ingredience na 4 burgery:

  • 100g quinoy
  • 100g červené čočky
  • 1 lžička kari
  • ½ lžičky mletého kmínu
  • 75g mouky
  • 1 vejce NEBO 2 lžičky najemno namletého lněného semínka
  • Sůl a pepř

Quinou, čočku, kari a kmín zalijeme 400ml vody a vaříme do změknutí cca 15 minut, nebo dokud se voda nevypaří. Směs necháme po několik minut vychladnout. Pokud používáme lněné semínko, smícháme ho se 2 lžícemi vody, necháme 5 minut odstát a přidáme do směsi. Pokud používáme vejce, přidáme do směsi jej. Osolíme, opepříme a po částech vmícháme mouku (je možné, že jí budete potřebovat trochu míň, nebo trochu víc). Vytvarujeme burgery a grilujeme či pečeme.

Tento burger chutná skvěle v bulce s pestem, rajčetem a salátem, ale nebojte se zaexperimentovat i s jinými přílohami.

Tak který z těchto pěti receptů na vaší grilovačce vyzkoušíte? Dejte nám vědět v komentářích a sdílejte s námi Vaše oblíbené recepty!


 

Autor: Lucie Štěpánková

Ekologická brčka: které si vybrat?

Od té doby, co jsme zjistili, že skrz plastová brčka vysáváme život ze světových oceánů, rozkvetl trh s jejich alternativami. Skleněná, nerezová, papírová, bambusová ekologická brčka… anebo i to staré dobré „vždyť žádné brčko k životu nepotřebuji“ mají své zastánce i odpůrce. A jelikož víme, jak důležité téma je výběr toho správného brčka ( 😀 ), dali jsme dohromady tento článek, kde si všechny alternativy rozebereme dopodrobna. Všechna z nich, krom papírových, také najdete na našem eshopu!

Skleněná brčka

IMG_5068-768x1152

Začínáme tím nejelegantnějším z našeho seznamu: skleněným brčkem. Jeho hlavní výhodou je průhlednost, díky které si vždy můžete být jisti, že je brčko čisté. Jasně, za pomoci kartáčku vyčistíte spolehlivě každé brčko, ale tady si můžete být extra jistí, pokud Vás představa toho, že do brčka nevidíte, znervózňuje. Skleněný materiál ho dělá ideální na domácí použití. Tvrzené sklo sice i cestování vydrží, ale nerez i bambus jsou pro tento účel přece jen jistější. Pokud tedy doma pijete hodně smoothieček nebo koktejlů, do kterých brčka používáte, skleněná budou jasnou volbou.

Nerezová brčka

IMG_1705

Ekologická brčka která Vám vydrží desítky let: nerezová. Mají téměř neomezenou výdrž, a to je dělá ideálním společníkem na cesty: třeba i jen do baru s přáteli. Ač jsou těžší, než bambusová, jedno brčko Váš batoh či kabelku hned nezatíží, takže nemusíte mít strachy, že se pronesou. Toto jsou ta pravá bezodpadová brčka: vydrží Vám desítky let. Nerez je rozhodně ze současné nabídky náš favorit.

Bambusová brčka

Nejste fanouškem skla a toužíte po přírodnějším materiálu, než je ocel? Pak sáhněte po bambusu! Ten je zrovna pro brčka ideálním materiálem: je lehký a dorůstá neuvěřitelnou rychlostí, a tak se nemusíte bát, že budou pandy o hladu. Jedinou nevýhodou bambusových brček je kratší životnost oproti dalším bezodpadovým alternativám: po roce až dvou se začne při častém používání rozkládat. To ale souvisí s jeho velkou výhodou: je rozložitelné. Zatímco sklo i nerez musí do tříděného odpadu, bambus se sám rychle rozloží: nikdy z něj proto nebude odpad.

Papírová brčka

130418

Papírová brčka sice nejsou zero waste (protože život bez odpadu není jen o vzdání se plastu), ale díky jejich současné popularitě jsme se je rozhodli zahrnout. Populární jsou především v kavárnách a restauracích, kde jsou málokdy oblíbená nerezová, skleněná nebo bambusová ekologická brčka. Do domácnosti a na osobní použití bychom je moc nedoporučovali, to proto že bambus, sklo i nerez jsou daleko efektivnější řešení. Pokud ale vlastníte kavárnu, bar, nebo restauraci, papírová brčka jsou skvělým způsobem, jak omezit produkci plastového odpadu.


 

Autor: Lucie Štěpánková

Duel: nerezová vs. plastová lahev

Po delší době pro vás zase máme duelový článek: tedy porovnání rozšířených každodenních produktů s jejich ekologičtější alternativou. Vše ve velmi dramatickém, čtyřkolovém formátu. Dnešními soupeři budou jednorázová plastová lahev versus nerezová lahev! Ať souboj započne a ten nejlepší zvítězí!

1.    Kolo: Životnost

Plastová lahev: Jednorázové lahve na vodu jsou vyrobeny na jedno použití. Samozřejmě je můžete několikrát doplnit, brzy se z nich ale začnou uvolňovat plastové částice do vody a určitě se vám také někdy stalo, že taková plastová lahev začla po pár dnech až týdnech používání nevábně zapáchat. Abychom to shrnuli, životnost plastové lahve se pohybuje někde mezi půl hodinou a jedním měsícem, záleží na kvalitě a také vašem ekologickém smýšlení.

Nerezová lahev: Když se o ni dobře staráte, vydrží vám někde mezi 10 až 15 lety, což je zásadně déle, než u lahví plastových.

2.    Kolo: Zdraví

Plastová lahev: Z plastu se do vody může uvolňovat spousta ošklivých chemikálií, a to nejen při jejich doplňování. A miniaturní částečky plastu asi nejsou to nejzdravější pro váš organismus.

Nerezová lahev: Tento problém u nerezové oceli neexistuje: žádné ošklivé látky neuvolňuje, a proto se o své zdraví nemusíte bát.

3.    Kolo: Cena

Plastová lahev: Tady velmi záleží na tom, jak často a jaké plastové lahve kupujete. Proto jsme si dovolili zahrnout tři alternativy. Ve všech počítáme s tím, že vypijete doporučené denní množství vody: 2 litry.

V prvním případě pijete všechnu vodu z půllitrových platových lahviček, u kterých se cena pohybuje mezi 9 a 20 korunami, podle toho jestli se nacházíte v centru Prahy, nebo kdekoli jinde po republice. Já ale budu počítat s 12 korunami, protože těch 20 mi příjde opravdu trochu přitažených za vlasy. Za 10 let tudíž utratíte za vodu 175 200Kč. My ale víme, že skoro nikdo není takový ekologický barbar, aby jeho pitný režim vypadal takto, jen jsme chtěli vidět, jak vám nad tímto číslem spadne čelist. A proto zahrnujeme ještě další možnosti.

Co třeba když pijete jen balenou vodu, ale kupujete ji v 1,5 litrových lahvích? Dejme tomu že jste ještě hodně šetrní s penězi, a tak kupujete tu nejlevnější alternativu. Pak vás litr vody vyjde na 2.70kč (což jsem si musela vyhledat na googlu, jelikož si nepamatuju, kdy bych naposledy prošla v supermarketu uličkou s balenou vodou). To za 10 let za vodu utratíte 19 710Kč. Představte si, co by jste si mohli na tolik peněz koupit. Třeba hezkou dovolenou pro dva?

A naše poslední varianta, se kterou se pravděpodobně nejčastěji setkáváme, je, že si koupíte jednu malou půllitrovou lahev a do ní si 14 dní až měsíc dotáčíte vodu z kohoutku. Za lahve samotné za deset let utratíte 6 240 až 12 480Kč. K tomu připočteme kohoutkovou vodu za 431,8 až 423,6Kč, a dostaneme se na 6 663,6 až 12 903,6Kč. Rozhodně je to nejlepší z dosavad zmíněných variant, ale moc velká výhra to není.

Doufám, že se vám z tolika čísel nezamotala hlava tolik, jako mně, když jsem to všechno ťukala do kalkulačky 😀

Nerezová lahev: Tady je ta matematika trochu jednodušší. Na našem eshopu najdete nerezové lahve za 399 až 599Kč, k tomu připočteme kohoutkovou vodu za 10 let, tedy 438Kč. Za pitný režim tudíž neutratíte více než 837 až 1 037Kč. Docela rozdíl, nemyslíte?

4.    Kolo: Likvidace

Plastová lahev: Pokud plastovou lahev vyhodíte do směsného odpadu, existujou tři hlavní možnosti (jedna horší, než druhá), co se s ní může stát. Buď se spálí ve spalovně a do ovzduší se z ní uvolní nebezpečné chemikálie, nebo skončí na skládce, kde se bude rozkládat desítky až stovky let, a v nejhorším případě se dostane do oceánu, kde budou chemikálie a mikroplasty z ní se uvolňující hubit mořské živočichy stovky let.

Že vaše plastové lahve třídíte? Ani to není výhra, jelikož plastové výrobky lze recyklovat jen sedm až devětkrát, než je potká stejný osud, jako směsný odpad.

Nerezová lahev: Krom toho, že vám vydrží deset až patnáct let, tak až nadejde jejich čas, nerez, ze které jsou vyrobené, můžete jednoduše recyklovat. Výhoda kovů je, že tímto procesem mohou procházet v podstate do nekonecna, proto nemůžete udělat ekologičtější volbu!

 

Jstě připraveni slyšet jméno výtěze? Za nás je to na plné čáře nerezová lahev! Přece jste nečekali, že bychom jako blog o životě bez odpadu rozhodli jinak, ne? 😀

A kdo je váš vítěz? Jestli s námi souhlasíte, ale svou nerezovou lahev ještě nemáte, proč se nekoknout do našho eshopu, kde nabízíme hned několik velikostí ve dvou designech?

Nezapomeňte nám také dát v komentářích vědět, jaké dva produkty bychom proti sobě měli postavit příště!


 

Autor: Lucie Štěpánková

Kompost: přeházejte ten zahradní, nebo si pořiďte bytový!

Říjen a listopad jsou poslední měsíce, kdy je vhodné dělat velké zásahy na kompostu a zahrádce. Ta se v průběhu listopadu chystá k zimnímu spánku a všechny pozdější aktivity by ji mohly vysilovat. A že nemáte zahrádku s kompostem, ale rádi by jste s vašimi jídelními zbytky nakládali ekologičtěji? I pro vás máme řešení!

Hnojení a vylepšování půdy

Listopad je ideálním měsícem pro to, abychom přeryli zahrádku a půdu vylepšili kompostem, či hnojem. Pokud byste Vaší zahrádce rádi přispěli kvalitním hnojem, oslovte místního zemědělce. Mapu farmářů hospodařících ve Vašem okolí najdete například v adresáři farmářů nebo se neváhejte zeptat místního starosty či starostky. Řada zemědělců se hnoje ráda zbaví za odvoz. Častý je však i výměnný obchod – dobrá domácí slivovice udělá radost. :-)

Pokud se rozhodnete vylepšit půdu materiálem rostlinného původu, můžete sáhnout na Váš kompost. Kompost přeházejte – tím jej provzdušníte a urychlíte zrání. Vyzrálý materiál pak můžete použít k prohnojení půdy nebo Vašich rostlin.

Jedním z nejlepších způsobů jak dopřát Vašim rostlinám kvalitní výživu je použít na jejich pohnojení výsledek vermikompostování – tedy žížalí čaj. Ten je výsledkem zpracování organických zbytků kalifornskými žížalami ve vermikompostéru.

Kompost i do bytu

Ale možná nemáte tu možnost mít kompost venku na zahrádce, třeba i žijete v městském bytě. Ale i vy můžete kompostovat: s vermikompostérem. Jeho velkou výhodou oproti ostatním metodám kompostování je, že kompostovat můžete aktivně celou zimu a vermikompostér nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Stačí jej umístit do prostředí s teplotou 5° - 20° C. Pokud by byla nižší, žížaly v kompostu by přestaly pracovat a proces vermikopostování by se zastavil. Vhodným prostředím je například chodba, balkon či sklep. Dbejte také na správnou vlhkost. Obsah kompostu by neměl být příliš mokrý ani příliš suchý. Správnou vlhkost poznáte, pokud vezmete hrst hmoty a zmáčknete ji v dlani. Vyteče-li několik kapek, je vlhkost správná. Přílišnou vlkhost můžete zmírnit suchým natrhaným papírem, nedostatečnou zas dožene papír namočený.

Co lze kompostovat?

Tedy přesněji ve vermikompostéru, tento seznam ale určitě poslouží i pro venkovní komposty:

  • Odřezky zeleniny či ovoce
  • Slupky
  • Čajové sáčky
  • Kávová sedlina
  • Vaječné skořápky
  • Citrusy, zázvor, cibule, česnek (do vermikompostéru přidávejte v přiměřeném množství, žížaly nemají rády příliš aromatické potraviny)

Co do vermikompostéru nepatří?

Do kompostéru naopak nikdy nedávejte:

  • Maso a odřezky masa
  • Kosti
  • Mléčné výrobky
  • Oleje a tuky

Bez čeho se však vermikompostér neobejde jsou samotné žížaly, ideálně ty kalifornské. Můžete je sehnat ve vašem okolí, pokud už někdo má vermikompostér založen nebo si můžete násadu zakoupit v našem eshopu. Začněte už dnes.

Výhody vermikompostování

  • Správně vedený kompost nezapáchá – pokud nepřidáte nic, co by žížaly nezvládly, nemusíte se zápachu obávat.
  • Správně vedený kompost neláká octomilky – ty doma nechceme nikdo. Pokud se o kompost budete dobře starat, nebude pro octomilky zajímavý.
  • Žížaly přežijí i letní dovolenou – bez potravy přibližně 3 týdny.

Zaujalo vás vermikompostování, nebo jste o něm již dlouho přemýšleli? Pak koukněte na ten, který máme v nabídce na eshopu! Že jste již zkušení komposťáci? Pak dejte v komentářích vědět, jaké máte vy tipy pro nováčky. Kompostování zdar!

Redukujte svůj odpad. Můžete si přečíst náš článek, že žít lze i bez odpadkového koše.


 

Autor: Radim Kučera

DUEL: Fi-bee’s wraps vs. plastové sáčky

Rozhodli jsme se pro Vás zpracovat novou sérii článků, tzv. DUEL, ve kterých se podíváme na zoubek jak zerowaste produktům, tak i těm „obyčejným“. No a dnes to bude snad nejrozšířenější předmět ve všech obchodech a většině domácností, který budeme srovnávat s jeho bezodpadovou alternativou.

Přestavení soupeřů

S plastovými sáčky Vás opravdu seznamovat nemusím. Ale jen pro připomenutí, jejich recyklace je téměř nemožná, vydrží toho opravdu málo, potraviny v nich často plesniví a mohli bychom pokračovat dál, jenže se tím nebudeme zdržovat.

A na řadu přichází náš favorit, Fi-bee’s wraps. Už z názvu vypovídá, že se budeme točit kolem včelek. Jedná se o Bio bavlněnou látku napuštěnou kvalitním včelím voskem, v našem případě od slovenského včelaře, s organickým jojobovým olejem. Slouží jako náhrada již zmiňovaných sáčků, ale i potravinových folií. Vydrží až několik měsíců používání, a poté je lze jednoduše zkompostovat. A opravdu to nejsou jen tak ledajaké sladké řečičky.

Ready, steady, FIRE!

A jdeme na to! Souboj začal. Kdo vyhraje a kdo odejde jako poražený? Budeme hodnotit 5 kritérií:
1. Materiál + Náročnost výroby
2. Kvalitu výrobku
3. Jak dlouho vydrží?
4. Likvidaci
5. Design

Fi-bee’s wraps
1. Materiál a náročnost výroby
Bio bavlna s kvalitním domácím voskem a jojobovým olejem; Náročnost výroby je nízká, jen včelky si musí trochu máknout, ale není to nic, co by neměly v popisu práce
2. Kvalita výrobku
Velmi vysoká, všechny materiály jsou 100% přírodní
3. Jak dlouho vydrží?
Několik měsíců, záleží na frekvenci používání. Lehká manipulace a čištění.
4. Likvidace
Obaly jsou kompostovatelné. Proto je můžete od včelek vzít a nakonec je dát žížalám a dalším půdotvorným kamarádům.
5. Design
Jsou vzorované, barevné, zkrátka udělají Vám radost i přesto, že jde pouze o obaly na potraviny.

Plastové sáčky
1. Materiál a náročnost výroby
Plast, jehož výroba je velmi levná a v podstatě i rychlá. Na druhou stranu velmi náročná na spotřebu vody.
2. Kvalita výrobku
Ne příliš kvalitní. Lehce se potrhají a potraviny v nich často plesniví.
3. Jak dlouho vydrží?
Můžete je používat velmi dlouho dobu (měsíce i roky), ale kvůli nízké kvalitě to často není možné.
4. Likvidace
Plasty se rozkládají až 100 let. Tyto malé sáčky je složité recyklovat, proto často končí na skládkách, plážích a v mořích. Je to jeden z nejnacházenějších plastových výrobků v přírodě.
5. Design
Jsou průhledné. To je vše, co o designu můžeme říci.

Výsledek?

Z našeho pohledu vyhrály na plné čáře Fi-bee’s wraps. Pokud se řídíte zásadami Zerowaste, pak ve všech kategoriích prospěly na výbornou. Proto volíme je, raději než sáčky.

A kdo zvítězil pro Vás a proč? Koho byste chtěli vidět příště?
Nebojte se nám napsat i Vaše nápady, my se jich chopíme a zpracujeme!

Hanka ❤