Pro začátečníky, Strana 2

Život BEZ ODPADU aneb ZERO WASTE pro začátečníky

Rádi byste začali s životem bez odpadu, ale nevíte jak? Dnes si ukážeme, že začít je mnohem jednodušší než se na první pohled může zdát. Stačí následovat našich 5 doporučení pro začátečníky se Zero waste:

Dělejte změny postupně

Pro začátek si určete oblast, které se chcete věnovat. Možná byste se rádi zaměřili na kuchyni a redukování odpadu tam. Možná byste rádi zbavili odpadu vaši koupelnu. Třeba je to ložnice nebo auto. A nebo také cokoli jiného. Možností je spousta a detailněji se jimi budeme zabývat v samostatných článcích. Nyní se ale pojďme podívat, co každá z kategorií zahrnuje.

  • Kuchyně - do kategorie Kuchyně patří jednak její zařízení a uspořádání, ale také nákupy potravin a jejich skladování. Pokud chcete začít se zero waste, není nic snazšího než si pořídit krásné látkové pytlíky na nákupy a začít nakupovat do nich. Doma pak můžete nakoupené suroviny přeskládat do sklenic, krabiček, dóz a jiných nádobek a schovat do skříňky nebo spíže. Všechny produkty, které se vám budou hodit do kuchyně, najdete v našem eshopu v sekci Kuchyň. Ovšem důležité upozornění! Předtím, než začnete nakupovat nové, bezobalové potraviny je důležité dopotřebovat ty, které už máte. Je totiž důležité plýtvat méně, né více.
  • Koupelna - do koupelnové kategorie patří hygiena, kosmetika a zdraví. Nikdo si nechceme ničit tělo chemickými přípravky, a i proto je tak snadné přejít na zero waste. Není to pouze o obalech, ale i o složení. Možností, jak přejít s hygienou je celá řada. Můžete nahradit svůj sprchový gel kvalitním olivovým mýdlem například s vůní bylinek či medu. Můžete začít používat kvalitní výrobky, které vám vydrží věčnost. Mezi takové výrobky rozhodně patří starý známý kovový holicí strojek na žiletky, který už budete mít snad na pořád.
  • Ložnice a oblékání - tato kategorie pokrývá klidný spánek a oblékání. Je důležité zaměřit se na kousky oblečení, které vám dělají radost a perfektně vám sedí. Při výběru nových kousků do vašeho šatníku dbejte na to, aby byly z kvalitních, kontrolovatelných zdrojů a byly dobře kombinovatelné s věcmi, které již vlastníte. Pokud nějaký kousek oblečení nenosíte, vyřaďte jej - můžete jej zkusit prodat, darovat na charitu nebo třeba swapovat. Možností je celá řada.
  • Úklid a jiné domácí práce - přejděte na opakovaně použitelné potřeby pro uklízení. Žádné jednorázové utěrky - místo těch lze například použít staré děravé ponožky. Vytřiďte veškeré chemické čističe, které máte ve vaší domácnosti a nechte si jen ty, které skutečně potřebujete. Pamatujte, že většina věcí se dá vyčistit octem a jedlou sodou. Ale pozor! I zde platí, že nejlepší je věci spotřebovat než je nahradíte nebo je pošlete dále, někdo další je využije. Zejména na Facebooku existuje řada swapovacím či zero waste lokálních skupin. Nepořizujte další zařízení do garáže, většinu věcí, které potřebujete k životu už dávno máte a ty které nemáte se dají snadno nahradit něčím jiným.
  • Pracovna - ukliďte svoji pracovnu a především přestaňte kumulovat. Pracovna je jedno z nejnáchylnějších míst v domácnosti pro to, aby se zde hromadily věci, které už se jinam nehodí. Odmítejte propisky zdarma, které dříve nebo později skončí v koši, snažte se přejít na plně elektronické poznámky, kalendář a úkolníček. Faktury a jiné daňové doklady není podle českých zákonů nutné vystavovat ani archivovat v papírové podobě. Pokud podnikáte, posílejte doklady emailem. Ano, i EET lze dělat bez papírových dokladů - příkladem může být například Bezobalový obchod Brno, který zasílá všechny účtenky svým zákazníkům emailem.
  • Cestování - na cestování, přejezdy do práce nebo výlety do města se pořádně vybavte - základem je kvalitní nerezová láhev. Nerezová láhev kompletně nahradí PET lahve, plastové lahve na sport či láhev do školy. Myslete také na svačinu či oběd s sebou, který si dáte třeba do nerezových krabiček na jídlo. Pokud vyrážíte na vánoční trhy nebo na festival, vezměte s sebou vlastní kelímek na kávu či nerezové brčko na koktejly. Pokud jste milovníci piva, vlastní krýgl je samozřejmostí. :)

Zero waste NEznamená home making

Vybrali jste si jednu z kategorií? Skvělé! Teď si ovšem pojďme něco ujasnit! Zero waste má v prvé řadě šetřit váš čas a ulehčovat životnímu prostředí. Pokud vyřešíte problém plastových obalů tím, že si začnete vyrábět vlastní jídlo nebo kosmetiku, myslete na to, že možná produkujete více odpadu než byste chtěli. Pokud se domácí výroba stane koníčkem, super. Ale pro většinu lidí je domácí příprava složitého deodorantu nemyslitelná. Přitom existují i jednoduchá řešení. Podrobněji se jimi budeme zabývat v dalších článcích, ale prozatím si pamatujte, že je důležité množství věcí v domácnosti redukovat, né rozšiřovat.

Zero waste + Minimalismus = ♡

Ideální variantou je spojit zero waste s minimalismem. Pokud se budete snažit o opravdu dokonalý život bez odpadu, dříve nebo později se stanete minimalisty. Zjistíte, že najednou zbývá mnohem více času pro vaše zážitky a věcí, které vám dříve dělaly radost a nyní jen sbírají prach se rádi zbavíte. Třeba tak, že je darujete svému kamarádovi nebo kamarádce a uděláte tak radost jim. :)

Buďte připraveni na otázky

Očekávejte spoustu otázek ze svého okolí. Někteří si budou zpočátku ťukat na čelo. Ale jen do té doby než zjistí, kolik váš životní styl šetří peněz a času a o kolik více možností máte. V obchodě se vybavte argumenty pro to, aby prodavačky bez problému daly nakrájený sýr do vaší krabičky. (Ty se často vymlouvají na to, že nemohou vzít vaši krabičku za pult kvůli hygienickým předpisům. Navrhněte, že vám zcela nezabalený sýr mohou zvážit na váze, podat a vy si jej do krabičky dáte sami. Stejným způsobem vám mohou podat i cenovku)

Nikdy se nevzdávejte

Nenechte se odradit prvním nezdarem! Trvejte si na svém. Žádný zákon nezakazuje dávat v obchodech věci do vlastních obalů a nepřikazuje balit je do plastových balení. Hledejte obchody, kde nebude problém si zboží nabrat samoobslužně nebo kde vám ochotná paní prodavačka ráda naloží zboží do vašich obalů.

Směle do toho. Držíme Vám palce!

 

A jaké byly vaše začátky na cestě k bezodpadové domácnosti? Co bylo tím impulsem udělat změnu a čím jste začali vy? Podělte se s námi do komentáře.

Zero waste pro každého: 4 malé změny, které zvládnete i vy

Žít bez odpadu je jednoduché – jak vždy říkáme. Pro nováčky se ale svět zero waste může zdát komplikovanější, než je. Nevíte, kde začít, jaké zvyky omezit a jaké produkty přestat používat. Dnes jsme pro Vás proto dali dohromady 4 malé začátečnické změny, které Vám pomohou žít bez zbytečného odpadu: tipy na zero waste pro každého. Dali jsme si záležet, aby všechny naše tipy byly dostupné pro každého: jak finančně, tak časově. Věříme totiž ve svět zero waste pro každého, kde všichni můžeme udělat malé změny, které budou mít v součtu velký dopad. Pokud si všichni tyto malé změny osvojíme, uděláme pro životní prostředí a naši budoucnost více, než když bude hrstka lidí žít 100% bez odpadu.

Igelitové pytlíky: udržujte z dosahu dětí i dospělých

Na odstranění plastových tašek ze supermarketů se dnes už tvrdě pracuje a mnohé obchody už je nenabízí ani za příplatek. Čeho jsou ale obchody stále plné jsou igelitových pytlíků na ovoce, zeleninu a pečivo. Ty jsou těžko recyklované a často končí v moři, kde zabíjí mnohé mořské živočichy, kteří je polykají. Navíc mají minimální použitelnost: v obchodě do nich nandáme potraviny, v tašce doneseme domů, kde mnoho věcí z pytlíku vybalíme a vyhodíme je. Stojí to opravdu za to, když igelitové pytlíky můžeme tak jednoduše nahradit, nebo je u mnohých produktů, jako třeba banánů, můžeme úplně vynechat?

Igelitové pytlíky nejsou pod palbou zdaleka tolik, jako takšky - přitom jsou ale stejně škodlivé a nebezpečné, a především zbytečné!

Řekněte plastu ne a vybavte se látkovými pytlíky vyráběnými z bavlny – nejen že tedy přestanete používat stovky „igeliťáčků“ ročně, ale na rozdíl od látkových pytlíků ze syntetických látek ani nebudete přispívat k zamoření mikroplasty! Pytlíky Vám vydrží na roky do budoucna a jejich používání má obrovský dopad, a proto se tato malá investice určitě vyplatí.

Do schránky prosím nevhazujte letáky a neadresné tiskoviny.

Přesně taková cedulka Vám může ušetřit spoustu zbytečného odpadu. Ač mnohé firmy od strategie letákování upouštějí, jiné stále divoce rozhazují letáky všude kolem bez myšlenky nad tím, kam přistanou. Tento tip je z našeho seznamu nejjednodušší a nejlevnější na provedení, a přitom pro Vás může udělat velký rozdíl. Stejně tak odmítejte letáky rozdávané v metru nebo na ulici. A pokud Vás firma rozdávající letáky opravdu zaujme, zeptejte se, jestli si leták raději nemůžete jen vyfotit!

Čistá voda ve vaší lahvi i v oceánech

Otevírání nerezové flašky
Otevírání nerezové flašky

Mor jménem balená voda Vám asi představovat nemusím. Jednorázové PET lahve jsou vyráběny na jedno použití a ač je můžete naplnit opakovaně, po poměrně krátké době už není bezpečné plastovou lahev dále používat a musíte ji vyměnit za novou. Odpadu sice produkujete daleko méně, než kdybyste láhev po jednom použití vyhodili, stále ale používáte poměrně velké množství plastu.

Vzhledem k tomu, že nám v ČR z kohoutku teče voda kojenecké kvality, není důvod balenou kupovat z hlediska kvality. Navíc se v poslední době stále rozšiřuje množství veřejných pítek, restaurací a kaváren, kde si vlastní lahev můžete jednoduše doplnit.

Vyměňte proto balenou vodu za vlastní nerezovou, skleněnou, nebo dřevěnou lahev! Stále jsme Vás nepřesvědčili? Pak omrkněte jeden z našich starších článků, ve kterém proti sobě nerezové a PET lahve stavíme v duelu.

Bez brčka, prosím!

Naučte se tuto větu říkat pokaždé, když si objednáváte drink, limonádu, ledovou kávu, nebo cokoli jiného s nebezpečím nechtěného brčka. Proč jsou vlastně brčka tak špatná pro životní prostředí? Za prvé se v praxi vlastně nikdy nerecyklují – protože recyklační firmě by se nevyplatilo posbírat takové množství brček stejné barvy. Brčka potom často končí tam, kam si najde cestu spousta plastového odpadu: v oceánu. Tam se z nich nejen uvolňují mikroplasty, ale opět i ona mohou ublížit mořským živočichům: ať je to při spolknutí, nebo zabodnutí do jejich těla.

I brčka jednoduše a levně nahradíte, nebo úplně vynecháte. Na našem eshopu najdete brčka nerezová , bambusová i skleněná, která můžete používat stále dokola a vyčistit přiloženým kartáčkem. Krom toho, že pití z nich je příjemnější, než z plastových, jsou to i skvělé dárky pro Vaše přátele a kolegy, kteří toho tolik o světě zero waste ještě nevědí!

 

Kterou z těchto malých změn zavedete do Vašeho života jako první, a co už je u Vás na denním pořádku? Dejte nám vědět v komentářích a nezapomeňte sledovat naši Facebookovou stránku, kde se s Vámi podělíme o každý nový článek, takže Vám už žádný neuteče!


 

Autor: Lucie Štěpánková

10 neekologických produktů ve vaší domácnosti, co nekupovat – už nikdy

Určitě u Vás doma najdete alespoň jednu z těchto neekologických věcí, které jen škodí životnímu prostředí. Přitom se bez nich jednoduše obejdete, nebo je nahradíte ekologickou alternativou! Tak jdeme na to: co nekupovat do vaší eko domácnosti.

Odličovací tampony

Zkoušeli jste někdy počítat, kolik ročně použijete jednorázových odličovacích tamponů? Já jsem se pokoušela dát dohromady cifru pro doby, kdy jsem bez make-upu nevylezla z domu a dostala jsem se na cca 700 kusů. Jasně, ne všichni nosíme make-up každý den (já už ho třeba nenosím skoro nikdy), ale zkuste si vypočítat své vlastní číslo. Čím je ale nahradit? Třeba pratelnými látkovými tampony, nebo si můžete make-up smýt vodou a šetrným přírodním mýdlem (pak ale pozor na oči!).

Menstruační produkty

Jo, přesně tak. Pokud jste do světa zero waste noví, tak vás to možná překvapí, ale existují daleko ekologičtější, levnější alternativy k vložkám a tamponům. Pokud jste jako čerství teenageři četli Bravíčko, pak vám možná menstruační kalíšky zní povědomě (alespoň já si pamatuji, že ho vždy zmínili v rohu sekce o menstruačních produktech jako tu „kuriozitu pro hipíky“). U kalíšku to ale nekončí, můžete vyzkoušet třeba látkové vložky, menstruační houby, nebo i menstruační kalhotky.

Igelitové pytlíky

V těch se bez dozoru mohou zadusit jak malé děti, tak naše planeta. Přemýšlejte proto dvakrát, než po nich v supermarketu sáhnete. Opravdu do nich potřebujete balit svazek banánů? Jeden jediný grep? Nebo tvaroh či droždí (protože to se z nějakého mně neznámého důvodu považuje za nezbytnost)? V mnoha situacích pytlíky vlastně vůbec nepotřebujeme. A když zrovna ano, tak proč raději nevyzkoušet pratelné látkové pytlíky, které vydrží léta?

Plastová fólie

Platová nebo potravinářská fólie – proč? Když už si potřebujete do něčeho zabalit svačinu, bohatě vám postačí krabičky, které můžete používat pořád dokola. A jestli hledáte něco podobnějšího samotné fólii, pak si určitě zamilujete takzvané beeswrapy, neboli povoskovanou omyvatelnou látku na balení jídla.

Brčka

No jo, brčka, klasika. Však to asi znáte: ubližují želvičkám a nedají se recyklovat. Většina lidí je navíc vlastně ani nepotřebuje. Pokud si bez nich ale nedokážete přestavit páteční drinky, pak se Vám nabízí více alternativ, než k čemukoli jinému: nerezová, skleněná, bambusová, papírová… Když přijde na brčka, tak opravdu nemáte žádnou výmluvu.

Čaj v sáčcích

Věděli jste, že většina čajových sáčků obsahuje plastové příměsi? Kvůli tomu nejsou kompostovatelné ani recyklovatelné. Proto je daleko ekologičtější používat čaj lístkový, který můžete louhovat třeba ve french pressu, nebo obyčejném čajovém sítku.

Plastový kartáček na zuby

Plastový zubní kartáček je jedna z prvních věcí, kterou byste měli nahradit, když přejdete na bezodpadový životní styl. Bambusové kartáčky vyčistí vaše zuby stejně spolehlivě, a k tomu ještě šetří přírodu. Za nás jasná volba!

Kapsle do kávovaru

Plastové jednorázové kapsle do kávovaru: to vám pravděpodobně muselo být jasné, že jsou neskutečně neekologické, ne? I ty jsou kvůli zbytkům kávy uvnitř nerecyklovatelné a i kdyby byly, nezapomeňte, že plast se dá recyklovat jen asi čtyřikrát. Co teď ale s kávovarem? Můžete pořídit znovupoužitelné kapsle přímo pro Váš kávovar, a nebo raději začít používat french press.

V našem eshopu vám nabízíme znovupoužitelné kapsle do kávovarů Dolce Gusto® a Nespresso®.

Sprchové gely a šampony

Nejen, že se prodávají v plastových lahvích, ale také obsahují mnoho ošklivých chemikálií i alkoholů, které vaší pokožce i vlasům nesvědčí. Změna je přitom tak jednoduchá: mýdla a tuhé šampony, šampuky a kondicionéry bez ingrediencí, které ani neumíte vyslovit.

 


 

Autor: Lucie Štěpánková

Začátečnické zero waste chyby, kterým se vyhnout: co jsme pokazili my, ale vy už nemusíte

V Zero Waste Life vždy říkáme, že život bez odpadu je jednoduchý, a stejně tak s ním začít není těžké. Jsou tu ale zero waste chyby, které jsme sami na začátku našeho bezodpadového života udělali a kterým byste se vy měli vyhnout. Pokud jste tedy po novém roce novopečení ekologové, na těchto pět věcí si dejte pozor.

Vyhodit neekologické produkty je horší, než je dále používat

S největší pravděpodobností v domácnosti najdete věci jako plastové krabičky, chemické čističe, nebo kosmetiku v plastových lahvičkách. Víte, co by ale bylo ještě horší, než je dále používat? Vyhodit je! Tyto věci už jednou byly vyrobeny, což se tím, že je hodíte do koše, rozhodně nevyřeší. A pokud plastové výrobky už nechcete používat kvůli chemikáliím, které by se z nich mohly uvolňovat do jídla, v kuchyni, zkuste je využít někde jinde v domácnosti, třeba jako pořadače na kabely. Stejně tak se nebojte strpět pár dalších týdnů s konvenčním šamponem či sprchovým gelem, ty by se do vody dostaly tak jako tak, a tímto způsobem Vám ještě můžou nějakou dobu sloužit.

Vykašlete se na pěkné skleničky kvůli fotkám na Instagram!

jak-zit-bez-plastu

Tato druhá chyba se nejvíce týká nás žen kolem dvaceti, co jsme zběhlé na sociálních sítích: začnete chodit nakupovat do bezobalových obchodů a najednou máte neskutečnou potřebu si nakoupit dvacet předražených skleniček, které k sobě ladí. Vaše zero waste kuchyně přece musí vypadat alespoň tak esteticky, jako všechny ty, co vidíte na Instagramu, ne? Ne! Vykašlete se na zbytečné nakupování a prostě používejte sklenice, co se Vám nahromadí doma: od okurek, zelí, džemu… Že na nich nechcete ty ošklivé cedulky, protože si je jako já chcete vyfotit a všem přátelům se chlubit, jak jste strašně eko? Pak je namočte na hodinu do horké vody, sloupněte ručně co vše půjde a pak lepidlo se zbytky papíru potřete směsí oleje a jedlé sody (v poměru 1:1) a po půl hodině odrbejte kartáčkem. A tadá! Vaše sklenice od okurek už můžou na Instagram, nebo se Vám na ně alespoň bude lépe koukat!

Přemýšlejte, odkud se vzal produkt, který kupujete bez odpadu

Jednou jsem vešla do obchodu se zdravou výživou, který prodává sušené ovoce a oříšky bez obalu, kde do těch velkých beden s potravinami zrovna doplňovali zásoby. A víte, jak? Po malých plastových pytlících, ne z vratných kýblů, nebo přepravek! Stejně tak pečivo v supermarketech mnohokrát bývá z rozmrazovaných polotovarů, které jsou převážené v jednorázových plastových pytlících. Přemýšlejte proto, odkud se vaše „bezobalové“ potraviny berou. Ve většině bezobalových obchodů si pravděpodobně nemusíte dělat starosti, ale jinde se zeptat neuškodí. Stejně tak se ale zamyslete nad tím, jak dlouhou cestu muselo Vaše jídlo urazit na Váš stůl. Volte si lokální produkty, bio a to, co je zrovna v sezóně a ovoce zamrazte na zimu, raději než si pak kupovat to dovážené přes polovinu světa.

Informujte se, informujte se, informujte se

Když přijde na vzdělávání sebe sama, nikdy bychom s ním neměli přestávat, a to se vztahuje na vše v životě, nejen život bez odpadu. Nelimitujte své porozumění ekologie na články sdílené na sociálních sítích - ani pokud jsou to ty naše (že jsou ale skvělé, viďte)! Vědecké články jsou možná trochu oříšek, zato obsahují spoustu důležitých poznatků a budete k vašim vědomostem mít věruhodnější zdroje. Takže až se s Vámi zase bude někdo chtít hádat o tom, že změna klimatu je skutečná, budete jim moct říct, že je, protože to dokázali na Oxfordu, ne proto, že to sdílela vaše kamarádka Maruška.

Berte to krok za krokem

K životu bez odpadu se dostanete i jinak než jedním dlouhým skokem. Právě naopak si své nové návyky jednodušeji vštípíte, pokud se do zero waste nevrhnete hned po hlavě. Místo okamžité výroby čistících prostředků po domácku, zkuste nejdřív vyzkoušet ekologické alternativy dostupné v bezobaláčích. Raději než ze dne na den vyřadit všechen odpad, se zkuste ze začátku zříct plastu a na to dále navazovat. Malé krůčky vás dostanou dále, než jeden velký skok.

Také jste při první zkušenosti se zero waste udělali nějaké chyby? Podělte se o ně se zero waste začátečníky v komentářích pod tímto příspěvkem!


 

Autor: Lucie Štěpánková

Zero waste? Začněte tady!

Takže vy prý chcete začít žít bez odpadu - zero waste. Gratulujeme! Ten nejtěžší krok: rozhodnutí, je totiž už za vámi. Určitě teď ale máte spoustu otázek a nevíte, s čím dřív začít. To si mám v bytě 2+kk vykopat kompost? Kam teď budu chodit nakupovat? Co jsou to sakra menstruační houby? Musím si rovnou na podpaží sypat jedlou sodu místo deodorantu? A čím mám jako nahradit toaleťák?

IMG_0098

Nic nevyhazujte

Je dost vysoká šance, že pokud jste se právě rozhodli začít se zero waste, ještě se vám doma povalují prázdné igelitky, čističe v plastových obalech, odličovací tamponky, uchošťoury na lastových tyčinkách, sušenky balené v plastu, a tak dále. Asi máte nutkání se všech těch neekologických věcí, co produkují zbytečný odpad, zbavit, ale tím už planetě nijak nepomůžete. Ta nejhorší věc, co můžete s nějakým jednorázovým produktem/obalem, který už vám leží doma, udělat, je ho bez použití vyhodit. Co tedy s tím? Neotevřené můžete darovat, či prodat na online bazarech, ostatní buď s klidným srdcem dopotřebujte, nebo věnujte přátelům, kteří pro ně najdou využití, a napřiklad igelitové tašky klidně noste s sebou na nákupy, dokud se nerozpadnou.

Nahraďte, bez čeho se neobejdete

Nejen nezbytnosti jako zubní kartáčky, kapesníky či prášek na praní – také to, co k životu nutně nepotřebujete, ale prostě jen rádi používáte: třeba brčka, nebo make-up. Všechny tyto věci mají své ekologičtější protějšky, které jsou v dnešní době velmi dobře dostupné – najdete je třeba na našem e-shopu!

Vyřaďte, co nepotřebujete

Bez spousty produktů se totiž s největší pravděpodobnstí obejdete. Samozřejmě, dnes se na trhu nabízí tolik alternativních produktů, že technicky vzato můžete tento krok přeskočit a nahradit i to, co většinu času jen leží ve skříni. Proč ale zatěžovat peněženku a dům nahrazováním věcí, které vám nepřinášejí radost, ani užitek?

Zjistěte, kde nakupovat

Na zero waste nákupy existují dvě úžasná místa: farmářské trhy a bezobalové obchody. Vyhledejte si ty ve vašem okolí a vydejte se na průzkum – nezapomeňte si ale s sebou vzít látkovou tašku, a pytlíky, či sklenice. Většina ekologicky zaměřených stánků a obchůdků sice nabízí papírové alternativy k pytlíkům a ty jsou rozhodně lepší, než igelitové sáčky, ale pamatujte, že papír je také obal, který dříve nebo později poletí do koše.

Že poblíž vás nic takového nenajdete? Pak je asi nejlepší strategie nakupovat lokálně: raději v menší “sámošce“, pečivo v pekárně, ovoce u zelináře... však to znáte.

Tvořte!

Jedna skvělá věc na zero waste je, že se vám otevře možnost vytvářet si věci sami: tak jako to dělaly naše babičky. Ať si třeba zkusíte ušít sáčky na pečivo, nebo se naučíte péct vlastní chleba. Jasně, všechny tyto věci můžete koupit i v zero waste formě, pokud ale máte citlivou peněženku, pak DIY (do it yourself) projekty budou vaším nejlepším kamarádem! Na nic takového není čas? Nezoufejte, vše, co potřebujete, se totiž dá bez problému koupit (už jsme zmiňovali náš e-shop?).

Neviditelný odpad

U většiny produktů je tvorba odpadu nevyhnutelná. Pamatujte, že i to, co si domu nesete ve vlastním sáčku, se nějak muselo dostat do obchodu. Bezobalové obchody často používají ekologičtější způsoby přepravy, a stejně tak zelináři, ale co třeba pečivo v supermarketu? To je často balené po několika kusech v plastových obalech, na prodejně rozpečeno, a až poté se dostane k vám. Berte tedy v potaz i ten odpad, který nevidíte.

Vzdělávejte se

Knihy, blogy, YouTube kanály... poslední dobou se těch o zero waste objevuje čím dál tím víc, a všechny plné informací o tom, jak si usnadnit život bez odpadu a dělat tento svět hezčím (třeba i ten náš, abychom si trochu udělali reklamu!). Žít život bez odpadu nebylo nikdy snadnější!


 

Autor: Lucie Štěpánková

Průvodce zerowaste materiály: Proč se plast stává hrozbou a za co ho vyměnit

Plast je v dnešní době nejrozšířenějším materiálem na světě. Využívá se ve všech domácnostech, školách, pracích a mnoha dalších odvětvích života. Jeho největší výhodou je jeho levná výroba a distribuce. Je to velmi odolný materiál, ačkoliv záleží na typu plastu, který byl na určitý produkt použit.  Od toho se poté odvíjí i jeho kvalita a počet použití. Není plast jako plast. Ve skutečnosti máme kolem 8 typů plastů, každý na jiné účely a každý jinak (ne)škodlivý. Jejich dělení je však různorodé, proto se v různých literaturách můžete dočíst o méně či více typech.

Jistě jste se setkaly s označením BPA FREE, které ujišťuje zákazníka, že plast neobsahuje látku zvanou Bisfenol A, která je zdraví škodlivá. To však nezajišťuje celkovou nezávadnost plastového výrobku, který může obsahovat méně známé a méně škodlivé látky. Mějte však na paměti, tyto látky jsou stále škodlivé a měli byste se jim vyhýbat.

Jedním z největších problémů plastů je jejich (ne)odolnost. Samozřejmě je to také velká výhoda, do té doby, než se rozhodnete produkt vyhodit. Jistě jste se všichni setkali s tím, že jste si koupili plastovou láhev. Ta po pár měsících začala divně zapáchat a voda z ní měla divnou pachuť. Mnoho z Vás ji tedy vyhodilo, kdo by také chtěl pít „zkaženou” vodu. Pokud jste měli štěstí, Vaši láhev bylo možno recyklovat a našla další využití. Avšak tak tomu není ve všech případech.

Kam poté mizí ty nezreckylované výrobky, jako jsou kartáčky na zuby nebo igelitky? Nejčastěji do Číny a Tichého oceánu, kde tvoří ostrovy pouze z odpadu, z největší části právě toho plastového. A zde se jeho velká odolnost projevuje jako extrémní nevýhoda. Plast se rozkládá až 100 let, v mnoha zemích se ho zbavují pálením, což našemu životnímu prostředí opravdu nepomáhá. Dnes má mnoho především vodních živočichů a ptáků se životem v těchto podmínkách problémy. Kusy plastu si pletou s potravou, často se do nich zamotávají a umírají.

Stále není vše ztraceno, ale pomalu se dostáváme do bodu zlomu, kdy Země náš plýtvavý přístup k životu odmítne. Mám pro Vás krátkého průvodce materiály, které jsou udržitelné, kvalitnější než plast a mohou nás z této krize vyhrabat.

  • Svaté trojice – ocel, sklo a dřevo
    Můžeme je nazvat základními pilíři cesty k zerowaste. A proč zrovna tyto materiály? Jsou kvalitní, zdravotně nezávadné a lze je bezstarostně recyklovat v podstatě do nekonečna (dřevo je také možno recyklovat, ačkoliv některé druhy lze snadno rozložit na kompostu, což ušetří čas, peníze a energii)
  • Ocel, aneb královna kovu v potravinářství
    Nebavíme se jen tak o ledajaké oceli. Stejně jako u plastu existuje mnoho druhů s různým použitím. My zde budeme zmiňovat korozivzdornou ocel, také známou jako nerezovou ocel či pouze nerez. Pro úplné laiky je to slitina železa a uhlíku s přídavkem dalších kovů podle typu oceli, jako jsou mangan, křemík, hliník a další. Vyskytuje se v každé domácnosti, bohužel, stále nad ní převládají plastové výrobky. Přitom je nerez opravdu pevným materiálem, jak už zde zaznělo mnohokrát, zdravotně nezávadným a velmi šetrným. Výměnou plastových produktů za ocelové začnete opravdu šetřit. Samozřejmě, že náklady na nerezové výrobky jsou mnohonásobně vyšší než u plastových, ale pokud se podíváte na každodenní využití a třeba i budoucí recyklaci, bavíme se zde o velkém rozdílu. Vlastnosti oceli všichni známe. Pevná, kvalitní, dlouho vydrží, překvapivě nereziví, ale zaměřme se na její recyklaci. Nikdo neříká, že je ocel „nesmrtelná“, ačkoliv se k tomu velmi blíží. Její recyklací ušetříte velké množství energie. Je levnější vyrobit novou ocel z recyklované, než vytěžit železnou rudu a z ní ji vyrobit. Například recyklováním jedné tuny oceli se ušetří 1100 kg železné rudy, 630 kg uhlí a 55 kg vápence. A to je opravdu hodně materiálu.  Proto se můžete příště zamyslet, zda opravdu potřebujete daný produkt v plastu, nebo si ho vyhledáte v nerezové verzi.
  • Sklo, okno do našeho života
    Sklo je velmi zajímavým materiálem. Odolným, zároveň křehkým. Průhledným, v nejrůznějších tvarech a barvách.  A také ho můžeme zařadit více do našich životů. Nejenže se využívá ve stavebnictví, skleněná okna máme snad všichni, velká část jeho produktů patří do kuchyně. Díky jeho vysoké teplotě tání v něm můžeme zapékat. Výrobky jako varná skla, jsou nepostradatelnými pomocníky v každém domě. Už od starověku se ze skla vyrábějí číše, poháry a skleničky. Nejen kvůli tomu, že jsou elegantní a velmi zdobné, nápoje z nich chutnají „nejčistěji“. Proto si dnes mnoho lidí kupuje skleněné lahve a ohlasy na ně jsou jen a pouze pozitivní. I já raději piji ze skleniček, než z plastových kelímků, s pocitem větší čerstvosti vody.
  • Zpět ke kořenům
    Dřevo je čistě přírodní materiál. Kolem sebe vidíte stromy, doma máte dřevěný nábytek a všechny naše babičky měly dřevěné vařečky a pomůcky do kuchyně. Proč tedy vše začít zaměňovat za plast? Co je se dřevem špatně? Destičky na krájení, mnoho z Vás má samozřejmě dřevěné, ale také plastové že? Víte proč je dřevo tak skvělé? Protože jak jste ho z přírody vzali, tak ho tam lze vrátit. Spoustu dřevěných výrobků můžete zkompostovat. Dřevo není extrémně drahým materiálem. Dříve si děti hrály s dřevěnými hračkami, měli jsme dřevěné houpačky, chleba jsme dávali do dřevěného chlebníku. Myslíte, že tenkrát někdo plast potřeboval?
  • BONUS
    Bavíme se zde o materiálech každodenní potřeby a lehce se zde zaměřujeme na domácnost a pomocníky, které používáme. Zmíněné trio je opravdu základ, avšak existuje další spousta materiálů, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Ráda bych tedy zmínila i bavlnu, o které chystáme samostatný článek, ve kterém rozebereme, co s ní všechno můžeme dělat a jak ji využívat nejen při nákupech, ale i v hygieně. Stejně jako dřevo je přírodní, proto bychom se jí neměli bát, naopak ji využívat jak nejvíc to jde.

Pokusme se kolem sebe rozhlédnout a říct si, co můžu udělat pro to, abych měl/měla šetrnější domácnost? Až příště půjdete nakupovat, pokuste se vyhýbat plastovým věcem a nahradit je výše zmíněnými materiály. Pokud už plastové produkty vlastníte, nevyhazujte je! Používejte je, dokud Vám nevypoví službu. Až poté si pořiďte nové a lepší. Nebojte se experimentovat a vyrábět. Důležité je začít.

 

Autor: Hanka

5 začátečnických zero waste chyb, kterým se vyhnout

V Zero Waste Life vždy říkáme, že život bez odpadu je jednoduchý, a stejně tak s ním začít není těžké. Je ale několik chyb, které jsme sami na začátku našeho bezodpadového života udělali a kterým byste se vy měli vyhnout. Pokud jste tedy po novém roce novopečení ekologové, na těchto pět věcí si dejte pozor, nedělejte stejné zero waste chyby, jako my!

Vyhodit neekologické produkty a nahradit je ekologickými alternativami

S největší pravděpodobností v domácnosti najdete věci jako plastové krabičky, chemické čističe, nebo kosmetiku v plastových lahvičkách. Víte, co by ale bylo ještě horší, než je dále používat? Vyhodit je! Tyto věci už jednou byly vyrobeny, což se tím, že je hodíte do koše, rozhodně nevyřeší. A pokud plastové výrobky už nechcete používat kvůli chemikáliím, které by se z nich mohly uvolňovat do jídla, v kuchyni, zkuste je využít někde jinde v domácnosti, třeba jako pořadače na kabely. Stejně tak se nebojte strpět pár dalších týdnů s konvenčním šamponem či sprchovým gelem, ty by se do vody dostaly tak jako tak, a tímto způsobem Vám ještě můžou nějakou dobu sloužit.

Nakoupit pěkné skleničky kvůli fotkám na Instagram

Začnete chodit nakupovat do bezobalových obchodů a najednou máte neskutečnou potřebu si nakoupit dvacet předražených skleniček, které k sobě ladí. Vaše zero waste kuchyně přece musí vypadat alespoň tak esteticky, jako všechny ty, co vidíte na Instagramu, ne? Ne! Vykašlete se na zbytečné nakupování a prostě používejte sklenice, co se Vám nahromadí doma: od okurek, zelí, džemu… Že na nich nechcete ty ošklivé cedulky, protože si je jako já chcete vyfotit a všem přátelům se chlubit, jak jste strašně eko? Pak je namočte na hodinu do horké vody, sloupněte ručně co vše půjde a pak lepidlo se zbytky papíru potřete směsí oleje a jedlé sody (v poměru 1:1) a po půl hodině odrbejte kartáčkem. A tadá! Vaše sklenice od okurek už můžou na Instagram, nebo se Vám na ně alespoň bude lépe koukat!

Nepřemýšlet, odkud se vzal produkt, který kupujete

Jednou jsem vešla do obchodu se zdravou výživou, který prodává sušené ovoce a oříšky bez obalu, kde do těch velkých beden s potravinami zrovna doplňovali zásoby. A víte, jak? Po malých plastových pytlících, ne z vratných kýblů, nebo přepravek! Stejně tak pečivo v supermarketech mnohokrát bývá z rozmrazovaných polotovarů, které jsou převážené v jednorázových plastových pytlících. Přemýšlejte proto, odkud se vaše „bezobalové“ potraviny berou. Ve většině bezobalových obchodů si pravděpodobně nemusíte dělat starosti, ale jinde se zeptat neuškodí. Stejně tak se ale zamyslete nad tím, jak dlouhou cestu muselo Vaše jídlo urazit na Váš stůl. Volte si lokální produkty, bio a to, co je zrovna v sezóně a ovoce zamrazte na zimu, raději než si pak kupovat to dovážené přes polovinu světa.

Neinformovat se

Když přijde na vzdělávání sebe sama, nikdy bychom s ním neměli přestávat, a to se vztahuje na vše v životě, nejen život bez odpadu. Nelimitujte své porozumění ekologie na články sdílené na sociálních sítích! Vědecké články jsou možná trochu oříšek, zato obsahují spoustu důležitých poznatků a budete k vašim vědomostem mít věruhodnější zdroje. Takže až se s Vámi zase bude někdo chtít hádat o tom, že změna klimatu je skutečná, budete jim moct říct, že je, protože to dokázali na Oxfordu, ne proto, že to sdílela vaše kamarádka Maruška.

Udělat vše jedním skokem ze dne na den

K životu bez odpadu se dostanete i jinak než jedním dlouhým skokem. Právě naopak si své nové návyky jednodušeji vštípíte, pokud se do zero waste nevrhnete hned po hlavě. Místo okamžité výroby čistících prostředků po domácku, zkuste nejdřív vyzkoušet ekologické alternativy dostupné v bezobaláčích. Raději než ze dne na den vyřadit všechen odpad, se zkuste ze začátku zříct plastu a na to dále navazovat. Malé krůčky vás dostanou dále, než jeden velký skok.

Také jste při první zkušenosti se zero waste udělali nějaké chyby? Podělte se o ně se zero waste začátečníky v komentářích pod tímto příspěvkem!


 

Autor: Lucie Štěpánková

10 jednoduchých tipů, jak zredukovat odpad

Jak žít bez omezení, podle svých představ a neproduktovat zbytečný odpad? A proč to vůbec řešit?

Průměrná česká domácnost vyprodukuje za rok přibližně 1 tunu odpadu. Zredukovat toto množství však není vůbec složité. Můžete začít hned teď. Tady je 10 jednoduchých tipů, jejichž zavedení do života vám usnadní minimalizovat odpad.

1. Odmítejte

Jednoduše odmítejte všechny věci, které ve svém životě nepotřebujete. Nejspíš jich už teď máte již víc než dost. Mezi věci, které můžete bezbolestně odmítnout patří: letáky, nevyžádaná pošta, reklamní předměty jako propisky, trička, hrnky, svítítka nebo například plastové sáčky na pečivo a zeleninu v obchodě.

2. Noste tašku na nákup

Složená vlastní látková taška nezabere v kabelce, batohu ani kapse téměř žádné místo, ale snadno ušetří až 2 igelitky když jdete nakupovat. Látková taška je pevná, vypadá lépe než plastové sáčky a tašky a až doslouží, může jednoduše na kompost, kde se za pár týdnů rozloží.

3. Látkové pytlíky

Na nákup vyrazte i s látkovými pytlíky na sypké věci nebo ovoce a zeleninu. Vypadají dobře, neprotrhnou se a pokud se zašpiní, nemusí do koše, ale do pračky.

4. Vlastní brčko

Další jednoduchý způsob jak snížit množství plastového odpadu, které produkujete, je používat vlastní nerezové brčko. Prostě si objednejte koktejl “bez brčka” a pijte pomocí vlastního nerezového.

5. Nerezová lahev

Jedním z nejjednodušších způsobů jak minimalizovat plastový odpad je vlastní nerezová lahev. Nerezové lahve nahradí spoustu jednorázových plastových lahví, které byste si jinak museli kupovat. Lahve se dají pořídit v různých barvách i velikostech, takže si vybere každý. Možností je také nosit vlastní skleněnou lahev, ale ty jsou mnohem těžší než nerezové a mohou se snadno rozbít.

6. Opakovaně použitelné příbory

Velkým problémem jsou jednorázové příbory, které dostanete na většině festivalů a venkovních akcí. Řešením je přinést si vlastní malý cestovní příbor. Neváží téměř nic a skvěle poslouží ke svému účelu.

7. Kartáček na zuby

Jedním z uplně nejjednodušších způsobů, jak zredukovat odpad, je vyměnit klasický plastový kartáček za bambusový kartáček na zuby. Prostě dopoužívejte plastový, který máte, a nahraďte jej kompostovatelným.

8. Knihy

Pro spoustu lidí jsou papírové knihy téměř nutností. Pocit jemného papíru mezi prsty a šustění stránek elektronické čtečky knih nejspíš nikdy nepřekonají, ale pro většinu věcí bohatě stačí Váš smartphone, tablet nebo elektronická čtečka knih.

9. Látkové kapesníčky

Nahraďte jednorázové papírové kapesníčky jejich látkovou verzí. Nejen, že jsou příjemnější a vydrží celý den, ale můžete si vybrat z celé řady vzorů a stylů.

10. Nekupujte kávu “s sebou”

Káva z plastového kelímku v rychlosti vypitá při pochodování po městě nebo při stání v dopravní zácpě nikdy nebude chutnat tak skvěle, jako čerstvě umletá a voňavá káva ve vaší oblíbené kavárně. Pokud máte chuť na kávu, najděte si 10 minut čas a v klidu si ji vychutnejte.

Pokud vás článek zaujal a přesvědčil o tom, že zero waste životní styl je něco pro vás, můžete snadno začít pomocí našeho balíčku pro začátečníky. Ten obsahuje všechny důležité věci pro zero waste začátek jako je nerezová lahev, nerezové brčko, bambusový kartáček, cestovní příbor a další nezbytnosti.

 


 

Autor: Radim Kučera