Zero waste jako životní styl, Strana 2

Opékání a grilování s ohledem na přírodu

Kdo by nemiloval letní táboráky a grilování. Hřejivý ohýnek, na kterém si připravíme spoustu dobrot a všeobjímající pohoda. ALE... Někdy se s těmito záležitostmi pojí s spousta zbytečného odpadu nebo nešetrné chování k přírodě. Co to tedy změnit? Přečtěte si naše tipy a hned budete vědět, jak na to.

Letní grilování zeleniny
Zdroj: Canva gallery

Čištění grilu a opékacích prutů

Pokud na grilu nebo opékacích prutech budete mít špínu a zbytky od poslední akce, asi si moc nepochutnáte. Proto tyhle nástroje měli hned na začátku očistěte, a v ideálním případě také v průběhu opékání a grilování. Finální čištění vám pak půjde o to snáz.

Základem čištění je pak drátěný kartáč, který práci zvládne s pár přírodními pomocníky:

Jedlá soda a mýdlová voda

Vytvořte si ze sody a mýdlové vody čistící pastu, kterou nanesete na gril / pruty a necháte asi 30 minut působit. Pastu i s nečistotami poté odstraňte kartáčem.

Káva a lógr

Gril / pruty můžete také polít či namočit do kávového roztoku a potřít lógrem. Opět stačí nechat působit a poté kartáčem nebo houbičkou pořádně očistit.

Přírodní podpalovač a dřevo z místních zdrojů

Oheň zakládejte pouze s přírodním podpalovačem. Například s tím z pilin a vosku či z dřevité vlny. Pro "krmení" plamenů pak vezměte dřevo nebo dřevěné uhlí z lokálních zdrojů.

Znovupoužitelné nádobí

Používejte pouze znovupoužitelné nádobí - brčka, kelímky, hrnky, talíře. Pokud nechcete na venkovní akce brát své domácí, podívejte se do bazaru, kde seženete krásné talíře i skleničky doslova za pár korun.

Zelenina z místního trhu
Zdroj: Canva gallery

Potraviny z trhu a místního krámku

Zeleninu si pořiďte na místním trhu a po sýrech i masu se podívejte do krámků s výrobky od místních producentů. Nejen, že si koupíte kvalitní potraviny, ale navíc je v takovém případě velká možnost, že vám zboží "zabalí" do přinesené krabičky. Tedy bez zbytečného obalu a plastu.

Vegetariánské grilování

Co někdy zkusit grilování bez masa? Třeba se zeleninovými a ovocnými špízy, tofu či houbou portobello, ze které si můžete udělat i skvělý burger. Podívejte se na internetu a najdete spoustu vegetariánských a veganských grilovacích receptů.

Zapomeňte na hliník

Hliník má spousta lidí ráda díky jeho snadné tvarovatelnosti a schopnosti udržovat teplotu. Víte ovšem, že při jeho výrobě vzniká spousta nebezpečného odpadu, který má negativní dopad nejen na přírodu, ale i lidské zdraví? Jestli tedy chcete v průběhu opékání a grilování udržovat jídlo teplé, dejte ho raději do zapékací misky.

Připravte hostům výslužku

Po grilování často zbude spousta jídla. Připravte si tedy znovupoužitelné krabičky, do kterých hostům zabalíte výslužku. Plýtvat potravinami je příliš velká škoda. A navíc si tak vydařenou akci budou moci připomenout ještě další den.


 

Autor: Bára Kocmánková

I dárky mohou být zero waste

Potřebujete vybrat dárek pro někoho blízkého a lámete si hlavu nad tím, čím ho potěšíte? Zkuste vyměnit klasiku – věcný dárek, kterým se třeba netrefíte do vkusu obdarovaného, za zážitek nebo poukaz. Zapojte svoji fantazii a vyrobte dárek od srdce.

Každý z nás má nějaké své sny. Některé uskutečníme a jiné si nedopřejeme. Zkuste tedy zapřemýšlet nad obdarovaným, co má rád, co ho těší a můžete jej podarovat třeba zážitkem nebo poukazem na služby či wellness víkend.

Vyrobte dárek na míru

Vyrobené dárky často potěší mnohem více, než ty koupené. Pokud jej budete vyrábět sami, víte, co dárek obsahuje, můžete upcyklovat, vdechnete tak nepoužívaným věcem nový smysl. Díky tomuto způsobu nevytváříte odpad a šetříte tak životní prostředí.

Vyrobit můžete přírodní mýdla, která jsou šetrná k pokožce. Víte, co obsahují a vyberete si sami suroviny, ze kterých je budete vyrábět.

Swapujte

Swapování si nachází své stálé příznivce. Swapovat můžete s jakoukoli věcí, kterou již nepotřebujete. Můžete ji vyměnit za jinou, nebo třeba za materiál, který použijete pro výrobu dárku. Existují různé skupiny, které se právě swapovánímzabývají. Ušetříte si nejen finanční prostředky, ale také budete šetřit přírodu a životní prostředí. Kromě toho někomu můžete udělat radost věcí, kterou vy již nepoužíváte.

Jak na zero waste balení dárků?

Tady se opět hodí upcyklace. Pokud chcete darovat poukázku na služby, nákup nebo zážitek, můžete pro ni vyrobit obálku ze starých novin. Opakovaně použít se dá i již jednou použitý balící papír nebo jeho zbytky. Pro hmotný dárek použijte látkové sáčky, které se zase dají využívat opakovaně. Pro balení objemnějšího dárku můžete využít krabici, kterou již nepotřebujete a dozdobte ji třeba větvičkou, sušenou květinou nebo obtisky z tiskátek vyrobených z brambor. Tiskátka pak očistěte od barvy a můžete použít do vermikompostéru.

Inspirace pro vás


 

Autor: Marika Horáková

Zero waste vychytávky na výlet či piknik bez odpadu

Léto, prázdniny a sluníčko přímo vybízí k tomu vyrazit na výlet někam do přírody nebo uspořádat piknik. Jako milovníci přírody ale za sebou určitě nechcete nechávat spoustu odpadků, jako jsou plastové obaly a jednorázové kelímky. Ať už vyrážíte do místního parku, na procházku do lesa nebo třeba na výšlap, tyto zero waste vychytávky se vám budou na výlet hodit!

Eko lahev na vodu

Pitný režim je obzvlášť v létě důležitý... a vlastní lahev na vodu je základ! Kvalitní lahev vám vydrží spoustu let a vyhnete se tak hromadě zbytečného plastu. Navíc třeba taková nerezová, bambusová nebo skleněná termolahev na rozdíl od PETky v létě udrží vodu příjemně studenou.

Vodu si do ní můžete načepovat téměř kdekoliv. Nebyl problém ani v malém stánku s občerstvením v pražské ZOO. Mnohdy je to jen o ochotě.

Bambusová termolahev Žíža

Svačinový box

Na svačinu, oběd nebo jiné dobroty jsou ideální nerezové svačinové boxy. Vyhnete se díky nim zbytečnému odpadu, který v případě svačinek představují plastové sáčky, papírové ubrousky nebo třeba alobal. Na našem e-shopu najdete naši vlastní značku nerezových boxů na jídlo Papey, které vyrábíme v různých velikostech a designech. Vybrat si tak můžete například kulatý box, který se hodí třeba na ovoce, nebo elegantní box na jídlo s bambusovým víkem.

NEnakupujte polotovary a balené potraviny, ale připravte si vše s v pohodlí domova, dle své chutí a s láskou.

Nerezový box na jídlo Papey

Tip: Přečtěte si, jak připravit zero waste svačiny!

Brčka a příbory

Bez brčka se dá sice snadno obejít, ale pokud je máte rádi, noste si s sebou vlastní eko bambusové, skleněné nebo kovové brčko. A co se týče příborů, je to docela jednoduché – prostě si na výlet s sebou přibalte své vlastní z domu. Sehnat můžete i speciální cestovní bambusový nebo dřevěný příbor, ale na co kupovat nový, když jich máte doma určitě plno a moc místa navíc vám v batohu nezaberou?

Nerezové kelímky

I bez jednorázových plastových kelímků se na pikniku snadno obejdete! Nerezové kelímky jsou praktické, zdravotně nezávadné a jen tak je nerozbijete, takže vám vydrží opravdu dlouho.

Termohrnek na kávu

Cestovní kelímek na kávu by neměl chybět ve výbavě žádného milovníka tohoto oblíbeného nápoje. Jednorázové kelímky na kávu jsou totiž často nerecyklovatelné. Vyzkoušejte třeba termohrnek Circular Cup, který je vyrobený právě z jednorázových kelímků. A káva vám v něm vydrží déle teplá.


 

Autor: Markéta Žůrková

5 důvodů, proč začít nakupovat na farmářských trzích a být více zero waste

Na farmářském nebo zelném trhu, v obklopení čerstvou zeleninou, ovocem a farmářskými výrobky, jsem ve svém živlu. Nakupování surovin od lokálních prodejců pro mě představuje kombinaci zero waste stylu i zodpovědného přístupu ke zdraví těla.

V době, kdy jsem pravidelně jezdila do Brna, jsem se vždy těšila, až půjdu na Zelný trh, který hrál všemi barvami. Procházela jsem mezi stánky a s radostí vybírala zeleninu a ovoce, kterým nešlo odolat. Dnes už do Brna příliš často nejezdím, a proto nákupy čerstvé zeleniny řeším jinými způsoby, o které se s vámi podělím v poslední části článku.

Nejdříve se však zaměříme na důvody, proč je tolik přínosné nakupovat u farmářů:

1. Potěšíte své tělo sezónní zeleninou

Kromě toho, že sezónní zelenina vychází cenově levněji než zelenina z dovozu, pro tělo je mnohem přirozenější. Zatímco okurka v zimě tělo ochladí, kořenová (sezónní) zelenina zahřeje.

Přestože v zimě je nabídka sezónní zeleniny menší, neznamená to, že se z ní nedají vykouzlit výborná jídla, ať už hlavní chody nebo saláty. Stačí ji dobře ochutit, doplnit jinými nutričně výživnými surovinami a výborné jídlo je na stole.

Zatímco v klasickém obchodě nás může svádět sáhnout i v lednu po rajčatech nebo zmíněné okurce, v rámci farmářské nabídky máme na výběr jen to, co je skutečně sezónní.

2. Přinesete si domů kvalitnější a lokální suroviny

Farmářská vajíčka, kuře, sýr nebo kvalitní domácí sušenky jsou snem každé maminky. V dnešní době je více než kdy jindy důležité své tělo maximálně podporovat, a kvalita surovin, z kterých připravujeme jídlo, je v tomto tématu zásadní. Sama, pokud mám na výběr, volím lokální plodiny vypěstované bez chemických postřiků, což farmářské produkty často splňují.

3. Budete více zero waste

Na farmářské trhy můžete vyrazit s látkovými pytlíky a taškou, které lze opakovaně používat až do roztrhání. Nesetkáte se s žádnými zbytečnými plasty, kterým se v obchodě často nevyhnete.

Mrkev z trhu, která je ještě špinavá od hlíny, také obvykle vydrží mnohem déle než mrkev ze supermarketu. Nestává se mi tedy, že bych musela vyhazovat zkažené nebo staré kusy a nechtěně tak jídlem plýtvat. Dále, pokud vím, v jakých podmínkách je zelenina vypěstovaná, můžu ji zpracovat včetně natě (z které připravím např. pesto nebo polévku) a množství odpadu je tedy minimální.

4. Podpoříte českou ekonomiku a lidi, kteří svou práci dělají srdcem

Koho jiného podpořit než lokální a české výrobce? Pokud nechcete v supermarketech neustále studovat místa dovozu, farmářské trhy jsou jasnou volbou. Také podpoříte ty, kteří svou práci velmi často dělají srdcem, což je velká přidaná hodnota.

5. Budete udržovat lidský kontakt

Miluju, když můžu s člověkem, od kterého na trhu nebo v maličkém farmářském obchůdku nakupuji, prohodit pár slov. Věřím, že právě díky těmto pár slovům můžeme do našeho života vrátit přirozenou lidskou komunikaci, která se v současné době pod náporem moderních vymožeností vytrácí. 

 

Jak začít nakupovat, pokud nemáte v okolí farmářské trhy?

Pokud bydlíte na vesnici, zeptejte se, jestli někdo ve vašem okolí nenabízí domácí vajíčka, kuřata nebo na zahrádce vypěstovanou zeleninu. Spousta lidí má (obzvláště v létě) přebytky a jsou rádi, když je mají komu udat. Sama takto téměř po celý rok nakupuji zeleninu od lidí, kteří mají v naší vesnici své hospodářství.

Dále se můžete porozhlédnout, zda nemáte v blízkosti bydliště možnost odběru farmářských bedýnek (dnes je tato nabídka široká a na internetu najdete velké množství dodavatelů) nebo využití nákupu na Scuk.cz. Výhodou obou těchto možností je, že si můžete vybrat produkty dle množství hnojiva, které bylo pro výrobu použito. Ve spoustě menších městeček také najdete obchůdek s kvalitními farmářskými výrobky, kde seženete např. farmářská vajíčka, sýry i pečivo.


 

Autor: Martina Čampulová

Jak fungují zero waste obchody

Životní styl zero waste se snaží o to, aby neprodukoval žádný odpad. To se nám asi úplně nepodaří, ale eliminovat jeho produkci je v našich silách a může to být třeba díky nakupování v bezobalových obchodech.

Na jakém principu jsou založené bezobalové obchody?

Potraviny v obchodech jsou umístěné v různých nádobách. Pokud si zde chcete něco nakoupit, musíte si z domova přinést vlastní nádobyplátěné sáčky třeba na pečivo, ovoce či zeleninu, skleněné nádoby nebo krabičky na potraviny sypké – mouku, cukr, oříšky, uzeninu, sýry a další. Pro zjišťovány váhy sypkých potravin existují dvě možnosti. Jednou z nich je varianta, kdy vám sypké zboží zváží, ve speciální nádobě, prodavač a nasype do nádoby vaší. Druhou možností je, že si v obchodě zvážíte svoji nádobu a nalepíte si na ni štítek s její váhou. Pak si do nádoby vyberte zboží, to si do ní uložíte, prodavač pak naplněnou nádobu zváží a odečte hmotnost uvedenou vámi na štítku.

Některé obchody nabízejí možnost zakoupení látkových nebo papírových sáčků nebo skleněných nádob přímo na místě. Takto nakupovat se dají i tekuté prostředky pro úklid domácnosti, prostředky určené pro praní prádla nebo tekutá kosmetika – šampony, kondicionéry, tekutá mýdla nebo sprchové gely.

Efektivní přístup bránící plýtvání

Kromě toho, že neprodukujete zbytečně odpad ve formě obalů, nakupujete v menším množství, zamezujete tak plýtvání potravin. Díky tomu, že nakupujete méně, ušetříte i finanční prostředky a to i za případné obaly. Kromě toho se tímto způsobem prodávají kvalitní suroviny, které jsou vždy čerstvé. Mají tak pozitivní vliv i na vaše zdraví.

Tipy pro nakupování zero waste

Kupujte potraviny lokální. Často bývají kvalitnější, neboť pocházejí od drobných hospodářů, kteří si je produkují sami. Kromě toho je podpoříte. Také vaše tělo je nastavené na konzumaci právě potravin lokálních, nikoli exotických. Jestliže budete nakupovat ve svém okolí, nebudete vytvářet uhlíkovou stopu.

Vhodnou volbou jsou i nákupy na farmářském trhu. I zde jsou k dostání potraviny lokální.


 

Autor: Marika Horáková

Inspirujte se zero waste tipy našich babiček

Zero waste zní moderně, novodobě a přitom tenhle styl vyznávaly už naše babičky! I když mu pochopitelně nedávaly dané označení. Pojďme se tedy u našich babiček inspirovat a vyzkoušejme některé z jejich udržitelných zvyků a tipů, které se nám mohou skvěle hodit právě v dnešní době.

Na nákup s látkovkou nebo síťovkou

Jednorázovou igelitku na nákup jsem u mojí babičky snad nikdy neviděla. Používala vždy svou oblíbenou tmavě modrou látkovou tašku (na těžší věci) a síťovku na menší drobnosti (tu jsem se vší hrdostí vždy nosila já).

Mějte tedy na své nákupy připravenou znovupoužitelnou tašku a dejte si ji na viditelné místo. My ji třeba necháváme v poličce u klíčů, abychom na ni cestou na nákup nezapomněli.

Mikroteňáky je potom dobré eliminovat vlastními sáčky na pečivo a ovoce. Ty se dají koupit nebo ušít ze starých látek.

Látková nákupní taška
Zdroj: Canva gallery

Zavařovačky nejen na kompoty

Vždycky se mi líbila babiččina spižírna s hezky vyrovnanými omniovkami, ve kterých byla například rýže, hrách nebo fazole. Dnes sice najdete spoustu skleněných dóz a nádob, ale stará dobrá zavařovačka svému účelu taky poslouží a navíc vůbec nevypadá špatně!

A k čemu je ještě dobrá? Pro nákup v bezobalových obchodech. Doma potom nemusím nic vybalovat a přesypávat, ale rovnou vše uskládám do polic.

Stejně tak využíváme v „babičkovském stylu“ plechovky od sypaných čajů nebo kakaa.

Zavařovačky pro uskladnění potravin
Zdroj: Canva gallery

Látkové kapesníky

Látkové kapesníky mám spojené s tím, když mě babička učila žehlit. Nejdřív rožky, potom obvod, nakonec střed a nakonec hezky poskládat! Vždycky jsem se těšila, až najdu v koši na žehlení ten svůj oblíbený s Bambim nebo modrými kytičkami. Musím říct, že k látkovým kapesníkům jsem se v dospělosti vrátila až po nějakém čase. Proč? U těch mi úplně nových nevyhovovala kvalita materiálů. Čistá bavlna je holt čistá bavlna. Musím ale říct, že v poslední době jsem našla přesně ty, které jsou pro nos jako pohlazení.

Holení se stylem a noblesou

V tomhle případě se zmíním o mém dědečkovi. Byl řidičem autobusu a do práce chodil vždy s kravatou a hladce oholen. Pokaždé mě fascinovalo, s jakou obřadností a precizností používal holicí štětku a břitvu, později také kovový strojek s vyměnitelnou žiletkou. Uznejte – s tímhle se plastová holítka prostě nedají srovnat. A když si pořídíte to znovupoužitelné, má to v sobě prostě pořádný kus elegance!

Znovupoužitelný holicí strojek
Zdroj: Canva gallery

Miminka a látkové plenky

O miminkách a udržitelnosti jsem psala například v tomto článku. A trochu se k tomuto tématu vrátím i zde, a to cv oblasti látkových plenek. Dnes už maminky nemusí své nejmenší přebalovat do těch klasických bílých, které se vyvařovaly ve velkých hrncích, ale mohou sáhnout po jejich moderních eko variantách. Proč? Protože jedna klasická jednorázová plenka se v přírodě rozkládá až 450 let. A když si vezmete, kolik jich miminko „spotřebuje“… není to pro životní prostředí zrovna malá zátěž.

Babičky nevyhazovaly, babičky upcyclovaly!

Moje babička jen tak něco nevyhodila. Ne, že by skladovala staré věci. Naopak! Vždycky se jim snažila vdechnout nový život. Byla jednoduše skromná, šetrná a praktická. Dnes bychom takové chování nazvali udržitelné a ekologické, dřív se tak ale prostě žilo. Tady máte pár jejích tipů:

  • Když mi byly malé punčocháče, udělala z nich podkolenky a z podkolenek ponožky.
  • Ze starého povlečení, které se už „sypalo“ ušila látkové pytlíky na ořechy, šípky nebo luštěniny. Případně i kapesníky nebo utěrky.
  • Z froté ručníku, který už měl nějakou tu díru, ušila žínku na koupání.
  • Vlněnou sukni nebo svetr vypárala a upletla z příze něco nového.
  • Z oblečení, které bylo už opravdu „dodělané“ vždy odpárala zipy, knoflíky nebo háčky a schovala si je do komody k šitíčku ne příští použití.
  • Děravé ponožky, které už nešly zaštupovat, posloužily k utírání prachu, stejně jako moje staré a děravé tepláčky.
  • Skleničky od jogurtů se vždy zužitkovaly při přípravě malých marmelád nebo jako kořenky. Krásně také poslouží pro výrobu svíček.

A co je hlavním sdělením všechny tipů našich babiček? Nevytvářejte zbytečný odpad! Už ve školce se dnešní děti učí, jak ho recyklovat. Mnohem důležitější je ovšem odpad vůbec nevytvářet. Zkuste tedy příště než něco vyhodíte popřemýšlet nad tím, jak by s danou věcí naložila právě vaše babička, maminka nebo dědeček. A třeba svému „odpadu“ dáte úplně nový smysl.


 

Autor: Bára Kocmánková

7 tipů, jak nakoupit bez obalů v běžném obchodě

Jak se při nákupu vyhnout zbytečným obalům? Nejlepší je samozřejmě nakupovat v bezobalových obchodech a na farmářských trzích… ale co když zrovna ve vašem okolí takovou možnost nemáte? Máme pro vás několik tipů, jak i v běžném supermarketu nebo drogerii nakoupit co nejvíce v duchu zero waste!

1. Noste si vlastní látkové tašky a sáčky

Jestliže se zajímáte o zero waste životní styl, pak to pro vás asi nebude žádná novinka. Pečivo, ovoce a zeleninu si naberte do vlastního látkového sáčku a celý nákup si odneste domů v látkové tašce nebo síťovce místo igelitky. V některých supermarketech (např. v Globusu) si můžete na váhu do vlastního obalu nabrat i mražené ovoce a zeleninu.

TIP: Některé druhy zeleniny a ovoce, třeba banány, je zbytečné dávat do sáčku. Na menší druhy jsou pak super tyto malé látkové pytlíky.

Síťovka – látková nákupní taška z bavlny.
Síťovka z biobavlny – ideální na ovoce a zeleninu.

2. Sáhněte po větším balení

Trvanlivé potraviny, jako jsou luštěniny, rýže, ořechy a podobně, si můžete nakoupit ve velkém balení do zásoby. Ušetříte tím nejen obalový materiál, ale i peníze – větší balení bývají výhodnější. Navíc budete mít na nějakou dobu vystaráno a nebudete muset tak často nakupovat.

3. Upřednostňujte základní suroviny

Pomazánky, různé sladké tyčinky, omáčky… to všechno si můžete jednoduše připravit sami doma. Nakupte tak raději suroviny, ze kterých si tato jídla připravíte – například cizrnu na hummus, rajčata na omáčku a ovesné vločky na müsli tyčinky. Je rozdíl, jestli si koupíte kilové balení cizrny, které vám vystačí na více jídel nebo jednu krabičku hummusu.

4. Vyhněte se plastu

Velká část plastových obalů se recyklovat nedá a skončí tak na skládce. Pokud máte na výběr, zvolte raději menší zlo v podobě skla nebo kovu, které se dají recyklovat téměř donekonečna. S papírem už je to o něco složitější, ale stále je na tom z hlediska škodlivosti pro přírodu lépe než plast. Jestli vás tohle téma zajímá, můžete si přečíst více v našem článku o recyklaci.

5. Obaly znovu použijte

Když už jste nějaký ten obal koupili, zkuste pro něj najít další využití. Například různé skleničky s víčkem se dají použít na uchovávání potravin nebo třeba na výrobu domácí kosmetiky… Na internetu najdete spoustu zajímavých nápadů a inspirace!

Znovupoužitelné obaly
Skleničky můžete využít na oříšky, semínka, sušené ovoce…

6. Využijte plnící stanice v drogeriích

V některých prodejnách dm a ROSSMANN najdete plnící stanice, kde si můžete natočit ekologické čistící přípravky, sprchové gely a šampony do znovupoužitelných nádob, podobně jako v bezobalových obchodech. Musíte si však nejprve pořídit originální láhev produktu, do které pak můžete tekutinu opakovaně doplňovat.

7. Jde to i online

Pokud nesnášíte nakupování v supermarketech nebo se vám prostě zrovna nikam nechce, můžete nakoupit s minimem obalů i online. Třeba na Rohlík.cz se dají některé potraviny (mléčné výrobky, trvanlivé produkty) a čistící přípravky koupit do vratných obalů, které při příštím nákupu vymyté vrátíte kurýrovi. Košík.cz vám zase vybrané potraviny odsype a zabalí do snadno recyklovatelného papírového sáčku.

Kromě zmíněných tipů zkuste vzít v potaz i to, kde a jak byla daná potravina vyprodukována – nejnižší uhlíkovou stopu mají lokální potraviny rostlinného původu. Chcete vědět víc? Této problematice se podrobněji věnujeme v článku o skleníkových plynech.


 

Autor: Markéta Žůrková

Má moje snaha o zero waste smysl? Není to jen kapka v moři?

Už vás někdy napadla myšlenka, že vaše vlastní snaha o zero waste a větší udržitelnost nic nezmění? Na světě je přece tolik lidí, kteří se o zero waste, přírodu a životní prostředí vůbec nezajímají nebo dokonce jdou proti nim. Drobné změny, které jsou ve vašich silách, potom vypadají jako kapky v moři.

Mě samotnou několikrát napadlo, že moje vlastní snaha žít více udržitelně má na přírodu a stav naší planety zanedbatelný dopad. Zároveň však vnímám, že za rozhodnutím žít více dle principů zero waste a udržitelnosti stojí především přijetí vlastní zodpovědnosti - jestli se chováme v souladu se svými hodnotami nebo jestli schováváme hlavu do písku.

Od vlastní zodpovědnosti často utíkáme

Právě vlastní zodpovědnosti se však často vyhýbáme, protože nás nutí dělat kroky ke změně. Je proto jednodušší vlastní zodpovědnost nevidět a stěžovat si na to, co vše dělají ostatní špatně.

Např. pokud dostaneme chuť na humus, je pro nás jednodušší koupit si jej v supermarketu (zabalený do plastu) než vyrobit doma, přestože to není nijak náročné a navíc nás to pravděpodobně vyjde levněji. Při pohledu na množství vyprodukovaných plastů se pak chytáme za hlavu. Z pohodlnosti často zamítáme i další podobné kroky k zero waste životnímu stylu s tím, že to stejně nemá cenu, protože dalších x miliard lidí na planetě nic nezmění.

Přijetí vlastní zodpovědnosti však rozhodně neznamená jen nepříjemné změny

Pokud však vlastní zodpovědnost přijmeme a začneme se sami sebe ptát, co můžeme udělat pro změnu, změní se mnohem více, než se na první pohled zdá. Vystoupíme z role oběti a staneme se tvůrci. Přestaneme být zmítáni životem a naopak začneme dělat vědomé kroky k tomu, co je nám blízké. Budeme vědět, že se chováme v souladu se svými vnitřními hodnotami.

Sama věřím, že vše je propojené a jakákoliv změna každého z nás se zapisuje do kolektivního vědomí. Pokud se tedy rozhodneme, že např. přestaneme používat zbytečné jednorázové plasty, nejen že můžeme inspirovat ostatní ve svém okolí, ale přirozeně toto rozhodnutí přinášíme i do kolektivního vědomí.

Jak jste na tom se zero waste stylem vy?

Možná si už nějakou dobu pohráváte s myšlenkou žít více zero waste, ale nevíte, kde začít. Potom se inspirujte v článcích na našem blogu!



Autor:  Martina Čampulová

Proč nakupovat v bezobalových obchodech? Důvodů je hned několik

Bezobalové nakupování je v Česku čím dál tím víc oblíbenější. Proč? Jedná se o skvělý způsob, jak být o něco víc šetrnější k životnímu prostředí i zdrojům. V našem článku se podíváme nejen na výhody bezobalového nakupování, ale přidáme i pár tipů, jak s ním snadno začít.

Proč nakupovat bez obalu

Třídíte doma odpad? V tom případě máte jasný přehled o tom, kolik jednorázových obalů z potravin v něm skončí. Rozhodně jich není málo. Statistiky říkají, že v České republice se za jeden rok vyprodukuje 34 miliónů tun odpadu. Z tohoto množství se ovšem k recyklaci dostane pouze 25 %. A zbytek? Ten putuje na skládky nebo do spaloven.

Pamatujte, že při klasickém nakupování nevyhazujete například jen jeden sáček od rýže, kterou jste si koupili. Je tu ještě spousta dalšího materiálu, do kterého bylo zboží zabaleno, aby se dostalo do obchodu – krabice, fólie atd.

Bezobalový obchod
Zdroj: Canva gallery

Omezení vzniku zbytečného odpadu je tedy hlavním důvodem, proč nakupovat bezobalově, ale není jediný:

  • Snížení množství škodlivých látek v domácnosti – aditiv, konzervantů, chemie v jídle i v domácnosti.
  • Nakup kvalitních výrobků - bezobalové obchody zpravidla nabízejí bio produkty ve vysoké kvalitě.
  • Úspora času a peněz - při nákupu si odměříte pouze tolik zboží, kolik opravdu potřebujete a předejte tak zbytečnému plýtvání. U trvanlivých potravin zase můžete pořídit jejich větší množství, díky čemuž nebudete muset do obchodu tak často.
  • Podpora ekologického zemědělství i lokální ekonomiky - sortiment v bezobalových obchodech bývá převážně z lokálních zdrojů a od drobných zemědělců.

Jak to funguje v bezobalových obchodech

Asi tušíte, že nákup v bezobalových obchodech se od těch v klasických supermarketech trochu liší. Ale nemusíte se bát, nejedná se o nic složitého, právě naopak! Přesný postup může být v jednotlivých prodejnách trochu odlišný, ale základ zůstává stejný:

  • Potraviny a drogerie se nachází ve větších boxech, násypnících nebo v barelech.
  • Zboží si odeberete do vlastních nebo půjčených nádob - ty bývají k dispozici přímo v obchodě. Případně si je zde můžete i koupit.
  • Pro odběr slouží násypníky, lopatky, kleště nebo trychtýře.
  • Nádobu, do které budete zboží nakupovat, před odběrem zvážíte a nalepíte na ní štítek s jeho váhou. Tu pak personál obchodu odečte.
  • Cena zboží je pak určena na základě jeho váhy, případně množství.

Pokud si s něčím nebudete vědět rady, nemusíte se bát. V bezobalových obchodech bývá velmi příjemný personál, který vám se vším rád a ochotně poradí.

Celkově můžeme říci, že nakupování je na takových místech příjemnější, pohodovější a bez zbytečného shonu a spěchu.

Síťovka na nákup
Zdroj: Canva gallery

Jak začít s bezobalovým nakupováním

Nejtěžší bývá zpravidla udělat pověstný první krok a postupně změnit své návyky. Zkuste na to jít zlehka a nesnažte se hned o dokonalost. V dnešní době se obalům nedá vyhnout na 100 %. Pamatujte ale, že každý "bod" se počítá!

Naše tipy

  1. Pořiďte si základní pomocníky pro bezobalové nakupování – znovupoužitelné sáčky a tašky. Dejte si je na určené viditelné místo a berte je s sebou na každý nákup.
  2. Udělejte si revizi toho, co nejvíce nakupujete. Popřemýšlejte, kolik je z těch výrobků odpadu, a zkuste najít jejich bezobalovou variantu.
  3. Pořiďte si dózy, krabičky a skleničky. Poslouží vám pro nákup v bezobalových obchodech i uskladnění trvanlivých potravin. K tomuto účelu se samozřejmě hodí i obyčejné zavařovačky od kompotů.
  4. Vydejte se do nejbližšího bezobalového obchodu nebo na trhy a udělejte si obrázek o tom, co všechno zde můžete nakoupit.
  5. Zaměřte se také na koupelnu. Víte, že až 50 % odpadu z koupelny ani nerecyklujeme? A to nemluvíme o tom, že zrovna tady najdeme celou řadu výrobků pro jednorázové použití. Kromě nákupu bezobalové drogerie zkuste ve vaší koupelně zapojit i znovupoužitelné produkty, případně jejich více ekologickou formu. Zajímavé informace k tomuto tématu najdete například v našem článku Zero waste koupelna pro bezodpadový domov.
Násypník v bezobalovém obchodě
Zdroj: Canva gallery

Kde všude je možné nakupovat bez obalu

Bezobalové obchody

V bezobalových obchodech najdete většinu sortimentu v bezobalové variantě, případně ve vratných obalech. Stejným způsobem by mělo navíc probíhat i zásobování těchto míst. Jestli nevíte, kde se ve vašem okolí se bezobalové obchody nachází, podívejte se na tuhle užitečnou mapu. Kromě potravin a bezobalových drogerií v ní najdete i místa prodávající například granule a pamlsky pro domácí mazlíčky.

Supermarkety

Nechcete v marketech nakupovat do mikrotenových sáčků?  Nemusíte – pořiďte si znovupoužitelné sáčky pro ovoce, zeleninu i pečivo. V některých obchodech pak umožňují také nákup krájených uzenin, sýrů a lahůdek u pultů do vlastních nádob. Pokud kupujete luštěniny, jogurty a podobně, sáhněte raději po těch ve skleněných obalech, které nabízejí možnosti dalšího využití bez jejich nutné recyklace.

V některých prodejnách velkých drogistických řetězců (dm drogerie a Rossmann) můžete také nakoupit stáčenou eko drogerii pro péči o domácnost i kosmetiku.

Běžné obchody

Zkuste se ve svém oblíbeném krámku zeptat, zda je možné použít pro nákup vlastní obaly, sáčky nebo krabičky. Uvidíte, že přístup prodavačů je v tomto směru čím dál tím víc vstřícnější.

Lokální trhy a jarmarky

Na trzích stačí mít po ruce svou látkovou tašku, síťovku, košík nebo krabičku a je to.


 

Autor: Bára Kocmánková