Zajímají vás inovace a novinky na poli udržitelnosti? Pak bude tenhle článek přesně pro vás. Našli jsme hned několik českých projektů, které si ohleduplnost k životnímu prostředí zvolily jako svůj hlavní cil.
Dressibly
Dalo by se říct, že start-up Dressibly se skládá ze dvou částí. E-shopu prodávajícího ekologické oblečení v duchu slow fashion a přednášek a workshopů, které mají za cíl zvýšit povědomí o uvědomělém oblékání, idejích slow fashion, stejně jako o tom, proč nepodporovat fast fashion řetězce.
Zakladatelé Dressibly se celkově rozhodli jít cestou ohleduplnou k životnímu prostředí, podporovat ekologické zemědělství a dbát na dobré pracovní podmínky i férové ohodnocení za odvedenou práci.
O tom, proč nepodporovat fast fashion s dočtete také v našem článku:
Lyžařská sezóna je už v plném proudu, takže není od věci podívat se na projekt, který si klade za cíl správné třídění odpadu kolem sjezdovek. Díky projektu Třídíme na sněhu se ve volnočasových resortech po celé České republice objevily unikátní tříkoše na tříděný odpad, které jsou z 97 % vyrobené z recyklovaných plastů. Jednotlivé resorty tak díky tříkošům šetří nejen přírodu, ale také finance za svoz a skládkovné směsného odpadu.
Třídíme na sněhu pak každý víkend v jiném areálu třídí a odměňuje všechny, kdo se do akce také zapojení – na programu jsou recyklované zimní sporty nebo recyklovaný kvíz.
EcoHaus
EcoHaus je ekologická a šetrná alternativa klasického pracího prášku. Tyhle prací papírky o 98 % lehčí než klasické prací prostředky, mají elegantní design a jsou bez toxického složení. A jak fungují? Papírek s účinným prostředkem se po umístění do pračky během 5 sekund rozpustí na ultra koncentrovaný gel, přičemž po něm nezůstanou žádné stopy. Prádlo pak bude jednoduše krásně čisté s lehkou vůní. Jeden papírek zvládne až 8 kg prádla a rozpustí se i při nízkých teplotách.
Myco
Tento biotechnologický start-up zkoumá, vyvíjí a vyrábí funkční 100% přírodní materiály z houbového mycelia a odpadů zemědělského a dřevozpracujícího průmyslu. Veškeré výchozí suroviny jsou čerpány z lokálních, snadno dostupných a obnovitelných zdrojů. Při výrobě nejsou použity škodlivé chemické látky a nevzniká žádný další odpad. A až produkty doslouží, mohou se díky své 100% odbouratelnosti přírodními procesy stát třeba hnojivem. Obaly od Myco mohou sloužit jako náhrada za pěnový polystyren, krabičky a dárková balení, a mohou také posloužit jako fixační a ochranné prvky do kartonových krabic.
Forsage
Náplní projektu Forsage je boj s dramatickým úbytkem včel za pomocní IT technologie. K tomu používá vzdálený monitoring včelstev prostřednictvím senzorů tak, aby včelaři věděli, co jejich svěřenkyně potřebují. Zobrazená může být aktuální situace, historický vývoj v úlu, stejně jako za poslední týden, měsíc či půlrok. Včelař se tak například může dozvědět, kolik medu včely nanosily, kdy je čas na jejich krmení nebo zazimování. Technologie má také sloužit jako virtuální rádce například pro začínající včelaře.
Na podzim se začínají dny zkracovat i ochlazovat, a většinu z nás to táhne do pohodlí domova, kde se můžeme zachumlat do teplé deky s hrnkem čaje. Dánové umění pohodlí za chladného počasí zvládli tak skvěle, že mu dali i své vlastní jméno - Hygge.
Hygge, které je o domácí pohodě a klidném životě (stejně jako mnoho dalších trendů, které kontrastují s dnešní rychlou dobou), můžete jednoduše spojit s filozofií zero waste a udělat si tak pohodový bezodpadový podzim.
Uvařte si šálek sypaného čaje
Zahřejte se šálkem horkého čaje! Vyhněte se ale čajovým sáčkům, které často obsahují příměsi plastu či lepidla na plastové bázi. Ty jsou nejen neekologickou možností, ale také uvolňují až 11 miliónů plastových částic do každého šálku, které následně vypijete.
Pijte raději čaj sypaný. Ten je ekologičtější i kvalitnější. Pokud se chcete čajem zahřát nejen v pohodlí domova, ale i na procházce v lese či na ranní cestě do práce, mohla by se vám hodit nerezová termoska [zi:za] s infuzérem na čajové lístky.
Zapalte svíčky
Svíčky se staly symbolem hygge. Nic neříká domácí pohoda za špatného počasí tolik, jako zapálená voňavá svíčka na kuchyňském stole. Dejte ale pozor, jaké svíčky vybíráte - ne všechny jsou si totiž rovné.
Ve většině obchodů dnes totiž seženete parafínové svíčky. Ty jsou sice levnější na výrobu, ale při hoření vypouštějí černý dým a potenciálně škodlivé toxické výpary.
Místo parafínového vosku si raději vyberte svíčky sojové či včelí. Ty jsou nejen zdravější, ale také hoří déle. Nejste si jisti, o jaký typ vosku se jedná? Parafínový vosk je většinou mísně průhledný, zatímco sojový i včelí jsou matné. U každé svíčky je ale nejlepší si přečíst složení produktu.
Vařte ze sezónních ingrediencí!
Podzim je sezóna dýní, pastyňáku, tuřínu, i jablek a hrušek. Všechny tyto (a další) ingredience vám pomohou vyčarovat sezónní hostinu plnou hřejivých chutí. Pozvěte do kuchyně celou rodinu a uvařte večeři z čerstvých ingrediencí, které nepotřebují žádné obaly a nemusí být dováženy z daleka!
Další charakteristikou hygge jsou večery strávené s přáteli nad dobrým jídlem - proč nezkusit pozvat vaše známe a domluvit se s nimi, že každý z vás uvaří jedno podzimní jídlo, které pak všichni ochutnáte?
Dekorace z přírody
Na podzim je jednoduché váš domov ozdobit použitím větviček, dýní, tykví, a dalších naprosto zero waste dekorací. Vyrazte do přírody, nebo na farmářské trhy, kde podzimní výzdobu najdete jednoduše.
Pokud rádi slavíte Halloween, ani na ten nemusíte kupovat plastové dekorace. Vyřezejte si ozdobné dýně a zapalte v nich svíčku a do vázy natrhejte suché větvičky - a Halloweenská nálada bude zaručena.
Užijte si procházku v přírodě
V neposlední řadě nezapomeňte, že i za chladných podzimních dní vám zajisté prospěje procházka v přírodě. Právě teď, v říjnu, bývají listy stromů nejkrásnější - nasajte tuto podzimní atmosféru na procházce v teplém svetru. Váš domov se po návratu bude zdát ještě pohodlnější.
Pokud máte zálibu ve fotografování, vyfoťte padající listy - ať bydlíte na venkově u lesa, nebo uprostřed velkoměsta.
Jak trávíte podzimní dny vy? A jakou zkušenost máte s hygge atmosférou? Podělte se s námi o vaše myšlenky v komentářích!
Termín cirkulární ekonomika se začal objevovat na mnoho stránkách a jiných zdrojích o ekologii a životě bez odpadu. Co mají cirkulární ekonomika a zero waste společného? A jak napomohou k tomu, aby se náš svět udržitelně rozvíjel?
V dnešním článku odpovíme přesně na tyto otázky, ujasníme, co je to cirkulární ekonomika, probereme proč je pro naši budoucnost nezbytná a podělíme se o naše tipy na to, jak podpořit cirkulární ekonomiku a ekologickou budoucnost.
Cirkulární vs. lineární
Většina našeho světa v jednadvacátém století funguje na principu lineární ekonomiky – zdroje a produkty putují od výroby na skládku, v jedné linii, aniž by byly opakovaně využity. V době plastové mnoho firem tuto možnost vidí jako tu, která vydělá nejvíce peněz. Materiály se staly tak levnými, že je mnohokrát levnější je vyhodit a vyrobit nové, než je opravit či znovu využít.
Jedním z nejvšednějších případů, který se týká každého z nás, je oblečení. V minulosti se rozbité či poničené kousky daly do opravy, jelikož to tak bylo levnější. Dnes je ale cena nového oblečení tak nízká, kvůli nízké kvalitě a výrobě v rozvojových zemích, že je mnohdy levnější prostě koupit nový kus jako náhradu. To má ale obrovský dopad na životní prostředí, především ve formě odpadu, který se hromadí na skládkách.
Cirkulární ekonomika a zero waste
V kontrastu k lineární ekonomice stojí cirkulární ekonomika – využití materiálů a zdrojů opakovaně, se zachováním potenciálu. Produkty jsou navrhovány tak, aby neskončily na skládce, ale daly se opravovat, opakovaně využívat, recyklovat, či rozebrat na součástky. Velkou součástí cirkulární ekonomiky je také využití obnovitelných zdrojů energie.
Pokud jste dosavadní popis cirkulární ekonomiky četli pozorně, pravděpodobně vám neušlo spojení se životem bez odpadu – cíl neposílat odpad na skládku a odpadovou krizi, se kterou se potýkáme, řešit prevencí.
Cirkulární ekonomika a zero waste jdou ruku v ruce – většina zero waste řešení zapadá do cirkulární ekonomiky jako klíč do zámku.
5 tipů na to, jak podporovat cirkulární ekonomiku a žít bez odpadu každý den
Jak tedy do vašeho života zapojit cirkulární ekonomiku a život bez odpadu najednou? Toto je našich pět oblíbených tipů, které se o to postarají.
1. Recyklujte ty správné materiály
Recyklace je skvělý způsob, jak dát použitým materiálům druhou šanci. Buďte ale opatrní, které materiály recyklujete. Sklo a kovy jsou skvělými materiály k recyklaci, jelikož mohou být recyklované stále dokola. Plast a papír ale, na druhou stranu, mohou být recyklovány pouze několikrát, než je bude nutné poslat na skládku.
2. Opravujte – nevyhazujte
Ať se vám rozbije počítač či roztrhne tričko, opravujte. Pro specializované opravy, například u elektroniky či obuvi, vyhledejte specializovanou opravnu. Některé opravy, jako základy šití, se naučte dělat sami.
Značně tak prodloužíte životnost předmětů, které vlastníte, a ujistíte se, že budou využity a naplní svůj potenciál.
3. Nakupujte z druhé ruky
Jeden z nejlepších způsobů, jak podpořit cirkulární ekonomiku a žít bez odpadu je nakupování z druhé ruky. Kdykoli potřebujete koupit něco nového – ať je to elektronika, oblečení, nábytek či kniha – nejdříve hledejte, jaká je nabídka z druhé ruky.
Použité předměty by často putovaly rovnou na skládku, a vy jim tak dáváte druhou šanci.
4. Vybírejte produkty, které můžete používat stále dokola
Zero waste alternativy, jako lahve na vodu, cestovní hrnky na kávu, či odličovací tamponky, vám pomohou předejít použití jednorázových předmětů, které by z vaší domácnosti putovaly rovnou na skládku.
5. Využijte, co máte
V neposlední řadě nezapomeňte využívat věci, které už v domácnosti máte. Když začínáte žít bez odpadu, je možná lákavé vyhodit všechny plastové předměty z vaší domácnosti a okamžitě je nahradit ekologickými alternativami.
Mnohé z těchto věcí ale ještě mohou být využity, jako třeba plastové tašky. Nevyhazujte je, dokud ještě mohou splnit nějaký účel.
Už se také v izolaci či karanténě začínáte ukrutně nudit? Toto je velmi stresující období pro mnohé z nás, nehledě na povinnosti, které najednou musíme plnit z domova, ať je to práce, studium nebo péče o děti. Je jednoduché se nechat tímto vírem věcí, které musíte udělat pohltit a vyhořet. Proto je důležité si najít čas na věci, které vás baví a u kterých se cítíte dobře.
Po týdnu, stráveném zavřená v ponorkové garsonce, ve stresu dokončujíc bakalářku, jsem si uvědomila, že v tomto období je psychický odpočinek daleko důležitější, než kdy jindy a začala jsem přemýšlet nad způsoby, jak bych se mohla odreagovat v prostoru dvaceti metrů čtverečních, bez kontaktu s lidmi. Dala jsem dohromady osm tipů na to, jak se zabavit v izolaci, které jsou bezodpadové a mnou prověřené. Snad se Vám budou také hodit!
Než začneme, ráda bych věnovala větu nebo dvě tomu, abych vyjádřila že vím, jaké štěstí mám já i ostatní, kteří jsou schopni nadále fungovat z domova, ať při studiu či práci. Mnoho lidí je v daleko vážnější situaci, kdy ani nepřemýšlejí nad něčím, jako zábava a pohoda. Tímto článkem se nesnažím pomíjet jejich okolnosti, ale přinést těm, kteří mají takové štěstí jako já, více klidu do života v této chaotické době.
1. Zdokonalte své kuchařské dovednosti
Ať jste v rodině vyhlášený kuchař, nebo sotva dokážete ohřát párky – zdokonalení vašich kuchařských dovedností prospěje nejen vaší mysli, ale i vašemu žaludku. Vyzkoušejte nové recepty a přijměte výzvu, kterou představuje omezené množství ingrediencí, se kterými můžete pracovat. Stejně pravděpodobně musíte všechno, co jíte, vařit sami doma. Tak proč z toho neudělat zábavu?
Já se například vrhla na pečení, které jsem prozatím zkoušela jen sporadicky. Začněte se mnou třeba chlebem, houskami, rohlíky, nebo jednoduchým koláčem – ty se u Vás doma rozhodně neztratí!
2. Znovu přečtěte Vaše oblíbené knihy, nebo zhlédněte staré dobré seriály
Jak už jsem říkala – nacházíme se v časech, kdy je nesmírně důležité si najít čas na psychickou pohodu. Nevím jak vy, ale tu já často nalézám v oblíbených knihách a seriálech. Znovu se k nim vrátit je nejen skvělý způsob, jak se hodit do pohody a znovu prožít vaše oblíbené fiktivní momenty, ale zároveň tím i šetříte planetu – využíváte něco, co už vlastníte! Není nic tak uklidňujícího, jako nostalgické příběhy, které vám přirostly k srdci. Takže ať se večer usadíte do křesla nad Harry Potterem, nebo si s rodinnou uděláte maraton Přátel, budete se zaručeně cítit lépe.
3. Čas na jarní úklid!
Už dlouho jste si říkali, že uklidíte a vyčistíte skříňky v kuchyni? Nebo Vás trápí přeplněná skříň plná oblečení, které nenosíte? Něco takového Vás může především stresovat v situaci, kdy jste neustále zavřeni doma. Uklidit a protřídit to, s čím nejste spokojeni vám uleví proto, že se nebudete muset neustále koukat na skříň praskající ve švech, nebo hledat koření v neorganizovaných skříňkách. Tuto snahu navíc oceníte i dlouho po tom, co z této situace vyvázneme, pokud pořádek budete dále udržovat.
Tipy na to, jak s větším úklidem vaší domácnosti začít a jak postupovat najdete v našem článku z loňského roku o metodě Konmari.
4. Videohovory s přáteli
Jen proto, že se od ostatních lidí izolujete fyzicky neznamená, že s nimi nemůžete komunikovat jiným způsobem. Strávit večer na videochatu s přáteli či rodinou vám pomůže zůstat v kontaktu i v izolaci. Aplikací, které tento účel plní, je nespočet, a tak zajisté najdete některou, která vám bude vyhovovat. Pokud s přáteli obvykle hrajete deskové hry, zkuste najít online ekvivalent, ať vašim schůzkám nic nechybí.
5. Obohaťte se dokumenty
Využijte volné chvilky k sebevzdělání! Některé dokumenty, především ty o ekologii, možná nejsou tou nejlepší cestou k psychické pohodě. Pokud ale prahnete po nových informacích a motivaci k dobrým činům, dokumenty jsou skvělým způsobem, jak se nyní produktivně zabavit. Mezi mé nejoblíbenější patří The True Cost, který se zabývá dopadem rychlé módy na naši planetu. Raději, než sledovat jakýkoli dokument zrovna běží v televizi zkuste třeba platformy jako Netflix, které mají celou galerii dokumentů, ze kterých můžete vybírat.
6. Využijte kreativní vlohy
Mým osobním favoritem, který mi pomáhá zapomenout na všechny starosti, je kreativita. Vyjádřit se můžete stovkami způsobů. Pokud se vám doteď nedařilo pravidelně hrát na nějaký hudební nástroj, který leží hluboko uložený ve skříni, je na čase ho oprášit. Jestli jste se delší dobu chtěli naučit pracovat s nějakým kreativním softwarem, třeba photoshopem, dejte se do toho. Nebo jste možná před lety zapomněli na koníček kreativního psaní – dejte se znovu do toho. Kreativita vám pomůže na chvíli zapomenout na okolní svět, což myslím v dnešní době všichni potřebujeme.
7. Začněte blogovat
Je nějaké téma či oblast, o kterou se zajímáte a víte o ní více, než ostatní? Podělte se o své zkušenosti a začněte psát blog! Díky němu se nejen můžete podělit s ostatními o své vědomosti, ale také vylepšit vaši psanou řeč. Vyjadřujete se raději mluveným slovem? Vyzkoušejte YouTube! Na internetu se vždy najde někdo, kdo bude rád číst či poslouchat to, co máte na srdci. Toto je navíc další způsob, jak se můžete kreativně vyjádřit a na chvíli zapomenout na svět kolem sebe, k čemuž tak napomůžete i ostatním.
8. Zacvičte si
S největší pravděpodobností teď vedete velmi sedavý život – jak jinak, když jste stále zavřeni doma? Zkuste se trochu rozhýbat a zacvičte si z domova. Domácí cvičení není žádná nuda, mnoho fitness center a instruktorů navíc, především v současné situaci, vydává online videa. Nenechte své tělo zlenivět, díky pravidelné aktivitě posílíte na tělu i mysli! Pokud jste pravidelní sportovci, vaše fyzička tak nezakrní a budete připraveni se vrátit rovnou k vašemu sportu, jakmile se situace zlepší. A jestli vám pohyb doteď moc neříkal, nebylo by super situaci využít k tomu trochu sportu vyzkoušet? Pokud chcete například začít s jógou, mohu více než doporučit YouTube kanál Yoga with Adriene.
Na cestě k ekologičtějšímu životu? Mohly by Vás zajímat tyto vychytávky z našeho e-shopu!
Co momentálně děláte pro svou psychickou pohodu. Nezapomeňte své tipy a nápady na to, jak se zabavit v izolaci, sdílet s ostatními v komentáři pod tímto příspěvkem! Pro více článků jako je tento a novinkách z bezodpadového světa nás sledujte na Facebooku a Instagramu. Současná situace je pro nás, jako pro mnohé malé firmy, náročná, a tak budeme vděční, pokud se také rádi podíváte na náš e-shop plný zero waste vychytávek.
Česko šije roušky. S nedávným nařízením, které dělá z roušky povinné opatření při vycházení z domu, se s různými návody na výrobu roušek roztrhl pytel. A tak i my chceme přidat ruku k dílu s naším návodem, jak vyrobit látkovou roušku.
V čem je tedy ten náš jiný než ostatní? Počítá s minimalistickým životním stylem, který mnoho z našich čtenářů vede. Stejně jako mě, i Vás totiž možná zarazilo, že mnohé návody vyžadují k výrobě šicí stroj, gumu, nebo novou látku - věci, které se alespoň mně jen tak doma nepovalují. A proto to jediné, co budete k ušití roušky dle našeho návodu potřebovat, je 100% bavlněné triko (nebo jiný starý kus oblečení, který jste ochotni obětovat), nůžky, kus papíru A4 (popsaný bohatě postačí), jakékoli pravítko či metr, jehla s nití a žehlička. Další pomůcky, jako třeba navlékátko, vůbec nejsou třeba - jednoduše si poradíte i bez nich.
Začneme vyrobením šablony, podle které si vystřihneme dva kusy látky. Šablonu vytvoříme ustřižením papíru ve tvaru 20x20cm. Poté na něj přidáme nástřihy, jak je vidíte v následujícím obrázku: po 1cm, 3cm, 3cm, 1,5cm, 3cm, 1,5cm, 3cm, 3cm a 1cm. Centimetrové nástřihy na okraji slouží k sešití, ostatní nástřihy později pomohou se skládáním roušky.
2. Dle šablony vystřihneme dva stejné čtverce látky a po straně přidáme nástřihy načrtnuté na šabloně.
3. Kromě čtverců vystřihneme ještě dva obdélníčky ve tvaru 4x9cm a dva dlouhé, 3cm široké pruhy o délce 70cm. Pokud váš kus oblečení není dostatečně dlouhý, sešijte dva kratší pruhy k sobě.
4. Čtverce položíme lícem na sebe a sešijeme podél dvou protilehlých stran. Dejte si pozor, aby nástřihy ležely u obou čtverců na stejné straně: jedné z těch, které sešívat nebudete.
5. Tento sešitý čtverec obrátíme naruby, nahřejeme žehličku a přežehlíme sešité strany.
6. Teď přišel čas na roušce vytvořit sklady. Díky nástřihům je vytvoříme jednoduše, stačí přikládat nástřih na nástřih, skládajíce přes a pod současný sklad. Každý sklad pečlivě zažehlíme. Pro usnadnění jsem tento proces vyfotila krok po kroku.
Na tomto principu složíme a zažehlíme celou roušku.
7. Nyní připravíme kraje roušky a pruhy, kterými se bude rouška vázat. Začneme tím, že zažehlíme všechny kraje malých obdélníků, které pak podélně přeložíme napůl a zažehlíme do tenkého, asi 1cm širokého pruhu.
8. Stejný proces následovně použijeme ke složení dlouhých pruhů látky, ty ale rovnou v tomto tvaru sešijeme.
9. A je čas roušku sešít dohromady. Dlouhý sešitý pruh přiložíme k jedné z kratších stran roušky tak, aby na každé straně zbyl stejně dlouhý kus pruhu k zavázání.
10. Tuto stranu pak zabalíme do krátkého obdélníku, který jsme si připravili, a vše sešijeme dohromady. Stejně tak uděláme i na druhé straně a rouška je hotová!
Jak roušku používat?
Tuto roušku můžete používat stále dokola, pokud dodržíte několik jednoduchých hygienických pravidel. Nejdůležitější je roušku po každém použití důkladně vyvařit. Poté ji buď nechte volně uschnout a přežehlete, nebo ještě lépe usušte v sušičce. Nejspíše ani není třeba říct, že jednu roušku by měl používat jen jeden člověk a při manipulaci ji uchopit pouze za vnější stranu či tkaničky.
My všichni v Zero Waste Life doufáme, že se v těchto náročných časech máte stále dobře, jste zdraví a udržujete i v izolaci čistou hlavu. Víme, že pro mnohé z Vás je tato situace náročná - i naší činnosti jako e-shop se tato situace nepěkně dotýká a každou sebemenší objednávku slavíme. Nezapomínejte ale, že nejdůležitější je zdraví nás všech, a tak se chraňte rouškou a dbejte na bezpečí sebe i ostatních.
Když začnete žít bez odpadu, brzy zjistíte, že některé věci, které byly do té doby součástí Vašeho každodenního života, najednou úplně přestanete kupovat. Najdete totiž zero waste alternativy, které jsou stejně nebo i více efektivní, a pro staré jednorázové produkty už nešáhnete. Pro inspiraci jsem proto tuto neděli připravila článek přesně na toto téma: věci, které nekupuji, protože žiji zero waste. Vysvětlím Vám, proč jsem zrovna tyto změny udělala, jak souvisejí s mým přechodem k životu bez odpadu a snad dodám i trochu inspirace pro ty z Vás, kteří o podobných krocích přemýšlí!
Balenou vodu
To, že mezi věci, které nekupuji, patří i balená voda, je nejspíš docela jasné, ale já ráda začínám od základů. Ač jsem nikdy nekupovala vodu ani limonády v plastových lahvích ve velkém, od doby, co jsem začala žít bez odpadu, se od ní držím na míle daleko. S aktuální dostupností vodních fontánek a podniků, které Vám s radostí doplní vlastní lahevzdarma, neexistují výmluvy, proč se balené vody nezříct, vždyť nám z kohoutků teče kojenecká voda!
Potravinářkou a hliníkovou fólii
Ač se nejspíše shodneme, že hliníková fólie není zdaleka takové zlo, jako potravinářská plastová, ani jedna z nich už nemá místo v mé bezodpadové kuchyni. Proč by měla, když jsem je nahradila voskovanými ubrousky, takzvanými “beeswrapy“? Svačit tak můžete v daleko větším stylu, kdo by si raději nezabalil krajíc chleba do voskovaného ubrousku s potiskem včeliček, než do nudné šedé fólie?
Jednorázové vložky a tampony
Výměna tamponů a vložek za menstruační kalíšek byla jedna z nejváhavějších, co jsem na své cestě k zero waste učinila. O kalíšcích jsem totiž slýchala už delší dobu, ale stále se nemohla rozhodnout, jestli je to něco pro mě. Na jedné straně se kamarádky dušovaly, že jim kalíšek změnil život, a na druhé mě svíral strach, že se ve mně kalíšek jednou zasekne a nepodaří se ho vyndat. Vážně může být takový mírně strašidelný kus silikonu tak skvělý, že ženám “mění život, vztah s vlastním tělem a přístup k menstruaci“? Protože to je přesně to, co jsem na mnohých fórech a facebookových skupinách četla. Nakonec jsem se zlomit nechala a mohu říct že, ač to zní jako hodně hloupé klišé“, fóra vůbec nelhala. Takže pokud nad kalíškem váháte tak, jako jsem dlouho váhala já, dejte mu šanci, protože Vám třeba i změní život.
Nové oblečení
Přesně tak, od té doby, co žiji bez odpadu, v 95% případů nekupuji nové oblečení. Jak se tedy oblíkám? Za prvé daleko více nosím staré kousky, které už mi leží ve skříni roky, jen jsem je nikdy nenosila, protože jsem vždy měla něco zajímavého a nového, co základní kvalitní kousky zastínilo. Za druhé jsem začala nakupovat v sekáči. Proč a jak? I o tom už jsme napsali článek! To mi nejen pomohlo ušetřit kupu peněz, ale také změnilo způsob, jak přemýšlím o velikostech oblečení. V sekáči vždy najdete ode všeho jen jeden kousek a velikostní schéma se kus od kusu tak liší, že na velikosti skoro nestojí za to koukat. A tak se už nesnažím mermomocí nacpat do menší velikosti, jen abych mohla říct, že nosím skinny džíny 38 a ne 40. Ano, i takové hlouposti se mi jednou honily hlavou. A do třetice ten zlomek oblečení, které kupuji nové, si dobře promýšlím a nakupuji u co nejetičtějších, lokálních značek – ne neekologických řetězců rychlé módy.
Odličovací tamponky
Ani raději nechci počítat, kolik jsem za život použila jednorázových odličovacích tamponků, ale jsem si jistá, že ta cifra by dosáhla k několika tisícům. Od té doby, co je nekupuji a vyměnila jsem je za látkovou pratelnou alternativu používám těch stejných patnáct stále dokola. Jsou úplně stejně efektivní, jako jejich jednorázové protějšky, ale ušetří mi spoustu peněz a kila odpadu.
Bylinky
Ráda v kuchyni používám čerstvé bylinky, ale ty jsem dlouho kupovala v supermarketu, balené v plastu. Když jsem se ale vydala na cestu k životu bez odpadu, plastové pytlíky už nepřipadaly v úvahu. Žádné ze supermarketů v mém okolí navíc nenabízí bylinky svázané jen gumičkou, a i v případech, kdy se mi je tak podařilo koupit jinde, jich bylo pohromadě tolik, že polovina skončila v koši, protože oschla, než jsem ji stihla spotřebovat. Proto jsem si začala na parapetu v kuchyni pěstovat bylinky vlastní – stačilo koupit “živé“ zasazené bylinky v supermarketu, některé dokonce i pouze v papírovém obalu připravené k přesazení. A tak jsem si v desátém patře věžáku vytvořila vlastní bylinkovou zahrádku s bazalkou, petrželkou, mátou, tymiánem a mírně skomírajícím koriandrem. A stálo mě to asi stovku.
Každá cesta k životu bez odpadu je jiná. Jaká je ta Vaše a jaké věci už nekupujete vy? Dejte nám vědět v komentářích a nezapomeňte nás sledovat na Facebooku a Instagramu, ať Vám neuniknou žádné novinky ze světa zero waste.
Podzim: padající listy, chladný čerstvý vzduch, dýně, deštivé dny strávené v pohodlí domova a rozšířená nabídka teplých nápojů v kavárnách. Ať se jeho začátku nemůžete dočkat, nebo s prvním podzimním dnem oplakáváte léto, jedná se o čas, kdy po horkém létě plném večírků zpomalíme a začneme se více soustředit na sebe. Jelikož je podzim mé nejoblíbenější roční období, ani letos jsem si neodpustila článek na toto téma: podzim bez odpadu. Jak si užít všechno, co s sebou podzimní čas nese, ale stále se držet zásad zero waste. Dala jsem pro Vás dohromady mé čtyři nejoblíbenější podzimní aktivity, které neprodukují žádný odpad!
Využijte sezónní ingredience a připravte podzimní hostinu
Sychravé podzimní dny jsou ideální pro využití některých sezónních ingrediencí a vykouzlení teplého jídla, které zahřeje u srdce. Připravte si proto zásoby jablek, dýní, brusinek, brambor, batát a hub – nebo některé další ze spousty sezónních ingrediencí – a hurá ke sporáku. Všechny tyto ingredience seženete velmi jednoduše bez obalu, i pokud nemáte v blízkosti domova bezodpadový obchod! Pro mě nic nepřipomíná podzim bez odpadu tak, jako teplý jablečný koláč se skořicí a muškátovým oříškem, dýňová polévka, nebo zapečené brambory s houbami. Užijte si Vaše kulinářské výtvory sami, nebo pozvěte přátele a uspořádejte malou podzimní hostinu.
Vyrazte do přírody
Jak jinak se lépe dostat do podzimní nálady než vyrazit na výlet, nebo jen krátkou procházku, do přírody? Ač se během tohoto období dočkáme mnoha pršivých dnů, kdy nejraději jen sedíte doma s horkou čokoládou zabaleni do peřin, tak ve dny, kdy nám počasí dopřeje, je na čase se nadýchat čerstvého vzduchu a projít se přírodou plnou pestrobarevných spadaných listů. Nasajte podzimního ducha, nebo třeba nasbírejte suché listy na výrobu přírodních podzimních dekorací. I pokud žijete ve městě, pouhá procházka do parku Vás může naladit do podzimní nálady. A proto, ať bydlíte, kdekoli, nemáte výmluvu, proč si tento tip nevzít k srdci.
Sezónní teplý nápoj bez odpadu
Se začátkem podzimu se kavárny rozhodnou, že vysají poslední korunu z milovníků horkých nápojů a všeho skořicového a dýňového. Ať mezi ně patříte, nebo je nad svou černou kávou prohlašujete za barbary, kouzlo ranního teplého nápoje nezapřete. Jakékoli Vaše gusto, nezapomeňte se vybavit alternativou k jednorázovým kelímkům na kávu: bambusovým cestovním hrnkem, nebo keepcupem. Nejen, že tak šetříte životní prostředí od potenciálně stovek jednorázových kelímků ročně, ale ve většině kaváren na Váš nápoj i dostanete slevu! Zero waste a finanční úspory? Ano prosím!
(Kapslový) šatník plný svetrů z druhé ruky
Teplé svetry tvoří neodmyslitelnou součást podzimu a není nic lákavějšího než v nich strávit celé období od konce léta až po začátek jara. Ať tvoříte kapslový šatník, jako to letos zkouším já, nebo ne, svetry budou na podzim nedílnou součástí Vaší skříně. A jak lépe si svou kolekci rozšířit, než nákupem z druhé ruky? Zavítejte do Vašeho oblíbeného sekáče, ten jich bude určitě touto dobou plný! A proč Vás tak pobízíme nakupovat z druhé ruky, ptáte se? Z druhé ruky je totiž ten nejekologičtější způsob, jak nakupovat oblečení, dokonce lepší než nákup od ekologických módních značek. Úplně se totiž vyhnete nutnosti výroby čehokoli jiného a ušetříte tak hektolitry vody, spousty energie a emisí a litrů barviv a pesticidů zamořujících přírodu v zemi výroby. Více na toto téma se dozvíte v našem článku o tom, proč a jak nakupovat v sekáči.
Jaké podzimní plány letos nevynecháte Vy a jaké jsou Vaše tipy pro podzim bez odpadu? Napište nám v komentářích a nezapomeňte tento článek sdílet s Vašimi přáteli na Facebooku, čímž nám pomůžete šířit myšlenku života bez odpadu.
Kdo by nechtěl ušetřit peníze? Život bez odpadu a finanční úspory jdou naštěstí ruku v ruce! Zero waste je ve svém středu jednoduchý životní styl, v rámci kterého se zbavíte spousty zbytečností, které zatěžují životní prostředí i Vás. Proto jsme pro Vás dnes dali dohromady našich 5 oblíbených způsobů, jak v rámci zero waste ušetřit peníze a zabít tak dvě metaforické mouchy jednou ranou.
Méně věcí, méně zbytečností
Nejdříve začneme tím, že jakmile se do světa zero waste jen trochu ponoříte, uvědomíte si, kolik věcí, které kupujete, jsou vlastně úplné zbytečnosti. Od spousty oblečení, po „užitečné“ vychytávky, které ve skutečnosti jen roky leží zapomenuté v šuplíku. A ano, tento tip omíláme pořád, přibližně v každém třetím článku. Přestaneme s tím někdy? Ne, spíš ne. Tento minimalistický aspekt života bez odpadu nám totiž nejen přijde velmi důležitý pro udržitelný rozvoj, ale také je to jedna z věcí, co sami máme na zero waste nejraději!
Půl litru vody za 12 korun? Ne, díky!
Jak směšný je v zemi, kde nám z kohoutku teče kojenecká voda, koncept balené vody? V jednom z našich předchozích článků jsme vypočítali, že pokud byste pili vodu pouze z půllitrových PETek, utratili byste jen za tento zvyk během deseti let kolem 175 000Kč! Ač je tento scénář trochu přitažený za vlasy a věříme, že mezi našimi čtenáři se takoví ekobarbaři nenajdou, zůstává pravdou, že pokud byste si svou PET lahev vždy po dobu 14 dní doplňovali vodou z kohoutku, stále byste v rámci deseti let utratili skoro 13 000Kč. Porovnejme to s nerezovou lahví, která Vám bude při adekvátní péči 10 let sloužit, doplňovanou z kohoutku, a během tohoto období propijete jen okolo 1 000Kč – i s cenou za samotnou lahev.
Menstruace bez odpadu
Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik ročně zaplatíte za jednorázové menstruační produkty? Při používání tamponů vyměňovaných po šesti hodinách a kupovaných ve větších baleních utratíte každý rok cca 900Kč, pokud používáte vložky, pak tato částka bude okolo 700Kč, při výměně každých 8 hodin a nákupu v desetikusových baleních. Naopak při používání zero waste alternativy: menstruačního kalíšku, který Vám vydrží 7-15 let, se Vaše roční náklady na menstruační produkty mohou snížit na pouhých 30Kč – to je až 30krát méně!
Čističe a čistítka
Čím čistíte Vaši domácnost? V mnoha domovech najdete haldu všemožných čističů, čistících ubrousků, papírových utěrek… to vše Vám život bez odpadu pomůže zjednodušit! Což neznamená jen méně chemie ve Vašem domově, ale i způsob, jak ušetřit peníze. Čistící arsenál člověka bezodpadového se skládá z jedlé sody, octa, éterických olejů a kyseliny citronové. Případně můžete vyzkoušet ekologičtější čističe z bezobalových obchodů. Obojí Vás ale vyjde daleko levněji, než všechny „specializované čističe“, které najdete v běžné drogerii.
Domácí chutná nejlépe a pomůže uštřit peníze!
Polotovary a fast food nejsou moc zero waste. Život bez odpadu Vás nažene do kuchyně! Vyměníte mraženou pizzu za domácí a polotovary za poctivé ingredience. Bude se Vám žít zdravěji, ale také ušetříte spoustu peněz, které byste vyhodili za hotová jídla, která produkují spoustu odpadu. Že nemáte čas každý den vařit? Pak o víkendu věnujte jedno odpoledne přípravě jídla na celý týden a máte vystaráno!
A jak šetříte peníze při životě bez odpadu vy? Podělte se s ostatními čtenáři v komentářích! Rovněž nám napište, o čem dalším byste se na našem blogu v budoucnu chtěli dočíst a my Vaše nápady a náměty rádi zpracujeme. V neposlední řadě také sledujte náš Facebook, kde sdílíme všechny nové blogové články a spoustu dalších zajímavostí o životě bez odpadu.
A už se nám to zase blíží: čas se vrátit zpátky na univerzitu. Mnoho z Vás se nejspíš kvůli univerzitě stěhuje, ať je to do sdíleného bytu s rodiči stále za rohem, na kolej v novém městě, nebo dokonce v nové zemi, a proto dnes pokryjeme i několik tipů pro nově osamostatnělé. To může být ještě větším stresem, pokud se studii snažíte dostat bez tvorby zbytečného odpadu, my Vám ale dnes pomůžeme s osmi jednoduchými tipy, které ze zero waste na univerzitě udělají hračku, kterou si navíc budete užívat.
1. Bez papíru to jde nejlíp
Na univerzitě Vás konečně nebude nikdo buzerovat, že musíte používat papírové sešity místo elektronického formátu (pokud tedy nebudete mít velkou smůlu). Proto toho plně využijte a všechny poznámky si veďte v elektronickém formátu, prezentace z přednášek a další materiály si netiskněte, ale studujte v online formátu. Ušetříte a zároveň uděláte velký krok k zero waste na univerzitě.
2. Jak nekupovat knihy
V rámci univerzity máte nejspíš přístup k mnohým odporným knihám a článkům, buď v knihovně, nebo v elektronickém formátu. Využívejte toho proto, co můžete, a nové učebnice, knihy a skripta nekupujte. Alternativně také můžete mnoho v knihovně nedostupných titulů sehnat z druhé ruky od vyšších ročníků, podívejte se třeba po Facebookových skupinách nebo bazarových akcích na Vaší fakultě! Já v dosavadních dvou letech univerzity žádnou novou učebnici kupovat nemusela a problémy jsem s tím také vůbec neměla.
3. Na kole: pro zdraví a planetu
Pokud je venku hezky na nemusíte se proplétat dopravou jako třeba v centru Prahy, pak raději než veřejnou dopravu na cestu na univerzitu zvolte kolo. Nejen že rozhýbete to své tělo ztuhlé z nepohodlných poslucháren nebo pérových kolejních matrací, ale také tak nevyprodukujete vůbec žádné skleníkové plyny.
4. Ranní káva ve stylu zero waste
Pokud jste jen trochu jak já, tak je pro Vás velkou motivací vstát z postele a vydat se na přednášku představa ranního šálku kávy. Ať se po cestě stavíte v kavárně, nebo pijete kávu domácí, vyměňte kelímky potažené vrstvou plastu za keepcup, nebo bambusový cestovní hrnek.
5. Strava pro studenta bezodpadového
Mnoho studentů se po odstěhování od rodičů živí mraženými jídly a polotovary. Snad ani nemusím zmiňovat, že to nedělá službu ani životnímu prostředí, ani Vašemu zdraví. Pro mě byla velká součást zero waste na univerzitě a celkově osamostatnění se rozvíjení mých “kuchařských dovedností“. Pokud Vás ale vaření tolik nebere, dohodněte se s přáteli a spolubydlícími a střídejte se v tom, kdo bude kdy vařit. Ušetříte čas, peníze a množství vyhozeného jídla, ale také vyzkoušíte spoustu nových chutí!
6. Odmítejte zbytečnosti
Univerzity často na začátku roku pořádají akce plné reklamních materiálů a “super věcí zdarma“, které založíte do šuplíku, rok neuvidíte a při úklidu po roce vyhodíte, vyčítajíc si, že jste si něco takového nechali strčit do ruky. Ano, mluvím z vlastní zkušenosti. Proto nedělejte stejnou hloupost jako mé minulé já a pořádně si rozmyslete, než si vezmete nějaký reklamní balíček nebo haldu letáků.
7. Inspirujte přátele a spolubydlící
Na vysoké se pravděpodobně rozrostou Vaše sociální kruhy, budete bydlet s novými lidmi a poznávat spoustu nových tváří. Toho by byla škoda nevyužít k rozšíření povědomí o životu bez odpadu a ekologii. Ve sdíleném bytě třeba připravte jasně popsané koše na recyklovaný odpad, nabídněte přátelům domácí koláč místo kupované tyčinky v plastovém obalu, nebo třeba své přátele kuřáky poproste, aby nedopalky vyhazovali do koše a trpělivě vysvětlete, že filtry od cigaret mohou jednoduše být zaváty do vody, kde zabíjí ryby a vodní živočichy, pro které jsou toxické. Jen nezapomeňte toto vše dělat s trpělivostí a pochopením, všichni přece známe nějakého “ekoteroristu“, který nám všem dělá špatné jméno, tak nebuďte jedním z nich!
A jaké tipy pro zero waste na univerzitě máte vy? Sdílejte je s námi v komentářích a dejte palce nahoru naší Facebook stránce, aby Vám neutekly žádné naše blogové články!
Používáme cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu a díky analýze provozu webu neustále zlepšovali jeho funkce, výkon a použitelnost. Více informací zde.