Vzdělejte se o ekologii, Strana 2

Recyklace: proč planetě nestačí?

Často se setkáváme s představou, že recyklace je zero waste. Tedy že pokud chcete žít život bez produkování odpadu, tak třídění je váš nejlepší kamarád. Když se produkt pošle do továrny, kde z něj uělají nový, tak se přeci žádný odpad nevytvoří, ne? Kdyby recyckolvání takto fungovalo, bylo by to vážně super. Ve většině případů se ale toto přesvědční nesetkává s realitou. Je pravda, že některé materiály lze recyklovat téměř do nekonečna, ale kolik odpadu se skutečně dostane k recyklaci, to je něco jiného.

Proč jsou plasty nepřítel číslo jedna?

Začneneme s pravděpodobně největším problémem, kvůli kterému recyklování nemůže fungovat jako dlouhodobé řešení: plasty. Věděli jste, že jen 9% plastu se zrecykluje? Mnoho plastových obalů a výrobků se skládá z více různých materiálů, a proto je recyklace nemožná. Příklad? Třeba jednorázové kelímky na kávu, které jsou zevnitř potaženy vrstvou plastu (takže ať vám kavárna tvrdí, že je recykluje jakkoli zarputile, dost rádi bychom viděli, jak toho hodlají dosáhnout).

plastove-vicka-recyklace

Další problémem je také barva: aby se recyklace vyplatila, musí se nejdřív nahromadit dostatek plastových výrobků stejné barvy, proto se například skoro nikdy nerecyklují brčka. Vyrábí se v tolika různých barvách a hromadit je by se nevyplatilo – vždyť továrny, kde se odpad recykluje, jsou taky byznys motivovaný výdělkem.

No a kolikrát jde takový plastový výrobek přeměnit na nový, než se stane nerecyklovatelným? Sedm až devětkrát. A ač je plast rozhodně nejhroším případem, když přijde na recyklování, nejedná se tento problém jen jej.

Papír: ne tak ekologický, jak jste si možná mysleli

Papír je ale daleko lepší, ne? Pokud berete v potaz, jak škodlivý je přírodě po tom, co skončí ve spalovně, na skládce, či v moři, pak rozhodně ano. Jeho rozložení totiž nedává přírodě zabrat tolik, jako plast. Co se ale týče recyklace, není papír uplně výhrou. Lze ho totiž recyklovat pouze pět až sedm krát, než se stane nepoužitelným. Je tedy možná ekologičtější, než plast, když skončí na skládce, ale recykluje se ještě hůř. Zanedbatelný taky není ani počet stromů, který na všechen papír, který používáme, padne. A když má jen pět až sedm životů, opravdu si musíme psát poznámku na papír, když na to máme prostor na elektronických zařízeních?

Trocha dobrých zpráv...

Ale teď už nějaké veselejší zprávy, ať vám pořád jen nediktujeme, co je s čím špatně. Věděli jste, že sklo a kovy lze recyklovat skoro nekonečně? Pokud máte možnost, proč raději nevybrat produkty ve sklenicích, či plechových dózách a plechovkách? Mnoho z nich také nemusíte posílat do kontejneru, ale můžete využít na domácí zero waste kosmetiku, či čistící produkty, nebo si je nechat naplnit novými potravinami či kosmetikou v bezobalových obchodech.

...které ale mají své mouchy

Když už jsme ale u kovu, kolik z vás má poblíž domu tu možnost ho recyklovat? V některých městech a obcích jsou totiž kontejnery na kov velmi vzácné a pokud jej chcete recyklovat, musíte do sběrných dvorů. Řešení se tu nabízí tři. Buď se v místě svého bydliště zasadíte o zavedení recyklačního kontejneru na kov, což určitě pomůže nejen vám a planetě, ale i spoustě sousedů. Také můžete absolovovat pravidelné výlety do sběrných dvorů, berte ale na vědomí nejen všechen čas, který něco takového zabere, ale také palivo, které po cestě spálíte (pokud tedy nevezete plechovky v batohu na kole). Poslední možností, kterou volíme my, je vyhýbání se používání kovu. Pokud máte dostupnou možnost bezobalových alternativ, tak je tato varianta rozhodně nejjednodušší a ušetří vám spoustu času a energie.

A co tedy naší planetě pomůže, když ne recyklování? To je jednoduché: vy a vaše volba. Až půjdete příště nakupovat, zvolte si varianty, které jsou co nejméně zabalené, nebo si ještě lépe přineste pytlíky a karabičky vlastní. Nepoužívejte recyklaci jako výmluvu k tomu, kupovat obaly. Pojďte s námi dělat víc, než recyklovat! Že nevíte, jak nato? Co třeba začít s naším článkem pro zero waste začátečníky.


 

Autor: Lucie Štěpánková

Makroproblém s mikroplasty: kde se berou, co je s nimi špatně a jak se jich zbavit?

Jak se nám pomalu blíží Americký strašidelný svátek Halloween, rozhodli jsme se v dnešním blogovém příspěvku věnovat opravdu děsivému tématu: mikroplasty. Pro ty z vás, kteří s touto nepříjemností ještě nemají zkušenosti: jedná se o plastové částice menší než 5mm. Nachází se nejen v mořích, ale dokonce i v naší pitné vodě a nedají se vyfiltrovat v čističkách vody.

Odkud se mikroplasty berou?

Některé vznikají rozpadem větších plastových částic: to je problémem například v oceánu, ve kterém končí mnoho našich odvržených igelitek, brček, obalů, a tak dále. Zvyšující se koncentrace mikroplastu ohrožuje mnohé druhy mořských živočichů, kteří žijí v prostředí tímto odpadem zamořeným. Tyto mikročástice jsou zkonzuovány planktonem, který je potravou mnoha větších ryb. Tak se mohou dostat nejen do jídelníčku mnoha chráněných mořských živočichů, ale třeba až na váš talíř.

A teď už k té naší pitné vodě: jak se objevují v ní? Mnoho produktů, které denně používáme, tyto částečky obsahují: zubní pasty, peelingy, šampony, sprchové gely... Což není žádná novinka: environmentální program OSN potvrdil, že mikroplasty se v naší kosmetice vyskytaly už před padesáti lety a jejich množství se od té doby zvyšovalo, jak jimi postupně byly nahrazovány přírodní složky.

Mikroplasty v domácnosti ale najdeme i jinde, než v koupeně, a to v našich skříních. Kolik vašeho oblečení je vyrobeno ze syntetických látek jako polyester, nebo nylon? Ty totiž při každém praní uvolňují malé částečky plastu, které pak končí nejen v mořích a oceánech, ale také v té naší pitné vodě. Více než polovina oblečení je dnes vyráběna ze syntetických materiálů, které si oblíbily především značky “rychlé módy“, a to kvůli jejich nízké výrobní ceně. A aby toho nebylo dost, předpokládá se, že tento podíl do budoucna už jen poroste.

Co je s nimi špatně?

Jeden z hlavních problémů mikroplastů je, že se jich tak těžko zbavuje. Nejen že filtry v čističkách je nevychytají, ale například v oceánech by podobná technologie nebyla řešením, ani kdyby existovala. Jelikož tato problematika se stala předmětem výzkumů relativně nedávno, není úplně jasné, jaký efekt má konzumace mikroplastu na naše těla, či těla mořských živočichů. My sice nevíme, co vy na to, ale nám příjde, že plastové částečky nebudou patřit k těm nejvýživnějším složkám naší stravy.

Jak se jich zbavit?

Jak již tedy bylo řečeno, zbavovat se existujících mikroplastů bude neskutešně těžké. Víte, co je ale daleko jednodušší? Snažit se k tomuto problému dále nepřispívat a chránit naši planetu dřív, než bude pozdě.

Prvním krokem by bylo omezit používání veškerého plastu na minimum, nebo ho nejlépe úplně eliminovat: plastové tašky, brčka, i veškeré obaly, už mají svoje ekologické protějšky (mnoho z nich najdete třeba u nás na e-shopu). Příjde vám to nemožné? Tak nezapomeňte pravidelně sledovat náš blog pro tipy na to, jak žít život bez odpadu! Máte vaši produkci plastu pod kontrolou? Super! Další na řadě je pak přejít na kosmetiku bez mikroplastů. Je dost velká šance, že jakmile se vykašlete na používání plastu, pak bude tento krok automatický. To proto, že valná většina konvenční kosmetiky, která k tomuto problému přispívá, nejen obsahuje plast, ale také je v něm balená. A v neposlední řadě, čtěte složení oblečení, které kupujete a řekněte ne syntetickým látkám: vyměňte je raději za starou dobrou bio bavlnu, či len.

Současného znečištění už se pravděpodobně nezbavíme, ale společně můžeme vytvořit lepší zítřky!


 

Autor: Lucie Štěpánková

Průvodce zerowaste materiály: Proč se plast stává hrozbou a za co ho vyměnit

Plast je v dnešní době nejrozšířenějším materiálem na světě. Využívá se ve všech domácnostech, školách, pracích a mnoha dalších odvětvích života. Jeho největší výhodou je jeho levná výroba a distribuce. Je to velmi odolný materiál, ačkoliv záleží na typu plastu, který byl na určitý produkt použit.  Od toho se poté odvíjí i jeho kvalita a počet použití. Není plast jako plast. Ve skutečnosti máme kolem 8 typů plastů, každý na jiné účely a každý jinak (ne)škodlivý. Jejich dělení je však různorodé, proto se v různých literaturách můžete dočíst o méně či více typech.

Jistě jste se setkaly s označením BPA FREE, které ujišťuje zákazníka, že plast neobsahuje látku zvanou Bisfenol A, která je zdraví škodlivá. To však nezajišťuje celkovou nezávadnost plastového výrobku, který může obsahovat méně známé a méně škodlivé látky. Mějte však na paměti, tyto látky jsou stále škodlivé a měli byste se jim vyhýbat.

Jedním z největších problémů plastů je jejich (ne)odolnost. Samozřejmě je to také velká výhoda, do té doby, než se rozhodnete produkt vyhodit. Jistě jste se všichni setkali s tím, že jste si koupili plastovou láhev. Ta po pár měsících začala divně zapáchat a voda z ní měla divnou pachuť. Mnoho z Vás ji tedy vyhodilo, kdo by také chtěl pít „zkaženou” vodu. Pokud jste měli štěstí, Vaši láhev bylo možno recyklovat a našla další využití. Avšak tak tomu není ve všech případech.

Kam poté mizí ty nezreckylované výrobky, jako jsou kartáčky na zuby nebo igelitky? Nejčastěji do Číny a Tichého oceánu, kde tvoří ostrovy pouze z odpadu, z největší části právě toho plastového. A zde se jeho velká odolnost projevuje jako extrémní nevýhoda. Plast se rozkládá až 100 let, v mnoha zemích se ho zbavují pálením, což našemu životnímu prostředí opravdu nepomáhá. Dnes má mnoho především vodních živočichů a ptáků se životem v těchto podmínkách problémy. Kusy plastu si pletou s potravou, často se do nich zamotávají a umírají.

Stále není vše ztraceno, ale pomalu se dostáváme do bodu zlomu, kdy Země náš plýtvavý přístup k životu odmítne. Mám pro Vás krátkého průvodce materiály, které jsou udržitelné, kvalitnější než plast a mohou nás z této krize vyhrabat.

  • Svaté trojice – ocel, sklo a dřevo
    Můžeme je nazvat základními pilíři cesty k zerowaste. A proč zrovna tyto materiály? Jsou kvalitní, zdravotně nezávadné a lze je bezstarostně recyklovat v podstatě do nekonečna (dřevo je také možno recyklovat, ačkoliv některé druhy lze snadno rozložit na kompostu, což ušetří čas, peníze a energii)
  • Ocel, aneb královna kovu v potravinářství
    Nebavíme se jen tak o ledajaké oceli. Stejně jako u plastu existuje mnoho druhů s různým použitím. My zde budeme zmiňovat korozivzdornou ocel, také známou jako nerezovou ocel či pouze nerez. Pro úplné laiky je to slitina železa a uhlíku s přídavkem dalších kovů podle typu oceli, jako jsou mangan, křemík, hliník a další. Vyskytuje se v každé domácnosti, bohužel, stále nad ní převládají plastové výrobky. Přitom je nerez opravdu pevným materiálem, jak už zde zaznělo mnohokrát, zdravotně nezávadným a velmi šetrným. Výměnou plastových produktů za ocelové začnete opravdu šetřit. Samozřejmě, že náklady na nerezové výrobky jsou mnohonásobně vyšší než u plastových, ale pokud se podíváte na každodenní využití a třeba i budoucí recyklaci, bavíme se zde o velkém rozdílu. Vlastnosti oceli všichni známe. Pevná, kvalitní, dlouho vydrží, překvapivě nereziví, ale zaměřme se na její recyklaci. Nikdo neříká, že je ocel „nesmrtelná“, ačkoliv se k tomu velmi blíží. Její recyklací ušetříte velké množství energie. Je levnější vyrobit novou ocel z recyklované, než vytěžit železnou rudu a z ní ji vyrobit. Například recyklováním jedné tuny oceli se ušetří 1100 kg železné rudy, 630 kg uhlí a 55 kg vápence. A to je opravdu hodně materiálu.  Proto se můžete příště zamyslet, zda opravdu potřebujete daný produkt v plastu, nebo si ho vyhledáte v nerezové verzi.
  • Sklo, okno do našeho života
    Sklo je velmi zajímavým materiálem. Odolným, zároveň křehkým. Průhledným, v nejrůznějších tvarech a barvách.  A také ho můžeme zařadit více do našich životů. Nejenže se využívá ve stavebnictví, skleněná okna máme snad všichni, velká část jeho produktů patří do kuchyně. Díky jeho vysoké teplotě tání v něm můžeme zapékat. Výrobky jako varná skla, jsou nepostradatelnými pomocníky v každém domě. Už od starověku se ze skla vyrábějí číše, poháry a skleničky. Nejen kvůli tomu, že jsou elegantní a velmi zdobné, nápoje z nich chutnají „nejčistěji“. Proto si dnes mnoho lidí kupuje skleněné lahve a ohlasy na ně jsou jen a pouze pozitivní. I já raději piji ze skleniček, než z plastových kelímků, s pocitem větší čerstvosti vody.
  • Zpět ke kořenům
    Dřevo je čistě přírodní materiál. Kolem sebe vidíte stromy, doma máte dřevěný nábytek a všechny naše babičky měly dřevěné vařečky a pomůcky do kuchyně. Proč tedy vše začít zaměňovat za plast? Co je se dřevem špatně? Destičky na krájení, mnoho z Vás má samozřejmě dřevěné, ale také plastové že? Víte proč je dřevo tak skvělé? Protože jak jste ho z přírody vzali, tak ho tam lze vrátit. Spoustu dřevěných výrobků můžete zkompostovat. Dřevo není extrémně drahým materiálem. Dříve si děti hrály s dřevěnými hračkami, měli jsme dřevěné houpačky, chleba jsme dávali do dřevěného chlebníku. Myslíte, že tenkrát někdo plast potřeboval?
  • BONUS
    Bavíme se zde o materiálech každodenní potřeby a lehce se zde zaměřujeme na domácnost a pomocníky, které používáme. Zmíněné trio je opravdu základ, avšak existuje další spousta materiálů, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Ráda bych tedy zmínila i bavlnu, o které chystáme samostatný článek, ve kterém rozebereme, co s ní všechno můžeme dělat a jak ji využívat nejen při nákupech, ale i v hygieně. Stejně jako dřevo je přírodní, proto bychom se jí neměli bát, naopak ji využívat jak nejvíc to jde.

Pokusme se kolem sebe rozhlédnout a říct si, co můžu udělat pro to, abych měl/měla šetrnější domácnost? Až příště půjdete nakupovat, pokuste se vyhýbat plastovým věcem a nahradit je výše zmíněnými materiály. Pokud už plastové produkty vlastníte, nevyhazujte je! Používejte je, dokud Vám nevypoví službu. Až poté si pořiďte nové a lepší. Nebojte se experimentovat a vyrábět. Důležité je začít.

 

Autor: Hanka