Uklízení bez odpadu

Zpět na seznam kategorií

 

Jak na ekologické a levné praní?

Praní představuje pro životní prostředí poměrně velkou zátěž - od velké spotřeby vody a elektřiny až po toxické prací prostředky a uvolňování mikroplastů z oblečení. Přestože se praní nevyhneme, můžeme udělat něco pro to, aby byl celý proces k přírodě o něco šetrnější. Díky ekologickému praní můžeme navíc i ušetřit peníze. Pojďme se podívat, jak na to krok za krokem.

Před praním

Co udělat ještě předtím, než přejdete k akci a zapnete na pračce tlačítko start?

Perte méně často

Než vůbec přistoupíte k samotnému praní, zvažte, jestli daný kousek už do pračky opravdu potřebuje. Možná ještě pár nošení snese? Příliš časté praní je totiž nejen samo o sobě neekologické, ale taky zkracuje životnost oblečení, a vede tak k častějším nákupům. Vhodná frekvence praní záleží i na materiálu - ty přírodní, například len nebo bavlna, většinou zůstanou svěží déle než syntetické materiály. Některé typy oblečení, jako jsou džíny nebo svetry, taky vydrží v dobré kondici bez praní poměrně dlouho.

Roztřiďte oblečení 

A to nejen klasicky podle barev a materiálů, ale i podle míry znečištění. Některé kousky potřebují jen lehce osvěžit a postačí jim tedy krátký cyklus při nízké teplotě. Naopak znečištěnější prádlo, ručníky nebo povlečení budou potřebovat delší praní při vyšší teplotě.

ekologicke-prani-trideni-pradla

Na skvrny cíleně

Na některé odolné skvrny, například od krve, je lepší zaměřit se zvlášť ještě před praním v pračce. Na čištění skvrn jsou ideální přírodní prací mýdla - žlučové, marseillské, olivové, kokosové… Vyzkoušejte třeba tohle univerzální mýdlo od Tierra Verde, které kromě praní využijete i na úklid a mytí nádobí. K odstranění skvrn můžete využít i suroviny, které máte běžně doma - vinný ocet, jedlou sodu nebo citronovou šťávu.

Praní 

Vše připraveno? Tak se můžeme pustit do samotného praní!

Plná pračka (ale ne přeplněná)

To, že zapínat pračku kvůli pár tričkům, není zrovna ekologické, napadne asi každého. Ale ani pračka naplněná k prasknutí není ideální - oblečení nevypere tak účinně. Nejlepší je proto naplnit pračku zhruba ze 3/4.

Nižší teplota

Praní při nízké teplotě je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak snížit spotřebu energie při praní a ušetřit. Výhodu je i to, že oblečení vám vydrží déle než při častém praní za vysokých teplot - lépe si zachová svůj tvar a barvy. Bohužel, přírodní přípravky na praní, na rozdíl od těch konvenčních chemických, ale nejsou tak účinné při velmi nízkých teplotách, a tak potřebují alespoň 40 stupňů.

Vhodný program

Kromě teploty je důležitá i volba pracího programu. Pokud ho vaše pračka má, zvolte eko program - je sice dlouhý, ale spotřebuje méně energie i vody. V opačném případě dejte přednost krátkému programu s menším počtem otáček. Kratší praní má kromě úspory energie i tu výhodu, že se při něm do vody uvolní méně mikroplastů. Vyhněte se naopak programům s předpírkou, místo které stačí znečištěnější oblečení předem namočit.

Ekologické prací prostředky

Běžné prací prostředky jsou plné syntetických látek, které mají negativní vliv na přírodu i zdraví. Tyto látky se dostávají do vody a škodí tak nejen rostlinám a zvířatům, ale i nám lidem. Zůstávají taky na našem oblečení a mohou způsobit podráždění kůže či ekzémy. Naštěstí existují i přírodní prací prostředky, které jsou k našemu zdraví i planetě šetrnější.

  • Na trhu seženete jak eko prací prášky, tak gely. Vyzkoušejte třeba tento prášek od Tierra Verde, který funguje skvěle na skvrny a bílé oblečení. 
  • Ekologické prací prostředky můžete taky pravidelně doplňovat v bezobalovém obchodě a omezit tak plastový odpad. 
  • Zajímavou možností jsou mýdlové ořechy, které jsou velmi šetrné, ale zase o něco méně účinné a příliš znečištěné oblečení důkladně nevyperou.

ekologicke-prani-mydlove-orechy

DIY prací prostředky

Další alternativou je vyrobit si doma vlastní přípravky na praní. Budete k tomu potřebovat jen pár levných a dostupných ingrediencí, které seženete i v bezobalových obchodech.

  • Prací prášek na barevné prádlo - smíchejte 400 g prací sody a 60 g nastrouhaného olivového mýdla. Prací soda funguje jako změkčovač vody a olivové mýdlo jako šetrný tenzid. Na jedno praní budete potřebovat asi 2 lžíce tohoto prostředku.
  • Prací prášek na bílé prádlo - základ je stejný jako u prášku na barevné prádlo. K němu přidejte 190 g perkarbonátu sodného (Puer), který funguje jako bělicí složka a 10 g TAEDu, který aktivuje jeho účinek při nižších teplotách.
  • Prací gel - neboli “mýdlový sliz” vyrobíte smícháním 100 g nastrouhaného olivového mýdla, 150 g prací sody a 5 l horké vody.

(Zdroj: EKO Průvodce aneb Planetu B nemáme; Karolína Rathousová) 

TIP: Aby bylo prádlo voňavé, přidejte pár kapek éterického oleje!

Pozor na mikroplasty

Oblečení se dnes často vyrábí ze syntetických materiálů, které při praní uvolňují do vody mikroplasty. Ty čističky vod zachytit neumí, a tak mikroplasty končí v přírodě a dostávají se do našich těl, například z pitné vody a jídla. Tento problém vyřeší speciální filtry do pračky, které mikroplasty při praní zachytí.

Po praní

Vypráno? Tím ještě nekončíme…

Sušení prádla

Sušička prádla je obrovským žroutem energie. Pokud máte tu možnost, nechte prádlo uschnout venku na slunci a čerstvém vzduchu, případně doma rozložte sušák. I tak nedáte dopustit sušičku? Pořiďte si některý z úspornějších typů, které jsou dnes čím dál rozšířenější.

ekologicke-prani-suseni-pradla

Pravidelné čištění pračky

Aby bylo praní spolehlivé a účinné, je potřeba pračce věnovat pravidelnou péči. Párkrát do roka proto vyčistěte vnitřek pračky. Zvládnete to i bez použití chemikálií, stačí do bubnu nalít dva hrnky octa, do dávkovače půl hrnku jedlé sody a zapnout pračku na co nejdelší program s nejvyšší teplotou. Nezapomínejte vyčistit taky ostatní části pračky, jako je filtr, dávkovač nebo těsnění. I k tomu můžete použít běžný ocet.

 

Další tipy, jak na ekologický úklid najdete zde:

 

 ________________________________________________________________________________

 

Autor: Markéta Žůrková

Jakožto milovnice přírody a zvířat se snažím chovat k naší planetě co nejohleduplněji – jíst rostlinnou stravu, omezovat plastový odpad a upřednostňovat nákup oblečení z druhé ruky před fast fashion řetězci. A protože ráda píšu, moc mě těší, že můžu prostřednictvím článků tady na blogu Zero Waste Life sdílet zajímavé informace ze světa zero waste a udržitelnosti. 

Jak provonět byt přírodně & bez chemie

Přemýšlíte, jak provonět byt přírodním způsobem bez použití chemických přípravků a vůní? Máme pro vás několik tipů, se kterými vykouzlíte příjemně voňavý domov, aniž byste zatěžovali přírodu či své zdraví.

Esenciální oleje

Esenciální oleje jsou skvělým způsobem, jak provonět byt bez chemie. Stačí přidat pár kapek do vody v aromalampě nebo do difuzéru a můžete si užívat voňavý domov. Každý esenciální olej má navíc své unikátní vlastnosti a účinky. Pomerančový esenciální olej například zlepšuje náladu a dodává energii, levandulový má zase zklidňující účinky. S jednotlivými oleji můžete experimentovat – různě je navzájem kombinovat nebo si z nich pomocí jedlé sody vyrobit domácí osvěžovač vzduchu.

2757-3_vonavy-domov-krabicka-14320-0004-jine-open-w

TIP: Rádi tvoříte? Pořiďte si sadu esenciálních olejů a vyrobte si vlastní voňavé přípravky do domácnosti.

Přírodní osvěžovače vzduchu

Pokud se na domácí výrobu osvěžovačů vzduchu necítíte, ale zároveň nechcete používat přípravky plné chemie, poohlédněte se po přírodních variantách. Jejich základ tvoří většinou esenciální oleje, líh a voda a neobsahují umělé parfémy ani jiné syntetické látky. U nás na e-shopu najdete například osvěžovače v bio kvalitě od českého výrobce Tierra Verde.

Bylinky a koření

Dalším skvělým řešením, jak provonět byt přírodně, je rozmístit po bytě sušené svazky bylinek nebo koření, které zároveň poslouží jako vkusná dekorace. Bylinky mají navíc blahodárné účinky na zdraví, třeba taková šalvěj či máta vám pomůže při problémech s rýmou a ucpaným nosem, levandule v ložnici zase zlepší kvalitu spánku. A pomocí skořice v období Vánoc si doma navodíte tu správnou atmosféru i bez umělých vůní. 

elena-mozhvilo-mOZok6vrX74-unsplash

Svíčky z přírodního vosku

Svíčky se běžně vyrábí z parafínového vosku, který je získáván z ropy, tudíž se nejedná o zrovna ekologický produkt. Při jejich hoření se navíc uvolňují dráždivé látky. Existují však i přírodní varianty, které se na rozdíl od parafínových svíček vyrábí z rostlin – nejčastěji ze sójového, palmového nebo kokosového vosku (případně i včelího). Díky tomu jsou biologicky odbouratelné a nevylučují při hoření žádné škodlivé látky. A navíc vydrží až o 50 % déle než parafínové svíčky.

Voňavá přírodní mýdla

Obléknout si ráno voňavé a čisté oblečení je skvělý pocit. Svůj šatník můžete lehce provonět umístěním aromatického mýdla nebo vonného sáčku do skříně. Díky tomu vám bude prádlo vonět ještě dlouho poté, co jej vyperete. Některé vůně, například levandule, také odpuzují nechtěné návštěvníky mnoha domácností – moly.

TIP: Vyzkoušejte třeba ručně vyráběné mýdlo s vůní pomeranče a levandule.

 

Inspirujte se dalšími články, jak na ekologickou péči o domácnost:

 

Autor: Markéta Žůrková

Jakožto milovnice přírody a zvířat se snažím chovat k naší planetě co nejohleduplněji – jíst rostlinnou stravu, omezovat plastový odpad a upřednostňovat nákup oblečení z druhé ruky před fast fashion řetězci. A protože ráda píšu, moc mě těší, že můžu prostřednictvím článků tady na blogu Zero Waste Life sdílet zajímavé informace ze světa zero waste a udržitelnosti. 

Užijte si vánoční úklid – v pohodě a s eko pomocníky

Pomalu ale jistě nastává čas, kdy na nás začínají vyskakovat vánoční reklamy a my se připravujeme na svátky klidu, míru a pohody. S nimi se pojí i pravidelný vánoční úklid, ale ruku na srdce - je to pro vás spíše nutné zlo, nebo si ho umíte i užít? Poradíme vám, jak ho zvládnout levou zadní a ještě ekologicky. 

Nepořádné drobnosti

Staré magazíny, gumičky do vlasů, účtenky, hračky a celá řada dalších malých předmětů rozmístěných po domě či bytě umí v člověku vzbudit pocit nepořádku a všudypřítomného “chaosu”. Co s nimi? Pokud mají své místo a vy je zvládnete roztřídit do těch správných šuplíků raz dva, udělejte to. Jestli ne, pořiďte si dekorativní úložné krabice a koše, předměty do nich umístěte a do roztřídění se pusťte v méně náročném ročním období. 

Dekorativní koše a krabice pro uložení nepořádných drobností
Zdroj: Canva gallery

Čistý domov, čistá hlava

Dá se říct, že úklid je také určitou terapií, které nám pomáhá udělat si pořádek i v nás samých. Vyhoďte vše nepotřebné,zkrátka věci, co jen zbytečně zabírá místo, a nechejte si předměty, které pravidelně používáte nebo k nim máte citový vztah. Dobré je držet se pravidla 12ti měsíců, aneb co jste jeden rok nepoužili, ani napříč sezónou, dejte nemilosrdně pryč. 

Ostatní předměty darujte, recyklujete nebo se o ně postrajte ekologickým a udržitelným způsobem.

Inspiraci pro to, co udělat například s vyřazeným oblečením pro vás máme v článku 5 tipů, kam se starým oblečením.

Ekologické prostředky pro vánoční úklid
Zdroj: Canva gallery

Základní pravidla pro správný vánoční úklid

Abyste doma v průběhu úklidu už nezašpinili to, co máte čisté, držte se osvědčeného pravidla, které říká, že uklízet se má od shora dolů a od oken ke dveřím. Dobré je také postupovat od místností, kde nehrozí tolik nepořádku (např. ložnice) a naposled si nechali místnosti, které musíme uklízet častěji a pečlivěji (koupelna a kuchyně).

K ruce si v tomto případě určitě vezměte:

A užitečné tipy pro ekologický úklid zase najdete v článcích Odstranění vodního kamene bez chemie, Jak na ekologický úklid kuchyně a 4 klíčové faktory pro eko úklid.

V jednotlivých místnostech také uklízejte směrem od lustru, horních poliček, přes skříně až vytření a vysátí podlahy. Krásně uklizení místnosti pak můžete provonět s některou z vůní ze sady bio osvěžovačů pro zimní dny. 

Jak na snadné čištění oken

Na čištění oken si pořiďte oboustrannou stěrku, se kterou vám práce půjde pěkně od ruky. Skleněné výplně namydlete, setřete a dočistěte látkovou utěrkou, která nepouští chlupy. I v tomto směru sáhněte po ekologických přípravcích. A pokud se chcete vyhnout šmouhám, vyčistěte okna v den, kdy bude svítit sluníčko - voda totiž rychle zaschne a šance na vznik šmouh k doleštění tak bude mnohem menší.

I v období adventu si dopřejte relax, třeba ve vaně
Zdroj: Canva gallery

Dokonalost je nudná

Nesnažte se mít perfektně a dokonale vygruntováno za cenu vlastních nervů a sil. O tom přece Vánoce nejsou. Hlavní jerodinný klid, pohoda, společně strávené chvíle i vlastní “rozmazlovací” potěšení. Bez výčitek si tedy napusťte vanu, zapalta oblíbenou svíčku a jen tak relaxujte!

Psst! Chcete si ušetřit starosti s vymýšlením dárků? Podívejte se do naší vánoční kategorie a pořiďte svým nejbližším skvělé zero waste balíčky a dárky!


 

Autor: Bára Kocmánková

Proti škůdcům ve spíži se dá bojovat i bez chemie

V našich domácnostech se velmi často vyskytuje nechtěný a nežádoucí hmyz. Proti jeho výskytu se dá bojovat i bez chemických prostředků, ekologickým způsobem.

Prevence

Rozhlédněte se po své domácnosti a především v těch místech, kde se hmyz vyskytuje nejčastěji a utěsněte všechny prasklinky, otvory a přístupové cesty.

Pravidelně uklízejte police a všechna místa, kde se vyskytují potraviny. Pach z jídla odstraníte roztokem připraveným z jednoho dílu octa a jednoho dílu vody. Smíchejte je v nádobce a používejte při úklidu.

Odpady můžete vyčistit směsí jedlé sody a octa v poměru 1:1. Nechte působit 5 minut a následně přelijte vroucí vodou.

Pro skladování odpadu používejte vzduchotěsné nádoby, které uzavírejte víkem.

Nikde nenechávejte volně ležet rozbalené a nezakryté potraviny nebo drobky z nich.

Kontrolujte svůj dům proti vlhkosti, hmyz ji miluje.

Skladování potravin

Všechny potraviny skladujte ideálně v uzavíratelných nádobách. Víka by měla k nádobám těsně přiléhat. Mouky, obiloviny, cukr, ořechy nebo semínka ukládejte na temná místa. Každou nádobu, před tím, než do ní umístíte potraviny, pečlivě umyjte a nechte vyschnout. Nemíchejte staré a nové potraviny dohromady.

Pomocníci proti hmyzu

V domácnosti se velmi často vyskytují mravenci, mouchy nebo ovocné mušky. Jak si tedy s nimi poradit?

Mravenci nemají rádi skořici a kávovou sedlinu. Umístěte tyto suroviny na potenciální vstupní místa. Také je můžete nasypat na tácek do skříněk, kde se vyskytují potraviny.

Na mouchy vyzkoušejte eukalyptový olej. Několik kapek nakapejte na savý hadřík a ten umístěte tam, kde se mouchy vyskytují nejvíce.

Ovocné mušky odradíte drcenými listy máty umístěnými do míst, kde se vyskytují nejvíce. Také pomůže trochu jablečného octa umístěného do sklenice. Tu zadělejte plastovou fólií a propíchejte do ní malé otvory.


 

Autor: Marika Horáková

Vodní kámen odstraníte i bez chemických přípravků

Většina domácností se potýká s vodním kamenem usazujícím se na různých místech, která se často dostávají do kontaktu s vodou. Nejčastěji se tedy vyskytuje v koupelně nebo v kuchyni. Vodní kámen je sloučenina solných minerálů, které se ve větší míře vyskytují především ve vodě tvrdé.

Boj s vodním kamenem přírodními způsoby

Nechcete-li pro jeho odstraňování používat chemické přípravky, velmi snadno si vystačíte i s prostředky, které máte doma. Šikovnými pomocníky jsou ocet, citronová šťáva, jedlá soda nebo kyselina citronová. Jsou to přípravky nechemické, ekologické a cenově dostupné. Navíc jsou šetrné k našemu okolí a celému životnímu prostředí. Díky své kyselosti mohou narušit vodní kámen, který pak snáze z povrchů odstraníte.

Vodní kámen a vodovodní kohoutek

Tady pomůže šťáva z citronu. Vymačkejte ji z jednoho citronu, zřeďte malým množstvím vody a vzniklým roztokem potřete všechna místa vodovodní baterie. Ideální je, pokud necháte působit přes noc. Zkusit můžete také jedlou sodu. Tu naneste vlhkým hadříkem na potřebná místa a pečlivě očistěte.

Pokud se vodovodní kámen usazuje na sprchové hlavici, nalijte do nádoby ocet s vodou a hlavici do roztoku ponořte, nejlépe do druhého dne.

Vodní kámen a rychlovarná konvice

Přestože se rychlovarné konvice se spirálou, která potřebovala pravidelné čištění, používají již velmi málo, občas také potřebují svoji údržbu. Pro tento případ úplně postačí ocet v poměru s vodou 1:1 nebo lžíce kyseliny citronové. Přidejte je do vody a nechte v konvici převařit. Následně nechte několik hodin stát. Posléze důkladně propláchněte vodou a můžete ji zase v konvici převařit.

Tip pro vás

Chcete-li výskyt vodního kamene v konvici eliminovat, nenechávejte v ní zbylou vodou stát. Můžete ji použít třeba na zalévání květin.

Vodní kámen a sklo

V tomto případě pomůže kyselina citronová. Rozpusťte 3 lžičky ve vodě a vzniklým roztokem sklo omyjte.


 

Autor: Marika Horáková

Domácí prostředky pro úklid kuchyně

Kuchyň bývá často vnímána jako srdce domácnosti. Kromě toho, že je to prostor určený pro přípravu a konzumaci pokrmů, rodina se zde schází u jídelního stolu.

Celou místnost je tedy nutno neustále udržovat v čistotě. Někdo pro úklid používá čistící prostředky z obchodu. Ty však obsahují celou řadu chemikálií. Pokud se jim chcete vyhnout, můžete pro úklid kuchyně použít jednoduché prostředky, které naleznete doma. Nejčastěji se jedná o ocet, jedlou sodu a citronovou šťávu. Pomůže i kyselina citronová. Ta, společně s dřevěným kartáčem, bojuje proti vodnímu kameni. Šikovným pomocníkem při úklidu kuchyně je i tea tree olejíček. Ten můžete naředit s octem a použít do rozprašovače a to jak na úklid kuchyňské pracovní desky, tak také i podlahy.

Vyrobte si vlastní domácí prostředky

Úklid kuchyně může být ekologický.

Šikovným pomocníkem je univerzální čistič. Pro ten budete potřebovat 2 díly octa, 1 díl vody a několik kapek přírodního esenciálního oleje, ideálně tea tree, který má antibakteriální účinky. Vytvořenou směs nalijte do rozprašovače a můžete ji použít na kuchyňské povrchy nebo podlahu.

Místo čistícího písku si připravte pastu vyrobenou z citronové šťávy a jedlé sody. Obě přísady smíchejte tak, aby vznikla kašovitá směs. Soda vytvoří abrazivní část směsi a citronová šťávaantibakteriální a dezinfekční vlastnosti. Kromě toho funguje také jako bělidlo. Do směsi namočte houbičku a můžete začít s čištěním. Rychlovarnou konvici zbavíte vodního kamene směsí octa a vody v poměru 1:1. Nalijte ji do konvice, nechte přejít varem a vychladnout. Pak je vhodné ještě do konvice nalít čistou vodu a znovu nechat přejít varem. Domácího pomocníka připravíte i pro zanesený kuchyňský odpad. Nasypejte do něj 1 hrnek jedlé sody, zalijte ohřátým bílým octem a nechte působit 15-20 minut. Následně spláchněte horkou vodou.

Inspirace pro vás:


 

Autor: Marika Horáková

4 klíčové faktory pro ekologický úklid

Uklízíte svůj domov s ohledem na přírodu? A chcete dosáhnout ještě lepších výsledků? Seznamte se se 4 základními faktory, které je třeba dodržovat. Uvidíte, že díky nim bude vaše kuchyň, koupelna, okna i podlahy doslova zářit čistotou.

Pečlivá čistota musí mít svou míru

V celé řadě reklam na čisticí prostředky vidíme spoustu virů a bakterií, které na nás doma „útočí“. Všechno má ale svá pro a proti. Když budeme používat prostředky, které všechny bakterie a choroboplodné zárodky zničí na 100 %, ovlivní to i přírodu, nás či naše domácí mazlíčky. Ať už vyvoláním alergických reakcí nebo zabíjením bakterií, které jsou pro nás prospěšné. Mnohem lepší a prospěšnější je tedy volit čisticí prostředky šetrné k přírodě.

Ekologický úklid
Zdroj: Canva gallery

4 základní faktory aneb co je to Sinnerův kruh

Sinnerův kruh jsou právě ony 4 zmíněné faktory (mechanické působení, teplota, čas a chemie), které jsou na sobě přímo závislé. Co to znamená? Když například zvýšíte teplotu vody, čištění vám zabere kratší dobu. Pokud teplotu snížíte, budete muset nechat čistící přípravek nechat působit déle, nebo trochu „přitlačit“.

1. Mechanické působení

Tím myslíme drhnutí, tření a další mechanické pohyby, které při úklidu provádíme. Pokud doma používáte přírodní čisticí prostředky a techniky, vždy je třeba trochu „přitlačit“ (například na vodní kámen a zaschlé nečistoty). Samozřejmě ale s ohledem na čištěný povrch a materiál, abychom ho při úklid nepoškodili. S mechanikou se musíme poprat hlavně u umývání nádobí, kdy nás umí potrápit zaschlé či připečené jídlo. Šikovným pomocníkem je v téhle oblasti například dřevěný kartáč, a na jemnější umývání pak přírodní houbička z juty.

2. Teplota

Vyšší teploty napomáhají čištění více než ty nízké. Jednoduše řečeno, proces čištění se s rostoucí teplotou zvyšuje a usnadňuje. Vyšší teploty kromě zvýšení účinnosti čištění navíc zabíjí i choroboplodné zárodky a bakterie.

3. Čas

Přírodní čistící přípravky musíte nechat déle působit, ať už na povrchu nebo při namáčení. Uklízení s pomocí chemických čistících prostředků sice zabere méně času, přírodě a svému zdraví ale radost rozhodně neuděláte.

4. Chemie

Tu nám v případě šetrného čištění nahrazují pomocníci z přírody. Nejčastěji se jedná o:

  • kyselinu citronovou
  • ocet
  • sodu
  • hrubou sůl

Stejně tak je dobré zapojit i některé éterické oleje, které mají antibakteriální vlastnosti. Například tea tree olej, který nejen dezinfikuje, ale také krásně voní.

Úklid bez chemie - ocet a soda
Zdroj: Canva gallery

Pár tipů pro šetrný úklid domácnosti

  • Myčku pouštějte ve chvíli, kdy je zcela plná, nejlépe na ekologický program a s šetrnými tabletami.
  • Troubu i plotnu čistěte po každém vaření a pečení. Po silnější nečistoty vám pak pomůže pasta vyrobená ze sody.
  • Vodní kámen odstraňte na bateriích i ve sprchovém koutu hrubozrnnou solí, kterou nasypete na rozkrojený pomeranč a jemně jím drhnete.
  • Na WC a vápenné usazeniny opět hezky poslouží kyselina citronová nebo ocet. Případný nelibý zápach pomohou zvládnou zmíněné esenciální oleje.

Chcete více tipů? Přečtěte si náš článek, který se týká úklidu v kuchyni


 

Autor: Bára Kocmánková

Jak snížit odpad v domácnosti? Podívejte se na tyto jednoduché tipy

Asi se nám nikdy nepovede provozovat domácnost bez odpadu. Určitě však můžeme jeho produkci snížit. Pokud se zamyslíme nad různými možnostmi, zjistíme, že to vlastně není nemožné. Produkci domácího odpadu můžeme snížit různými způsoby.

Nakupování

Během nakupování vzniká velké množství odpadu. V obchodech sice prodávají papírové nákupní tašky z recyklovaných materiálů, ale i ty vytvářejí odpad. Co si takhle pořídit tašku látkovou. Taková taška se dá velmi snadno složit a můžeme ji nosit v každé kabelce. A co igelitové sáčky u pečiva nebo ovoce a zeleniny? Ty velmi snadno nahradíme sáčky plátěnými, které můžeme kdykoli vyprat a používat opakovaně.

 

Nakupovat můžeme i bez obalů. Ve velkých městech již existují bezobalové obchody. Jak se v nich nakupují třeba sypké potraviny jako mouky, luštěniny a podobně? Jednoduše, přineseme si vlastní nádoby.

Ideální je, pokud můžeme nakupovat lokálně. Čím menší vzdálenost urazíme za nákupy, tím menší vytváříme uhlíkovou stopu. Kromě toho podpoříme místní podnikatele. Vhodné jsou i nákupy na farmářském trhu, kde máme různé druhy potravin na jednom místě. Navíc nakoupíme produkty české výroby. Oblíbenou variantou se stávají také zeleninové, ovocné nebo smíšené bedýnky od českých farmářů.

Provoz domácnosti

I tady nalezneme nějaké ty bezodpadové alternativy – třeba látkové utěrky a ručníky místo papírových. Papírové sice nemusíme prát, ale opět nám vytvářejí odpad. Ideální je, pokud textilní materiály budou přírodního charakteru – bavlna, len, bambus. Jednak se dobře udržují a také jsou lépe savé. Umělé materiály totiž vodu odpuzují.

Pozor bychom si měli dát i na plýtvání jídlem. Je dobré si plánovat, co budeme vařit a podle toho nakupovat. Některé potraviny se rychleji kazí, proto je nekupujeme do zásoby.

Pokud máme v domácnosti dostatek prostoru, můžeme si pořídit malý kompostér, v němž zužitkujeme bioodpad a vytvoříme si skvělé, přírodní hnojivo pro domácí rostliny.

 


 

Autor: Marika Horáková

Ocet, jedlá soda nebo staré tričko – šikovní pomocníci při úklidu kuchyně a její výbavy

Kuchyně bývá vnímána jako důležité místo domácnosti. Schází se zde k jídlu často celá rodina. Vzhledem ke specifickým podmínkám, které zde, díky vaření a přípravě pokrmů, panují, je potřeba ji často a pečlivě uklízet. Ne každý však chce používat chemické přípravky, které, kromě jiného, vytvářejí i odpad. A co si tak vystačit se surovinami, které máme doma? Některé z nich mají čistící a dezinfekční účinky. Kromě toho jsou praktické a používaly je již naše babičky.

Domácí dezinfekční ubrousky

Pro jejich přípravu využijeme staré bavlněné tričko, které krásně zrecyklujeme. Nastříháme jej na menší kousky a naskládáme do skleněné zavařovací lahve. Určitě nějakou doma nalezneme. Pro přípravu čistícího prostředku si připravíme 100 ml vody, 25 ml octa a 10 kapek éterického oleje (ideálně tea tree, citrusový nebo eukalyptový). Vytvoříme si směs, kterou nalijeme do nádoby s hadříky a necháme je nasáknout. Pokud je směsi málo, připravíme si další množství. Hadříky používáme pro utírání kuchyňských povrchů. Po použití je nevyhazujeme. Můžeme je totiž vyprat třeba s kuchyňskými látkovými utěrkami a použít je opakovaně.

Jedlá soda a ocet vyčistí starý a zašlý porcelán

Objevili jsme letitý porcelán, který je již zašlý a tak se nám nechce jej používat? Je to škoda, kromě toho, že je kvalitní, nadělá nám ještě parádu a ušetří peníze za nákup nového. Jeho zašlou krásu vzkřísí jedlá soda a ocet. Tyto dvě suroviny určitě máme doma. Nejprve jednotlivé kousky namočíme do horké vody, vyvarujeme se saponátům, mohly by poškodit jeho dekor. Odolné skvrny nebo hůře přístupná místa pomůže vyčistit jedlá soda a ocet. Malé množství jedlé sody nasypeme na potřebné místo, opatrně postříkáme octem a necháme nějakou dobu působit. Pak opláchneme v horké vodě a otřeme domácími dezinfekčními ubrousky, které jsme si připravili podle návodu uvedeného výše.


 

Autor: Marika Horáková