Upcycling

 

Zpět na seznam kategorií

 

Upcykling a důvody jeho oblíbenosti

Trendy, které se objevují ve vybavení našich bytů, se rychle mění. Pokaždé se objeví nějaká novinka. Možná se vám tak občas stane, že máte doma něco, co již nepoužíváte a pak nastává čas na upcykling.

1. Co je upcykling?

Upcykling se dotýká celé řady různých oblastí. Patří mezi ně i bydlení. V podstatě se jedná o přeměnu staré věci na novou o její znovupoužívání. Přeměněné věci tak můžeme přisoudit nový význam. Možná nyní namítnete, že je to recyklace. O tu se však nejedná. Při recyklaci používáme pouze materiál. U upcyklingu je to celý předmět. Ten je použitý celý, jen je poupravený. Díky upcyklaci nevytváříme žádný odpad a žijeme tak zero waste. Můžeme vzít třeba hrnek, který již nepoužíváme a přeměníme jej na květináč nebo vázu.

Upcykling je vlastně taková reakce na vznikající rychlou konzumní společnost. Pomáhá bojovat proti vzniku velkého množství odpadu. Věcem, které jsou již zdánlivě nepotřebné, vdechuje nový život a vytváří z nich zajímavé a originální kousky.

2. Dejme starým věcem nový kabát

Jsme-li zruční a máme-li dostatek trpělivosti, porozhlédněme se po své domácnosti. Určitě objevíme předměty, které snadno upcyklujeme. Dřevěná bedýnka poslouží jako odkládací stolek nebo malá knihovnička, zavařovací sklenice poskytne základ pro originální svícen. Postačí mít doma dostatek pomůcek, díky kterým přeměníme staré věci na nové. Upcyklace totiž otevírá různé možnosti kreativity a fantazie nezná hranic.

3. Proč právě upcykling?

Vzhledem k tomu, že v obchodech nalezneme téměř vše, na co si vzpomeneme, tento fakt nás láká v častému nákupu. Doma nám pak zůstávají věci, které již nepoužíváme a vytváříme tak nadbytečný odpad. Díky upcyklingu tento odpad eliminujeme a předcházíme zbytečnému plýtvání. Kromě toho si můžeme vyrobit originální dekorace nebo kousky nábytku, které nikde neseženeme.


 

Autor: Marika Horáková

Vdechněte starým věcem nový život výšivkou

Máte doma starou košili, kterou nenosíte? Ozdobte ji výšivkou a vytvořte si tak nový originální kousek. Upcyklovat tímhle způsobem ale nemusíte jen staré oblečení. Stejně tak bude výšivka krásně vypadat i na teniskách, batozích, taškách nebo povlacích na polštáře. Uvidíte, že všem těmto kouskům dodáte nový šmrnc a prodloužíte tak jejich životnost. Zkrátka přesně v duchu slow fashion

Co budete pro vyšívání potřebovat 

Materiál na vyšívání – nenošený kus oblečení (košile, halenka, džínová bunda atd.), kousek ulovený v second handu, na swapu nebo, pokud s vyšíváním začínáte, cvičný kus látky, na kterém si budete zkoušet jednotlivé stehy a vyšívací vzory.

  • Jehly pro ruční vyšívání
  • Vyšívací kruh
  • Nůžky
  • Bavlnky (různé barvy i druhy)
  • Kopírovací papír nebo rozpustná fólie

Při vyšívání je určitě potřeba i notná dávka trpělivosti. A nezapomínejte při něm také na pauzy, kdy dáte odpočinout rukám i očím. Raději nespěchejte, výšivkou si vyhrajte a užijte si každý steh!

TIP

Hledáte radu pro to, jak dobře nakoupit v second-handu? Přečtěte si náš článek Proč nakupovat v sekáči + 5 tipů, jak na to.

Vyšívací kruh s výšivkou saténový steh růže
Zdroj: Canva gallery

Výběr materiálu

Pro vyšívání jsou vhodné především pevné látky. Elastický nebo jemný a slabý materiál se totiž může při práci jehlou poškodit a různě se krabatit. Ideální jsou tedy bavlněné košile, trička, lněné oděvy nebo džínovina. U té je pak třeba pracovat s pomocníky, kteří takto tvrdou látku zvládnou. Případně můžete výšivku vytvořit na bavlněnou látku a svůj výtvor na džínovinu potom našít (například při aplikaci na zadní díl bundy). 

Motiv pro výšivku

Oblíbené jsou v dnešní době hlavně jednoduché liniové, geometrické nebo květinové motivy, případně i nápisy nebo citáty. Na internetu určitě najdete dost a dost inspirace. Pro přenesení motivu na látku dobře poslouží kopírovací papír. Motiv na něj vytisknete a potom tmavší stranou překreslíte. Případně zkuste i fólii, na kterou se motiv přímo překreslí, fólie se přišpendlí na látku a vyšíváte přes ni. Při vyprání se pak fólie jednoduše rozpustí ve vodě.

Pomůcky pro vyšívání
Zdroj: Canva gallery

Typy vyšívacích stehů

Než se pustíte do samotného vyšívání, napněte pořádně látku ve vyšívacím kruhu – to je jasný základ. Pro vyšívání máte na výběr z několik různých a různě náročných stehů. Pro začátečníky je vhodný například základní steh, steh zadní, steh přední, křížkový nebo řetízkový. Zdobit je můžete například uzlíky nebo korálky. Moc hezky vypadá i steh saténový, který už ovšem patří k těm náročnějším. Obecně také platí, že pokud nechceme dávat vyniknout jednotlivým stehům, je dobré volit tmavší barvy. Světlejší bavlnky je naopak zdůrazní. 

Výšivky a nažehlovací fólie

Na internetu jsou také k nalezení i nažehlovací fólie s obrázky, které výšivkou pouze dozdobíte. Takové dílko zabere míň času, takže je vhodné pro netrpělivce nebo zmiňované začátečníky. 

Kruh s výšivkou s motivem ženy
Zdroj: Canva gallery

Péče o výšivku

Pokud vyšíváte na pevný materiál, můžete látku prát bez obav tak, jak jste zvyklí. Jen při žehlení přes výšivku zbytečně nepřejíždějte ze strany na stranu žehličkou, ale spíš ji napařte. Jestli jste vyšívali na jemnější, starší nebo celkově choulostivější látku, zvolte šetrnější prací program nebo rovnou ruční praní. 

Proč vyšívat

Vyšíváním vylepšíte svůj šatník, a navíc si u něj skvěle odpočinete. Ruční práce se obecně doporučují pro uchování dobrých motorických schopností, případně jako nástroj pro jejich rozvoj u dětí, i jako jistá forma „meditace“. A uznejte – není skvělé vidět výsledek své práce a mít z ní zaslouženou radost? Najděte si tedy na vyšívání chvilku každý den a přibalte svou vyšívací sadu i do vlaku nebo na výlet.


 

Autor: Bára Kocmánková